Skip to content Skip to navigation

Örümcek Adam Gerçek Olamaz

Dr. Tuba Sarıgül
03/02/2016 - 11:07

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar dikey yüzeylere tırmanabilen en büyük canlıların neden kertenkeleler olduğunun sebebini belirledi. Araştırma insanların örümcekler gibi düz duvara tırmanabilmesi için vücutlarının %40’ının yüzeye yapışabilir özellikte olması gerektiğini gösteriyor.

Canlı organizmalarda gerçekleşen işlevler vücut büyüklüğüyle yakından ilişkili. Örneğin ağaçların ulaşabileceği yüksekliğin sınırı, ağacın yapısındaki taşıma sisteminin suyu ve besinleri bütün dokulara yeteri kadar ulaştırabilmesine bağlı.

Yapışabilir dokular, canlıların vücut büyüklüğüyle ilişkili özelliklerinden biri. Sonuçları PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları dikey yüzeylere tırmanabilen 225 canlı türünü inceledi ve bu canlılardaki yüzeye yapışabilir özellikteki dokuların genişliğinin vücut ağırlığıyla orantılı olarak arttığını belirledi. Örneğin kütlesi yaklaşık 100 gram olan bir kertenkeledeki yapışkan yüzeylerin alanı, kütlesi yaklaşık 10 mikrogram olan toz böceğindeki (akar) yapışkan yüzeylerin alanından 200 kat büyük.

Bir insanın bir kertenkele gibi düz duvara tırmanabilmesi için ise vücudunun %40’ının yapışabilir özellikte olması gerekiyor. Bu, vücudumuzun ön yüzünün %80’i demek. Bu amaçla ayaklarımızı kullansaydık ayaklarımızın 145 numara olması gerekirdi.

Araştırmanın, son yıllarda sağlık, uzay teknolojileri, spor gibi farklı alanlarda sıkça kullanılan ve doğadan ilham alınarak geliştirilen sentetik yapıştırıcıların daha geniş yüzeylerde kullanılabilmesiyle ilgili bilim insanlarına önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Bugüne kadar birçoğumuz yolumuzu şaşırarak kaybolmuşuzdur. Böyle durumlarda etrafımızda bize yön verecek herhangi bir yapı ya da nesne arar, gideceğimiz yolu ona göre belirlemeye çalışırız. Ancak görüş alanımız içinde bu tür bir referans noktası yoksa yönümüzü bulmakta zorlanırız.

Tıp ve Sağlık

Kalp krizi günümüzün en yaygın ölüm sebeplerinden biri. Kalbe giden damarlarda tıkanıklık olduğunda, kalp kaslarına yeterli miktarda oksijen ulaşmadığında kalp krizi meydana geliyor.

Tıp ve Sağlık

Ağrı hoş olmayan bir durum. Peki, ağrıyı hissetmesek nasıl olurdu? Şimdilik bu soruyu tekrar ele almak üzere bir köşeye bırakalım.

Tıp ve Sağlık

Enerji içecekleri genellikle uyanık kalmayı sağladıkları, fiziksel ve bilişsel performansı artırdıkları düşüncesiyle tüketilir. Enerji içeceklerinin temel bileşeni kafeindir. Bu içecekler kafein dışında taurin, glukoronolakton, bazı B grubu vitaminleri, şeker gibi başka maddeler de içerebilir.

Tıp ve Sağlık

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri Müdürlüğü 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı 10 ilde düzenleyeceği 11 etkinlikle kutluyor. Gençlerin bilim insanları ile doğrudan iletişim kurmasını sağlayan TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ile bilim konularına olan farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

Tıp ve Sağlık

Evrak işleri ile uğraşırken ya da sevdiğiniz birinden gelen mektubu büyük bir hevesle açarken parmağınızın kesildiği oldu mu? Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kâğıdın bu denli canımızı yakması hayli şaşırtıcı olabiliyor. Peki, küçücük bir kesik canımızı nasıl bu kadar acıtabiliyor?

Tıp ve Sağlık

Aralarında genç bilim insanımız Canan Dağdeviren’in de olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doğrudan beynin ilgili bölgesine ulaştırılmasını sağlayan mikro ölçekte bir ilaç taşıma sistemi geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı ve yeterli uyku, şeker yeme isteğinizin azalmasını dolayısıyla daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanızı sağlayabilir. Bilim insanları uykunun beslenme bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların sayısı çok fazla değil.

Tıp ve Sağlık

“Sağlıkta Yenilik” konulu Bioinnovation IV Konferansı 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi gerçekleştiriliyor.

Tıp ve Sağlık

Ortalama ömrün cinsiyete bağlı olarak değişmesi sadece insanlarda değil başka pek çok canlı türünde de gözlemlenen bir durumdur. Ancak insanlarla diğer canlılar arasında önemli bir fark var.