Skip to content Skip to navigation

Ozon Tabakasındaki İyileşmeye Dair İlk Veriler

Dr. Tuba Sarıgül
02/08/2016 - 17:12

NASA

Bilim insanları Antarktika bölgesinde ozon tabakasındaki deliğin küçüldüğünü belirledi.

Atmosferin stratosfer tabakasında bir bölge olan ozon tabakası Güneş’ten gelen zararlı morötesi ışınları soğurarak yeryüzüne ulaşmalarını engeller. Bazı kimyasal maddeler ozon molekülleri ile tepkimeye girerek ozon tabakasının incelmesine neden olur. Bu maddeler insan kaynaklı etkinlikler ya da volkanik patlamalar sonucu açığa çıkabilir.

Ozon tabakasındaki incelme ilk olarak 1985 yılında keşfedildi. Ozon tabakasının incelmesine neden olan kimyasal maddelerden kloroflorokarbonların (buzdolaplarında ve deodorantlarda kullanılıyordu) üretimi ise 1987 yılında Montreal Protokolü ile aşamalı olarak yasaklandı.

NASA

Farklı yıllarda ozon tabakasındaki deliğin büyüklüğündeki değişim

Bu önlemlerin ozon tabakasındaki hasarın iyileştirilmesinde etkisinin olup olmadığı uzun zamandır merak ediliyordu. Temmuz ayında Science dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları Antarktika bölgesinde ozon tabakasındaki incelmenin azalmaya başladığını belirledi.

Araştırmada eylül aylarında uydu ve hava durumu balonları kullanılarak yapılan ölçümlere göre 2000 yılından itibaren ozon tabakasındaki deliğin yaklaşık 4 milyon km2 (Hindistan’ın yüzölçümünden daha büyük bir alan) küçüldüğü tespit edildi. Araştırmacılar üretimi yasaklanan kimyasal maddelerin ozon tabasının iyileşmesindeki etkisini belirleyebilmek için kullandıkları modellemede, ölçümlerin başladığı tarihten itibaren doğal süreçlerin etkisinin aynı kaldığını kabul etti. Bu durumda delikteki küçülmenin yaklaşık yarısının kimyasal maddelerin miktarındaki azalmadan kaynaklandığı anlaşıldı.

Araştırmacıların kullandığı modelleme ayrıca Antarktika bölgesinde ozon tabakasındaki deliğin 2015 yılı Ekim ayında rekor büyüklüğe (25,3 milyon km2) ulaşmasının nedeninin Calbuco Yanardağı’nın patlamasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Çünkü volkanik patlamalar sonucu açığa çıkan parçacıklar da ozon tabakasının incelmesine dolaylı olarak da olsa katkı sağlıyor.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.