Skip to content Skip to navigation

Philae Uyandı

Dr. Mahir E. Ocak
22/06/2015 - 16:42

Geçtiğimiz senenin en önemli bilimsel olaylarından biri Philae adlı uzay aracının 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının üzerine indirilmesiydi. Yaklaşık 100 kg ağırlığında olan ve üzerinde çeşitli analiz cihazları bulunan aracın, kuyrukluyıldızlar ve Güneş Sistemi hakkında pek çok soruyu cevaplamaya yardımcı olacağı düşünülüyordu. Ancak inişten sonra işler beklendiği gibi gelişmedi. Uzay aracı gölgede kaldığı için pillerini şarj edemedi ve 60 saatlik kısa bir çalışmadan sonra uyku moduna girdi. 67P Güneş’e yaklaştıkça Philae’nin daha fazla güneş ışığı alacağı ve pillerini şarj ederek yeniden çalışmaya başlayacağı düşünülüyordu, ama Mart ve Nisan aylarında uzay aracı ile bağlantı kurma çabaları sonuçsuz kalmıştı. Ancak nihayet beklenen oldu ve Philae 13 Haziran akşamı Dünya ile bağlantı kurdu. Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) çalışan araştırmacılar, bağlantının yaklaşık 85 saniye sürdüğünü söylüyor. Elde edilen verilerden, Philae’nin daha önce uyandığı ve çeşitli çalışmalar yaptığı, ancak bağlantı kurmayı başaramadığı anlaşılıyor.

Philae’nin çalışmaya devam edebilmesi için ortam sıcaklığının -45°C’nin üzerinde olması ve aracın pillerinde en az 19 Watt güç olması gerekiyor. Philae’nin gönderdiği verilerse şu anki ortam sıcaklığının -36°C civarında olduğunu ve aracın pillerinde 24 Watt güç olduğunu gösteriyor. Bu durum Philae’nin çalışmaya ve Dünya’ya veriler göndermeye devam edebileceği anlamına geliyor.

67P kuyrukluyıldızı 13 Ağustos’ta günberi konumuna (Güneş’e en yakın olduğu noktaya) ulaşacak. Philae’nin ve kuyrukluyıldızın etrafında yörüngede olan Rosetta aracının, görevin tamamlanmasının planlandığı tarih olan Aralık 2015’e kadar Dünya’ya çok önemli veriler göndereceği düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.

Gökbilim ve Uzay

Şubat ayında Merkür ve Venüs, Güneş’in batışından sonra gökyüzünde. Mars, Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in doğuşundan önce görülebilir. Merkür, şubat ayının ilk yarısında gün batımından sonra Venüs’le birlikte güneybatı ufkunun üzerinde görülebilir. Merkür, 10 Şubat’ta en büyük doğu uzanımı konumuna ulaşıyor. 

Gökbilim ve Uzay

1666 yılının Ocak ayında çevrenizdeki herkesin konuştuğu, Robert Hooke’un bitler, pireler ve benzer canlıların mikroskop altında görünümünü zengin görsellerle anlatan Micrographia kitabını almış olsaydınız muhtemelen yazarın araya sıkıştırdığı birkaç ilgisiz konuya bakıp şaşırabilirdiniz. 

Gökbilim ve Uzay

Çin’in Chang'e-4 uzay aracı geçtiğimiz yıl ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı. Bugünlerde ise daha ileri bir teknolojiye sahip Chang’e-5 Ay’a yolculuk için gün sayıyor. Chang’e-5, Çin’in Ay’dan örnek getirmek üzere planlanan ilk uzay görevi.

Gökbilim ve Uzay

Nisan 2019’da ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başaran 200 kişilik ekipte yer alan Prof. Dr. Feryal Özel ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökbilim ve Uzay

Erboğa Takımyıldızı’nın bir üyesi olan Proxima Centauri, Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. 2016 yılında gökbilim alanında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, yıldızın etrafında dolanan bir gezegen keşfedilmesi olmuştu. Üstelik Proxima b adı verilen gezenin yaşama elverişli koşullara sahip olma ihtimali de var.