Skip to content Skip to navigation

Riskleri Öngören Yazılım Siri’den Daha Başarılı Olabilir

Dr. Tuba Sarıgül
27/01/2015 - 15:38

Bir ürünü zamanında teslim etmek gibi planlamanın önemli olduğu durumlar, muhtemel sorunları öngörmeyi de gerektirir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar birçok faktörün etkili olduğu süreçlerle ilgili doğru planlama yapabilmek için, ortaya çıkabilecek riskleri öngören ve buna göre değerlendirme yapabilen bir algoritma geliştirdi.

Örneğin bulunduğunuz şehirden başka bir şehirdeki toplantıya katılmak için bir yolculuk planı yaptığınızı düşünün. Geliştirilen yeni algoritma hangi saatte yola çıkacağınız, hangi rotayı tercih edeceğiniz, yolculuk sırasında yapacağınız duraklamalar ve gideceğiniz yere hangi saatte ulaşmak istediğiniz gibi bilgileri değerlendirerek yolculuk planınızla ilgili risk değerlendirmesi yapıyor. Sistem belirlenen ölçütlere göre programın zamanında gerçekleşme olasılığını düşük olarak değerlendirirse, planlamayla ilgili farklı önerilerde bulunabiliyor. Benzer şekilde koşulların sürekli değiştiği ve birçok faktörün etkili olduğu uzun süreli uzay görevlerinde de bilim insanlarının olası problemleri öngörerek planlamalarını buna göre yapmaları gerekiyor.

Konuştuklarımızı anlayan, sorularımıza cevap veren, bizim adımıza not alan kişisel asistan yazılımları günümüzde sıkça kullanılıyor. Bu yazılımların belki de en bilinen örneği Apple’ın kişisel asistan uygulaması Siri. Ancak araştırmacılar geliştirdikleri algoritmanın planlama süreçlerinde Siri’den daha başarılı olduğunu düşünüyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?