Skip to content Skip to navigation

Philae Uyandı

Dr. Mahir E. Ocak
22/06/2015 - 16:42

Geçtiğimiz senenin en önemli bilimsel olaylarından biri Philae adlı uzay aracının 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının üzerine indirilmesiydi. Yaklaşık 100 kg ağırlığında olan ve üzerinde çeşitli analiz cihazları bulunan aracın, kuyrukluyıldızlar ve Güneş Sistemi hakkında pek çok soruyu cevaplamaya yardımcı olacağı düşünülüyordu. Ancak inişten sonra işler beklendiği gibi gelişmedi. Uzay aracı gölgede kaldığı için pillerini şarj edemedi ve 60 saatlik kısa bir çalışmadan sonra uyku moduna girdi. 67P Güneş’e yaklaştıkça Philae’nin daha fazla güneş ışığı alacağı ve pillerini şarj ederek yeniden çalışmaya başlayacağı düşünülüyordu, ama Mart ve Nisan aylarında uzay aracı ile bağlantı kurma çabaları sonuçsuz kalmıştı. Ancak nihayet beklenen oldu ve Philae 13 Haziran akşamı Dünya ile bağlantı kurdu. Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) çalışan araştırmacılar, bağlantının yaklaşık 85 saniye sürdüğünü söylüyor. Elde edilen verilerden, Philae’nin daha önce uyandığı ve çeşitli çalışmalar yaptığı, ancak bağlantı kurmayı başaramadığı anlaşılıyor.

Philae’nin çalışmaya devam edebilmesi için ortam sıcaklığının -45°C’nin üzerinde olması ve aracın pillerinde en az 19 Watt güç olması gerekiyor. Philae’nin gönderdiği verilerse şu anki ortam sıcaklığının -36°C civarında olduğunu ve aracın pillerinde 24 Watt güç olduğunu gösteriyor. Bu durum Philae’nin çalışmaya ve Dünya’ya veriler göndermeye devam edebileceği anlamına geliyor.

67P kuyrukluyıldızı 13 Ağustos’ta günberi konumuna (Güneş’e en yakın olduğu noktaya) ulaşacak. Philae’nin ve kuyrukluyıldızın etrafında yörüngede olan Rosetta aracının, görevin tamamlanmasının planlandığı tarih olan Aralık 2015’e kadar Dünya’ya çok önemli veriler göndereceği düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok soruna çözümler sunan üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık dünya dışında yaşam alanları oluşturma araştırmalarını kolaylaştıracak adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Gökbilim ve Uzay

Her yıl mayıs ayının ilk günlerinde Eta Kova göktaşı yağmuru en yüksek etkinliğe ulaşır. Bu yıl 6 Mayıs’ta sabaha karşı en yüksek etkinliğe ulaşacak Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında gökyüzünde saatte 60 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bahçenizde, binaların çatılarında, sokakta hatta saçlarınızın arasında bile meteor parçaları olabileceğini biliyor muydunuz? Mikrometeorit adı verilen bu parçacıklar hemen hemen her yerdeler. Peki, nereden geliyor bu mikrometeoritler? Yapılarında ne var? Onları nasıl inceleyebiliriz?

Gökbilim ve Uzay

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur.

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.