Skip to content Skip to navigation

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak: Bilime ve Eğitime Adanmış Bir Ömür

Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Topal
13/12/2019 - 08:00

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamız geçen yıl 13 Aralık’ta gerçekleşen tren kazası sonucu aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Kim olursa olsun bir insanın hayatını kaybetmesi, sevenleri ve ailesi için büyük bir üzüntü kaynağıdır. Ancak bir bilim insanının hayatını kaybetmesi, o kişinin ilgilendiği bilim dalına yapacağı katkılar göz önünde bulundurulduğunda, bilim dünyası için de büyük bir kayıptır.

 

Deneb Yıldızının Tayf Haritası Çalışması Astronomy & Astrophysics Dergisine Kapak Konusu Oldu

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak’ın 2003’te yayımlanan ve ilk yazar olarak yer aldığı “A spectroscopic atlas of Deneb” başlıklı makalesi Astronomy & Astrophysics dergisine kapak konusu olarak seçildi.

Deneb yıldızının kütlesi Güneş’inkinin yaklaşık 20 katı kadardır. Deneb gökyüzündeki parlak yıldızlar arasında bize en uzak olanlardan biri. Buna rağmen gökyüzündeki en parlak görünen yıldızlardan...

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak’ın çalışması Deneb yıldızının o güne kadarki en yüksek çözünürlüklü tayf haritasını çıkarması açısından hayli önemli. Bu çalışma benzer ışınım gücüne sahip yıldızlar hakkında yapılacak araştırmalar için de önemli bir kaynak oluşturdu. Bu sayede astronominin en önemli ilgi alanlarından biri olan yıldızların zaman içinde geçirdiği değişimler konusundaki çalışmalara büyük katkılar sağlandı.

 

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’ne Katkıları

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak 2003-2009 yıllarında Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde müdür olarak görev yaptı ve rasathanenin yeniden yapılandırılma çalışmalarında öncü rol oynadı. Prof. Dr. Albayrak, TÜBİTAK'ın ve Ankara Üniversitesinin proje destekleriyle 2004’te T40 teleskobunun, 2012’de T35 teleskobunun, 2018’de T80 teleskobunun ve tayfçekerin alımına ve kurulumuna katkıda bulundu.

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hem Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde hem de ülkemizde gökbilimcilerin yetiştirilmesine katkıda bulundu. Prof. Dr. Albayrak, Kreiken Rasathanesi’nde gerçekleştirilen astronomi araştırmalarının yanı sıra gökbilime ilgi duyan gençlere ve her yaştan insana yönelik etkinliklerin düzenlenmesinde büyük rol oynadı.

Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamızdan ben de öğrencilik yıllarımda dersler almıştım. Onun Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Müdürü olduğu dönemde, bir yüksek lisans öğrencisi olarak ben de gözlemler yapıyordum ve rasathaneye yaptığı katkılara bizzat şahit oldum. Prof. Dr. Berahitdin Albayrak hocamızı alanına hâkim bir bilim insanı olarak hatırlamaya devam edeceğiz. Kendisini her zaman saygı ve sevgi ile anacağız.

Yazar Hakkında:
Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Topal
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümü

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.