Skip to content Skip to navigation

Peru Andları’nda Dünyanın En Yüksek Arkeolojik Alanları Bulundu

Bilge Gölge
14/11/2014 - 14:37

Arkeolojik alanlar arasında en yüksek irtifada bulunan Güney Peru Andları’nda yapılan çalışmalar, insanoğlunun zorlu şartlarda hayatta kalma kapasitesi hakkında yeni bulgular sundu. Araştırmalar, günümüzden 11.500-12.400 yıl önce Cuncaicha’da, 11.500-12.800 yıl önce de Pucuncho’da insan yaşamı olduğunu gösteriyor. Deniz seviyesinden 4000 metre yükseklikte bulunan bölgede düşük oksijen, aşırı soğuk ve yüksek miktardaki güneş ışığı nedeniyle oldukça sert iklim koşulları hâkim. Buna rağmen, Cuncaicha kazı alanında bulunan kafatası iskelet parçaları, hayvan kalıntıları ve taştan yapılmış aletler bir zamanlar bölgede insan yerleşimi olduğuna işaret ediyor.

Yüksek irtifada yerleşimle ilgili yaygın bilimsel kuram, “genetik adaptasyon” olmadan insanların bu yükseltilerde yaşayamayacağını savunuyor. Araştırmayı yürüten ekipten Sonia Zarillo (Calgary Üniversitesi), kalıntıları bulunan Andlı insanların, metabolizma hızlarının ve hemoglobin miktarlarının normalden daha fazla olması ve geniş akciğerleri sayesinde bu zorlu şartlara uyum sağlayabildiklerini belirtiyor.

Zarillo “Bu adaptasyon 12.400 yıl önce de var mıydı kesin olarak bilmiyoruz. Biz, ‘bu insanlar bölgeye yerleşmeden evvel adaptasyonu zaten sağlamış mıydı, yoksa sağlamadan bu yükseltilerde yaşamaları mümkün müydü?’ gibi soruları açıklamaya çalışıyoruz. Ayrıca bölgedeki diğer korunaklı alanlarda da önemli bulgulara ulaşılabileceğini düşünüyoruz” diyor.

Coğrafi koşulları nedeniyle bu bölgede çalışmanın hayli zor olduğunu vurgulayan Zarillo, çalışmalarının henüz tamamlamadığını, ancak şu ana kadar ulaştıkları verilerin bilimsel önemini koruduğunu söylüyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Yerbilimleri

Bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, Dünya’nın sıvı dış çekirdeğinden mantoya demir atomları sızdığını ve bu atomların volkanik etkinlikler sırasında yeryüzüne ulaştığını gösteriyor.

Yerbilimleri

536 kış mevsiminin sona ermediği yıl olarak tarihe geçti. 536 yılında gerçekleşen volkanik bir patlamadan sonra açığa çıkan kül bulutları atmosferi kaplamış, Güneş kara bulutların arkasında kalmış, 18 ay boyunca gündüzleri karanlıkta geçmiş, ekinler yetişememiş, Çin’de yaz mevsiminde kar yağmıştı.

Yerbilimleri

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak deprem gerçekleştiğinde ses ve ışık ile uyarı veren bir deprem alarm düzeneği tasarlıyoruz.

Yerbilimleri

Yeryüzünde çok sayıda deprem meydana gelir. Bazı depremlerin gücü hissedilemeyecek kadar küçüktür. Bu nedenle herhangi bir zarara yol açmazlar. Şiddetli depremler ise büyük çapta can ve mal kaybına sebep olabilir. Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle basit bir sismograf düzeneği tasarlayıp çalışma prensibini öğreniyoruz.

Yerbilimleri

Türkiye önemli fay hatlarını barındıran bir deprem ülkesidir. Deprem önlenebilir bir doğa olayı olmasa da depremin yıkıcı etkilerini alacağımız önlemlerle en aza indirebiliriz. Peki depreme karşı hazırlıklı olmak için neler yapabiliriz?

Yerbilimleri

Peru’nun güneyindeki antik İnka şehri Machu Picchu, And Dağları’nda 2430 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer alır. 1438-1472 yılları arasında hüküm süren İmparator Pachacuti için inşa edildiği düşünülen şehir, 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmişti.

Yerbilimleri

Geçmişi günümüzden yaklaşık 12.000 yıl öncesine kadar uzanan Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’nda yapılan kazı çalışmaları hızla devam ediyor. Göbeklitepe uygarlık tarihi ile ilgili bildiklerimizi tamamen değiştirebilir.

Yerbilimleri

İstanbul’da geçmişte çok büyük depremler meydana geldiği biliniyor. 22 Mayıs 1766 yılında meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki son büyük deprem, kentte çok büyük bir yıkıma sebep olmuştu.

Yerbilimleri

Uluslararası Yerbilimleri Birliğinin bir parçası olan Uluslararası Katmanbilgisi Komisyonu yaklaşık on yıl önce Antroposen Çalışma Grubu adlı bir kurul oluşturmuştu. Otuz dört üyeden oluşan kurulun görevi, Antroposen olarak adlandırılan, insan etkinliklerinin yerküreyi şekillendirdiği yeni bir jeolojik çağın başlayıp başlamadığı hakkında karar vermekti. 

Yerbilimleri

Volkanik patlamalar sonucu ağaçlar, evler, tarlalar, yollar ve fabrikalar zarar görebilir. Hatta can kayıpları bile yaşanabilir. Peki tarihten bu yana birçok yeri yaşanmaz hale getiren bu doğal afet nasıl gerçekleşiyor?