Skip to content Skip to navigation

RASAT Uydusu 8 Yaşında!

Nurulhude Baykal
17/08/2019 - 09:46

Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, sekiz yıldır Dünya’nın çevresindeki yörüngesinde dolanarak görüntü almaya devam ediyor.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) mühendisleri tarafından tasarlanıp büyük ölçüde ülkemizde üretilen RASAT, 17 Ağustos 2011’de Rusya’daki Yasny Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı.

İlk yerli uydumuz RASAT’ın tahminî görev süresi üç yıl olmasına rağmen sekiz yıldır görev yapmaya devam ediyor. RASAT’ın çektiği görüntüler Gezgin Blog üzerinden paylaşılıyor. Bir uzay aracının tahminî ömrü, içindeki parçaların uzay koşullarına minimum dayanma süresi üzerinden hesaplanıyor. Uzaydaki zorlayıcı koşullar (örneğin radyasyon) nedeniyle uydunun çeşitli parçaları zarar görerek işlevlerini yerine getiremeyebilir.

Antarktika'daki Horseshoe Adası'nın 26 Mart 2019'da RASAT uydusu tarafından çekilen görüntüsü

RASAT uydusunun fırlatılmasının yıl dönümü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve TÜBİTAK UZAY Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu’nun da katıldığı bir etkinlikle TÜBİTAK UZAY’da kutlandı. Etkinliğin ilk bölümünde yapılan sunumlardan sonra RASAT projesinde yer alan çalışanlara plaket verildi.

 

Etkinliğin fotoğraf galerisine ulaşmak için tıklayın.

 

TÜBİTAK UZAY çalışanlarının ailelerinin de katıldığı etkinlikte çocuklar uzay temalı atölye çalışmalarına katıldı. Akşam saatlerinde ise katılımcılar teleskopla gökyüzü gözlemi yapma imkânı buldu.

İzmir Kuş Cenneti'nin 5 Ağustos 2019'da RASAT uydusu tarafından çekilen görüntüsü

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK tarafından düzenlenen canlı bilim söyleşilerinin dördüncüsü, 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00’de TÜBİTAK Bilim Genç YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Gökbilim ve Uzay

Güneş panellerinden yansıyan ışıklar sayesinde uyduları geceleri gökyüzünde rahatça görmek mümkün. Uydulardan yansıyan bu ışık, ışığa duyarlı gözlem aletleri tarafından da algılanıyor ve bu durum bazen verilerde bozulmalara sebep olabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’dan Mars’a gitmek için neden belirli zamanlar daha uygun diye merak etmiş miydiniz?

Gökbilim ve Uzay

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak ısının nasıl yayıldığını anlamamız gerekir. Isı ışıma, iletim ve konveksiyon olmak üzere üç yolla yayılır.