Skip to content Skip to navigation

Riskleri Öngören Yazılım Siri’den Daha Başarılı Olabilir

Dr. Tuba Sarıgül
27/01/2015 - 15:38

Bir ürünü zamanında teslim etmek gibi planlamanın önemli olduğu durumlar, muhtemel sorunları öngörmeyi de gerektirir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar birçok faktörün etkili olduğu süreçlerle ilgili doğru planlama yapabilmek için, ortaya çıkabilecek riskleri öngören ve buna göre değerlendirme yapabilen bir algoritma geliştirdi.

Örneğin bulunduğunuz şehirden başka bir şehirdeki toplantıya katılmak için bir yolculuk planı yaptığınızı düşünün. Geliştirilen yeni algoritma hangi saatte yola çıkacağınız, hangi rotayı tercih edeceğiniz, yolculuk sırasında yapacağınız duraklamalar ve gideceğiniz yere hangi saatte ulaşmak istediğiniz gibi bilgileri değerlendirerek yolculuk planınızla ilgili risk değerlendirmesi yapıyor. Sistem belirlenen ölçütlere göre programın zamanında gerçekleşme olasılığını düşük olarak değerlendirirse, planlamayla ilgili farklı önerilerde bulunabiliyor. Benzer şekilde koşulların sürekli değiştiği ve birçok faktörün etkili olduğu uzun süreli uzay görevlerinde de bilim insanlarının olası problemleri öngörerek planlamalarını buna göre yapmaları gerekiyor.

Konuştuklarımızı anlayan, sorularımıza cevap veren, bizim adımıza not alan kişisel asistan yazılımları günümüzde sıkça kullanılıyor. Bu yazılımların belki de en bilinen örneği Apple’ın kişisel asistan uygulaması Siri. Ancak araştırmacılar geliştirdikleri algoritmanın planlama süreçlerinde Siri’den daha başarılı olduğunu düşünüyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.

Bilgisayar ve İnternet

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu daireler çok yoğun olarak algılayıcılarla, otomatik aksesuar ve cihazlarla donatılıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Zekâ genel anlamda kavrama, öğrenme, problem çözme, planlama gibi bilişsel özelliklerin kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlara bu yeteneklerin kazandırılması olarak nitelendirebileceğimiz yapay zekâ önemli bir araştırma alanı.

Bilgisayar ve İnternet

Bugün ülkemizde internet kullanımının 25. yıl dönümü. 12 Nisan 1993’te TÜBİTAK ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) iş birliği ile başlatılan TR-NET projesi kapsamında 64 Kbps kapasiteli bir kiralık hat kullanılarak ODTÜ ile ABD’deki Ulusal Bilim Vakfı Ağı (NSFNet) arasında ilk internet bağlantısı kuruldu.

Bilgisayar ve İnternet

Berkeley’deki (ABD) Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları farklı türlerde, daha önce karşılaşmadığı nesneleri tutup kaldırmayı başaran yeni bir robot tasarladı. Bu basit bir iş gibi görünebilir. Birtakım nesneleri tutup kaldıran robotlar endüstride yaygın olarak kullanılıyor.

Bilgisayar ve İnternet

İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğu tarafından düzenlenen Robocot 2018, 4-6 Mayıs tarihleri arasında Malatya Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Türkiye’nin en önemli bilim etkinliklerinden biri olan ve bu yıl yedincisi düzenlenen Bursa Bilim Şenliği 26-29 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen şenlik sırasında bilimseverler birbirinden farklı etkinliklere katılabilecek.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü Blokzincir Araştırma Laboratuvarı tarafından düzenlenen 1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı 2-3 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ denilince ilk olarak insanların kontrolünden çıkan robotlar akla gelir. Oysa yapay zekâ teknolojileri sayesinde günümüzde daha önce sadece insanların yapabildiği işlevler makineler, robotlar ya da bilgisayarlar tarafından daha hızlı, doğru ve etkin şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Peki gelecekte bilgisayarlar insanlar gibi düşünebilecek mi?

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojisi hastalıkların doğru ve erken teşhisinde doktorlara yardımcı olabilir.