Skip to content Skip to navigation

Polatlı’dan Okullar Bilim Genç Kafe’de Buluştu

Nurulhude Baykal
13/01/2017 - 15:29

11 Ocak Çarşamba günü TÜBİTAK’ta simit, peynir ve meşrubatlarla samimi bir ortam hazırladık, Polatlı’dan gelen 15 okulu Bilim Genç Kafe’de konuk olarak ağırladık. Dergimizin yayın yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu yakın zamanlarda gittiği Afrika ülkelerindeki gözlemlerini ve Afrika için yapılması gereken projeleri konuklarımızla paylaştı.

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Bedriye Halil Naci Mıhcıoğlu Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, İstiklal Ortaokulu, Basri Köyü Ortaokulu, İnönü Ortaokulu, Hatice Mevlüt Yılmaz Ortaokulu, Namık Kemal Ortaokulu, 13 Eylül Ortaokulu, Poyraz Köyü Ortaokulu, Beylikköprü Köyü Şehit Yüzbaşı Nazmi Elmas Ortaokulu, Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulu, Sarıoba Köyü İlkokulu ve Esentepe Ortaokulu’ndan 70 kadar öğrenci ve öğretmen Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile etkinliğe katılım sağladı. Dr. Gözcelioğlu Bostwana, Güney Afrika ve Swaziland’a yaptığı araştırma amaçlı gezide katıldığı safari turlarında çektiği fotoğraf ve videoları katılımcılarla paylaştıktan sonra özelde bu ülkelerdeki, genelde ise Afrika kıtasındaki zengin biyoçeşitlilikten bahsetti.

Bunun yanı sıra Türkiye’den yaklaşık 35 kat, Avrupa’dan ise 3 kat büyük Afrika kıtasının zihinlerdeki algıdan çok farklı olduğunu, bereketli topraklara sahip olmasına rağmen tarım ve hayvancılığın, dolayısıyla üretimin gelişmemiş olduğunu, sanayisi gelişmediği için de ülkelerin geri kaldığını kaydetti. TÜBİTAK Araştırma ve Burs Destekleri Müdürü Doç. Dr. Samettin Gündüz de sunum sonunda bir sosyolog olarak Afrika’da geçirdiği altı ay boyunca yaptığı gözlem ve edindiği tecrübeleri dinleyicilerle paylaştı. Katılımcılar özellikle kültür, vahşi yaşam ve yiyeceklerle ilgili sorular sordu.

Bu etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve Fen Bilimleri Öğretmeni Ebru Balcı'ya çok teşekkur ederiz. 

Etkinlik gününe ait fotoğraflara ulaşmak için tıklayın.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde dünyadaki enerji ihtiyacı çoğunlukla fosil yakıtlardan (örneğin petrol, kömür, doğal gaz) karşılanıyor. Fosil yakıt kaynakları sınırlıdır ve oluşmaları milyonlarca yıl sürer. Bu nedenle fosil yakıtlar yenilenebilir enerji kaynağı olarak kabul edilmez.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan mikroalglerin gelecekte fosil yakıtların yerini alabileceği düşünülüyor. Mikroalgler aynı zamanda endüstri, ilaç ve tarım alanlarında kullanılan kimyasal maddeleri üretebilen önemli bir kaynak olabilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi suyun canlı yaşamın devamlılığındaki rolüne odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #SuveHayat etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dünya, Güneş etrafındaki yörüngesini bir yılda tamamlıyor. Dünya’nın ekseninin yaklaşık 23 derece eğik olması sayesinde yıl boyunca yeryüzünde farklı mevsimler oluşuyor. Mevsimler arasındaki geçiş doğayı ve bütün canlıları etkiliyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günlük hayatımızda yemek pişirme, yıkanma ve temizlik gibi faaliyetler için su kullanıyoruz. Bunlar suyu doğrudan kullandığımız etkinlikler. Bir insanın günlük ortalama su tüketimi 150 litre. Peki, dolaylı olarak ne kadar su kullandığımızın farkında mıyız? Örneğin giydiğimiz bir tişörtün üretilmesi için ne kadar su harcanıyor?

Ekoloji / Çevre Bilim

Şehirleşme oranı yüksek bölgelerin ortalama sıcaklığı çevrelerindeki kırsal bölgelerinkinden 1-3°C daha yüksektir. Geceleri bu fark 12°C’ye ulaşabilir. İlk defa 1818’de İngiliz bilim insanı Luke Howard tarafından kayda geçirilen bu olgu ısı adası olarak isimlendirilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Kutup ayılarının temel besin kaynağı halkalı foklardır. Kutup ayıları yıllık enerji ihtiyaçlarının büyük kısmını bahar aylarında deniz buzulları üzerinde bu fokları avlayarak karşılar. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi buz kristallerinin farklı şekillerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BuzKristalleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.