Skip to content Skip to navigation

Penceresiz Uçaklarla Seyahate Ne Dersiniz?

Dr. Özlem Ak İkinci
17/11/2014 - 16:44

Bir İngiliz teknoloji araştırma şirketi, hava ulaşımında önemli bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Projeye göre yakın gelecekte, yolcu uçaklarında pencerelerin yerini OLED dokunmatik akıllı ekranlar alacak. Yolcu uçaklarındaki gereksiz ağırlığın en önemli nedenlerinden biri sayılan pencerelerin yerine kullanılacak bu ekranlar uçak boyunca uzanacak. Yolcular, uçağın dışına yerleştirilen kameralar aracılığıyla dışarıdan alınan görüntüleri izleyebilecek, yani gökyüzünü seyretme imkânı bulacaklar. Ayrıca eğlence ve hostes hizmet seçenekleri de bu ekranlarda yer alacak. Ancak bu yeni teknolojinin birkaç olumsuz özelliği proje ekibindekileri düşündürüyor. Bunlardan biri OLED ekranların kabin içinde yol açacağı ışık kirliliği, diğeri ise uçak yolculuğu yapmaktan çekinen kişiler için ekranlardan izlenebilecek panoramik manzaranın daha da ürkütücü olması.

Uçak boyunca uzanacak OLED ekranlar yolcuların dışarıyı izlemelerine imkân sağlayacak.

Bu dokunmatik ekranlar yolculara uçuş, hostes hizmeti ve siparişleri konusunda gerekli bilgileri verecek.

Ekranlardan ayrıca internet ve çeşitli medya ortamlarına erişim sağlanabilecek.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood 1920’li yılların başlarında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sineması ise özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.