Skip to content Skip to navigation

Polatlı’dan Okullar Bilim Genç Kafe’de Buluştu

Nurulhude Baykal
13/01/2017 - 15:29

11 Ocak Çarşamba günü TÜBİTAK’ta simit, peynir ve meşrubatlarla samimi bir ortam hazırladık, Polatlı’dan gelen 15 okulu Bilim Genç Kafe’de konuk olarak ağırladık. Dergimizin yayın yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu yakın zamanlarda gittiği Afrika ülkelerindeki gözlemlerini ve Afrika için yapılması gereken projeleri konuklarımızla paylaştı.

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Bedriye Halil Naci Mıhcıoğlu Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, İstiklal Ortaokulu, Basri Köyü Ortaokulu, İnönü Ortaokulu, Hatice Mevlüt Yılmaz Ortaokulu, Namık Kemal Ortaokulu, 13 Eylül Ortaokulu, Poyraz Köyü Ortaokulu, Beylikköprü Köyü Şehit Yüzbaşı Nazmi Elmas Ortaokulu, Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulu, Sarıoba Köyü İlkokulu ve Esentepe Ortaokulu’ndan 70 kadar öğrenci ve öğretmen Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile etkinliğe katılım sağladı. Dr. Gözcelioğlu Bostwana, Güney Afrika ve Swaziland’a yaptığı araştırma amaçlı gezide katıldığı safari turlarında çektiği fotoğraf ve videoları katılımcılarla paylaştıktan sonra özelde bu ülkelerdeki, genelde ise Afrika kıtasındaki zengin biyoçeşitlilikten bahsetti.

Bunun yanı sıra Türkiye’den yaklaşık 35 kat, Avrupa’dan ise 3 kat büyük Afrika kıtasının zihinlerdeki algıdan çok farklı olduğunu, bereketli topraklara sahip olmasına rağmen tarım ve hayvancılığın, dolayısıyla üretimin gelişmemiş olduğunu, sanayisi gelişmediği için de ülkelerin geri kaldığını kaydetti. TÜBİTAK Araştırma ve Burs Destekleri Müdürü Doç. Dr. Samettin Gündüz de sunum sonunda bir sosyolog olarak Afrika’da geçirdiği altı ay boyunca yaptığı gözlem ve edindiği tecrübeleri dinleyicilerle paylaştı. Katılımcılar özellikle kültür, vahşi yaşam ve yiyeceklerle ilgili sorular sordu.

Bu etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve Fen Bilimleri Öğretmeni Ebru Balcı'ya çok teşekkur ederiz. 

Etkinlik gününe ait fotoğraflara ulaşmak için tıklayın.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Finlandiya’da bir şirket ahşap işlenirken ortaya çıkan talaş ve yenilenebilir doğal bir yapıştırıcının birleşiminden oluşan ve biyolojik olarak çözünebilen bir malzemeden pipet üretti.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde doğanın ve canlıların kışa hazırlandığı kasım ayında objektiflerinizi sonbaharın çevrenizdeki etkilerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #MevsimSonbahar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dünya nasıl nefes alıyor hiç merak ettiniz mi? Bu soruya “Ormanlar sayesinde” şeklinde cevap vermek yanlış olmaz. Ormanlar dünyanın en önemli oksijen kaynaklarındandır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sonbaharın son ayındayız. Daha eğik açıyla gelen güneş ışınları etkisini kaybetmeye başladı, ağaçlar tüm yapraklarını neredeyse döktü, ekinlerin çoğu hasat edildi, evlerimizdeki kış hazırlıkları ise tamamlanmak üzere.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz küresel ısınmanın iklim üzerindeki etkilerinden bahsediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi… Çin’in Danxia bölgesinde bulunan Gökkuşağı Dağları fırçayla boyanmış gibi duran renklerin çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dışarıdayken susadığımızda hemen bir büfeden ya da marketten plastik şişede su satın alıyoruz. Ancak plastik şişeler sağlığımızı ve çevreyi olumsuz etkileyebiliyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Fotoğrafçılık çoğunlukla sanatsal bir etkinlik olarak düşünülse de doğa fotoğrafları aynı zamanda gözlemlerimizin bulunulan coğrafyaya ve zamana göre kayda geçirilmesini sağlayan bir belge niteliği taşır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Güvenli ve rahat bir doğa yürüyüşü için yürüyüşümüzü ve doğaya uyum sağlamamızı kolaylaştıracak bazı ekipmanlara ihtiyaç duyarız. Yanımıza almamız gereken malzemeler doğa yürüyüşünün günübirlik mi, konaklamalı mı olacağına göre değişebilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğa fotoğrafçılığı son yıllarda doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Fotoğraf teknolojileri ve dijital teknolojilerdeki ilerlemeler sayesinde çektiğimiz fotoğrafları geçmiştekinden daha kolay paylaşabiliyoruz. Bu sayede doğa fotoğrafları çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve çok daha fazla ilgi çekiyor.