Skip to content Skip to navigation

Otonom Elektrikli Araç Drift Yapabiliyor

Dr. Tuba Sarıgül
14/01/2020 - 18:12

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. Ancak otonom araçların buzda kayma gibi acil durumlarda aracın kontrolünü sağlaması da gerekiyor. Stanford Üniversitesinde görev yapan mühendisler tarafından geliştirilen yazılım, aracın otonom olarak kontrolünü kaybetmeden ilerlemesini sağlıyor.

Drift yapabilen araç dış görünüş olarak Geleceğe Dönüş filmindeki DeLorean marka araca beziyor. Ancak araçta elektrik motoru var. Aracın frenleri elektronik olarak yüksek hassasiyette kontrol ediliyor. Direksiyon ise bilgisayar tarafından hareket ettiriliyor. Geliştirilen yazılım, aracın konumunu ve yönlenme açısını yüksek kesinlikle belirleyebiliyor.

Stanford University
Araştırmacılar geliştirdikleri sistemi kar ve buz gibi kaygan yüzeylerde aracın kaydığı acil durumlarda kontrolün tekrar sağlanmasında kullanmayı amaçlıyor. Araştırmanın sonuçları Journal of Dynamic Systems, Measurement, and Control dergisinde yayımlandı.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.