Skip to content Skip to navigation

Örümcek Adam Gerçek Olamaz

Dr. Tuba Sarıgül
03/02/2016 - 11:07

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar dikey yüzeylere tırmanabilen en büyük canlıların neden kertenkeleler olduğunun sebebini belirledi. Araştırma insanların örümcekler gibi düz duvara tırmanabilmesi için vücutlarının %40’ının yüzeye yapışabilir özellikte olması gerektiğini gösteriyor.

Canlı organizmalarda gerçekleşen işlevler vücut büyüklüğüyle yakından ilişkili. Örneğin ağaçların ulaşabileceği yüksekliğin sınırı, ağacın yapısındaki taşıma sisteminin suyu ve besinleri bütün dokulara yeteri kadar ulaştırabilmesine bağlı.

Yapışabilir dokular, canlıların vücut büyüklüğüyle ilişkili özelliklerinden biri. Sonuçları PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları dikey yüzeylere tırmanabilen 225 canlı türünü inceledi ve bu canlılardaki yüzeye yapışabilir özellikteki dokuların genişliğinin vücut ağırlığıyla orantılı olarak arttığını belirledi. Örneğin kütlesi yaklaşık 100 gram olan bir kertenkeledeki yapışkan yüzeylerin alanı, kütlesi yaklaşık 10 mikrogram olan toz böceğindeki (akar) yapışkan yüzeylerin alanından 200 kat büyük.

Bir insanın bir kertenkele gibi düz duvara tırmanabilmesi için ise vücudunun %40’ının yapışabilir özellikte olması gerekiyor. Bu, vücudumuzun ön yüzünün %80’i demek. Bu amaçla ayaklarımızı kullansaydık ayaklarımızın 145 numara olması gerekirdi.

Araştırmanın, son yıllarda sağlık, uzay teknolojileri, spor gibi farklı alanlarda sıkça kullanılan ve doğadan ilham alınarak geliştirilen sentetik yapıştırıcıların daha geniş yüzeylerde kullanılabilmesiyle ilgili bilim insanlarına önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.