Skip to content Skip to navigation

Örümcek İpeğinden Yapay Kas

Dr. Mahir E. Ocak
04/04/2019 - 16:16

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Örümceklerin ağlarını yaparken kullandığı ipek, ağırlığına oranla en güçlü malzemelerden biridir. Günümüzde pek çok araştırma grubu yapay örümcek ipeği üretmek için çalışmalar yapıyor.

Farklı türde örümcek ipekleri vardır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Prof. Dr. Markus Buehler ve öğrencileri, örümcek ağlarının dış çerçevesini oluşturan ipekler üzerinde yaptıkları deneyler sırasında bu tür ipeğin daha önceleri bilinmeyen sıradışı bir özelliğini kazara keşfetmişler. Neme maruz bırakıldığında ipeğin kısaldığı ve büküldüğü gözlemlenmiş. Prof. Dr. Buehler, ipeğin bu özelliğinin örümceklere nasıl bir fayda sağladığıyla ilgili bir fikirleri olmadığını, ancak bilgisayar benzetimleri yaparak ipeğin kısalmasını ve bükülmesini sağlayan mekanizmaları tespit edebildiklerini söylüyor. Bu durum gelecekte benzer özelliklere sahip sentetik malzemelerin de üretilebileceği anlamına geliyor. Bu malzemelerin en önemli kullanım alanı robotik cihazlar için yapay kas geliştirmek olabilir.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, canlı organizmalardan esinlenerek betonun daha dayanıklı hâle gelmesini sağlayan bir polimer üretti. 

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.