Skip to content Skip to navigation

Polatlı’dan Okullar Bilim Genç Kafe’de Buluştu

Nurulhude Baykal
13/01/2017 - 15:29

11 Ocak Çarşamba günü TÜBİTAK’ta simit, peynir ve meşrubatlarla samimi bir ortam hazırladık, Polatlı’dan gelen 15 okulu Bilim Genç Kafe’de konuk olarak ağırladık. Dergimizin yayın yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu yakın zamanlarda gittiği Afrika ülkelerindeki gözlemlerini ve Afrika için yapılması gereken projeleri konuklarımızla paylaştı.

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Bedriye Halil Naci Mıhcıoğlu Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, İstiklal Ortaokulu, Basri Köyü Ortaokulu, İnönü Ortaokulu, Hatice Mevlüt Yılmaz Ortaokulu, Namık Kemal Ortaokulu, 13 Eylül Ortaokulu, Poyraz Köyü Ortaokulu, Beylikköprü Köyü Şehit Yüzbaşı Nazmi Elmas Ortaokulu, Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulu, Sarıoba Köyü İlkokulu ve Esentepe Ortaokulu’ndan 70 kadar öğrenci ve öğretmen Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile etkinliğe katılım sağladı. Dr. Gözcelioğlu Bostwana, Güney Afrika ve Swaziland’a yaptığı araştırma amaçlı gezide katıldığı safari turlarında çektiği fotoğraf ve videoları katılımcılarla paylaştıktan sonra özelde bu ülkelerdeki, genelde ise Afrika kıtasındaki zengin biyoçeşitlilikten bahsetti.

Bunun yanı sıra Türkiye’den yaklaşık 35 kat, Avrupa’dan ise 3 kat büyük Afrika kıtasının zihinlerdeki algıdan çok farklı olduğunu, bereketli topraklara sahip olmasına rağmen tarım ve hayvancılığın, dolayısıyla üretimin gelişmemiş olduğunu, sanayisi gelişmediği için de ülkelerin geri kaldığını kaydetti. TÜBİTAK Araştırma ve Burs Destekleri Müdürü Doç. Dr. Samettin Gündüz de sunum sonunda bir sosyolog olarak Afrika’da geçirdiği altı ay boyunca yaptığı gözlem ve edindiği tecrübeleri dinleyicilerle paylaştı. Katılımcılar özellikle kültür, vahşi yaşam ve yiyeceklerle ilgili sorular sordu.

Bu etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve Fen Bilimleri Öğretmeni Ebru Balcı'ya çok teşekkur ederiz. 

Etkinlik gününe ait fotoğraflara ulaşmak için tıklayın.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi buz kristallerinin farklı şekillerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BuzKristalleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bulutlar, içlerindeki gaz halindeki su moleküllerinin hava soğudukça havada asılı halde bulunan küçük katı parçacıkların üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Hava atmosferde yükseldikçe basıncı azalır. Bunun sonucunda...

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayının konusu “Buz Kristalleri”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #BuzKristalleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi, yağmurdan sonra âdeta ışıldamaya başlayan doğaya odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte Bilim Genç’te paylaştığınız ilgi çekici #YağmurSonrası fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve ekim ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

2017 yılında “Barış ve Gelişme için Bilim” sloganı ile Ürdün’de düzenlenen Dünya Bilim Forumu, 5000’e yakın katılımcı ile bilim insanlarını politikacılar ve kurumlarla bir araya getirdi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tayvan’nın başkenti Taipei’de inşa edilen Tao Zhu Yin Yuan isimli bina yılda 130 ton karbondioksiti atmosferden soğurabiliyor. Projenin amacı mega şehirlerde yaşayan insanlara ekolojik bir yaşam alanı sunmak.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yaptığınız resmin Antarktika’ya gitmesini ister miydiniz? İlkokul ve ortaokul öğrencileri arası Antarktika konulu resim yarışması düzenleniyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Makro fotoğrafçılık çıplak gözle fark edemediğimiz ayrıntıların gözlerimizin önüne serilmesini sağlıyor. Bir yaprağın üzerindeki tüyler ya da bir kelebeğin kanadındaki desenler... Biz de Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kasım ayında objektiflerinizi detaylara odaklamanızı istiyoruz.