Skip to content Skip to navigation

Riskleri Öngören Yazılım Siri’den Daha Başarılı Olabilir

Dr. Tuba Sarıgül
27/01/2015 - 15:38

Bir ürünü zamanında teslim etmek gibi planlamanın önemli olduğu durumlar, muhtemel sorunları öngörmeyi de gerektirir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar birçok faktörün etkili olduğu süreçlerle ilgili doğru planlama yapabilmek için, ortaya çıkabilecek riskleri öngören ve buna göre değerlendirme yapabilen bir algoritma geliştirdi.

Örneğin bulunduğunuz şehirden başka bir şehirdeki toplantıya katılmak için bir yolculuk planı yaptığınızı düşünün. Geliştirilen yeni algoritma hangi saatte yola çıkacağınız, hangi rotayı tercih edeceğiniz, yolculuk sırasında yapacağınız duraklamalar ve gideceğiniz yere hangi saatte ulaşmak istediğiniz gibi bilgileri değerlendirerek yolculuk planınızla ilgili risk değerlendirmesi yapıyor. Sistem belirlenen ölçütlere göre programın zamanında gerçekleşme olasılığını düşük olarak değerlendirirse, planlamayla ilgili farklı önerilerde bulunabiliyor. Benzer şekilde koşulların sürekli değiştiği ve birçok faktörün etkili olduğu uzun süreli uzay görevlerinde de bilim insanlarının olası problemleri öngörerek planlamalarını buna göre yapmaları gerekiyor.

Konuştuklarımızı anlayan, sorularımıza cevap veren, bizim adımıza not alan kişisel asistan yazılımları günümüzde sıkça kullanılıyor. Bu yazılımların belki de en bilinen örneği Apple’ın kişisel asistan uygulaması Siri. Ancak araştırmacılar geliştirdikleri algoritmanın planlama süreçlerinde Siri’den daha başarılı olduğunu düşünüyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.

Bilgisayar ve İnternet

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu daireler çok yoğun olarak algılayıcılarla, otomatik aksesuar ve cihazlarla donatılıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Zekâ genel anlamda kavrama, öğrenme, problem çözme, planlama gibi bilişsel özelliklerin kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlara bu yeteneklerin kazandırılması olarak nitelendirebileceğimiz yapay zekâ önemli bir araştırma alanı.

Bilgisayar ve İnternet

Bugün ülkemizde internet kullanımının 25. yıl dönümü. 12 Nisan 1993’te TÜBİTAK ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) iş birliği ile başlatılan TR-NET projesi kapsamında 64 Kbps kapasiteli bir kiralık hat kullanılarak ODTÜ ile ABD’deki Ulusal Bilim Vakfı Ağı (NSFNet) arasında ilk internet bağlantısı kuruldu.