Skip to content Skip to navigation

Örümcek Adam Gerçek Olamaz

Dr. Tuba Sarıgül
03/02/2016 - 11:07

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar dikey yüzeylere tırmanabilen en büyük canlıların neden kertenkeleler olduğunun sebebini belirledi. Araştırma insanların örümcekler gibi düz duvara tırmanabilmesi için vücutlarının %40’ının yüzeye yapışabilir özellikte olması gerektiğini gösteriyor.

Canlı organizmalarda gerçekleşen işlevler vücut büyüklüğüyle yakından ilişkili. Örneğin ağaçların ulaşabileceği yüksekliğin sınırı, ağacın yapısındaki taşıma sisteminin suyu ve besinleri bütün dokulara yeteri kadar ulaştırabilmesine bağlı.

Yapışabilir dokular, canlıların vücut büyüklüğüyle ilişkili özelliklerinden biri. Sonuçları PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları dikey yüzeylere tırmanabilen 225 canlı türünü inceledi ve bu canlılardaki yüzeye yapışabilir özellikteki dokuların genişliğinin vücut ağırlığıyla orantılı olarak arttığını belirledi. Örneğin kütlesi yaklaşık 100 gram olan bir kertenkeledeki yapışkan yüzeylerin alanı, kütlesi yaklaşık 10 mikrogram olan toz böceğindeki (akar) yapışkan yüzeylerin alanından 200 kat büyük.

Bir insanın bir kertenkele gibi düz duvara tırmanabilmesi için ise vücudunun %40’ının yapışabilir özellikte olması gerekiyor. Bu, vücudumuzun ön yüzünün %80’i demek. Bu amaçla ayaklarımızı kullansaydık ayaklarımızın 145 numara olması gerekirdi.

Araştırmanın, son yıllarda sağlık, uzay teknolojileri, spor gibi farklı alanlarda sıkça kullanılan ve doğadan ilham alınarak geliştirilen sentetik yapıştırıcıların daha geniş yüzeylerde kullanılabilmesiyle ilgili bilim insanlarına önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı ve yeterli uyku, şeker yeme isteğinizin azalmasını dolayısıyla daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanızı sağlayabilir. Bilim insanları uykunun beslenme bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların sayısı çok fazla değil.

Tıp ve Sağlık

“Sağlıkta Yenilik” konulu Bioinnovation IV Konferansı 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi gerçekleştiriliyor.

Tıp ve Sağlık

Ortalama ömrün cinsiyete bağlı olarak değişmesi sadece insanlarda değil başka pek çok canlı türünde de gözlemlenen bir durumdur. Ancak insanlarla diğer canlılar arasında önemli bir fark var. 

Tıp ve Sağlık

Yemekten sonra bastıran uykuyu hepimiz biliriz. Enerji vermesi gereken besinlerin uykumuzu getirmesi bize biraz garip gelebilir. Peki, bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Tıp ve Sağlık

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.

Tıp ve Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre grip, her yıl dünya genelinde 3-5 milyon insanın ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep oluyor. Bu insanların 300.000-650.000 kadarı da ölüyor. Peki, grip virüsü tam olarak nasıl öldürüyor?

Tıp ve Sağlık

Dün gece bir şeyler yediniz ve bu sabah uyandığınızda karnınız dayanılmaz şekilde ağrımaya ve mideniz bulanmaya başladı. Peki, buna sebep olan şey gerçekten dün gece yedikleriniz mi?

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nün 2017 yılındaki sahipleri Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young oldu. Nobel komitesinden yapılan açıklamada, araştırmacıların sirkadiyen saatin moleküler mekanizmaları üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldükleri açıklandı.

Tıp ve Sağlık

Sarılık yeni doğan bebeklerde sıkça görülen ve çoğunlukla tehlikeli olmayan bir durumdur. Genellikle bebekler 2-4 günlükken fark edilir ve iki hafta içinde geçer.

Tıp ve Sağlık

İlki 2014 yılında düzenlenen Bilim Genç Bilim Söyleşileri yeni eğitim öğretim döneminde de hız kesmeden devam ediyor.