Skip to content Skip to navigation

Samanyolu’nun Yeni Komşusu

Dr. Mahir E. Ocak
31/12/2014 - 13:51

Uluslararası bir araştırma grubunun Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak yaptığı çalışmalar sonucunda yeni bir gökada keşfedildi. Samanyolu’na sadece 7 milyon ışık yılı (ışığın yedi milyon yılda katettiği mesafe) uzaklıkta olan bu gökada, Kks3 olarak adlandırıldı.

Kks3 “küresel cüce” ya da kısaca dSph olarak adlandırılan bir sınıfa giriyor. Bu sınıfa giren gökadalar, küreye benzeyen bir hacme yayılıyor. Daha büyük gökadalardan koparak oluştuğu düşünülen bu gökadalarda, yeni yıldızların oluşması için gerekli olan gaz ve toz bulutları yeterli miktarda bulunmuyor. Bu durum dSph türü gökadaların keşfedilmesini hayli zorlaştırıyor. Bugüne kadar Samanyolu’nun da içinde yer aldığı gökada kümesinde sadece bir küresel cüce daha keşfedilebilmişti. KKR25 olarak adlandırılan bu gökada, Kks3’ü de keşfeden araştırma grubu tarafından 1999 yılında bulunmuştu.

Gökyüzünün güney kısmında yer alan Kks3, Hydrus takımyıldızı ile aynı doğrultuda. Cüce gökadadaki yıldızların toplam kütlesi Samanyolu’ndakilerin sadece on binde biri kadar.

İlgili İçerikler

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde Faraday kafesinin çalışma prensibini ve günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını öğreniyoruz.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak sabit makaralar, kaldıraç ve tekerleklerden oluşan ve bir bileşik makine olan “lastik tekerlekli vinç” düzeneği tasarlayacağız.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde basit bir kondansatör tasarlayıp birçok elektrik devresinde kullanılan bu elektronik devre elemanının çalışma prensibini öğreniyoruz.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Ancak güneş ışığından aldığı enerjiyi elektriğe dönüştüren geleneksel fotovoltaik gözeler sadece gündüzleri çalışıyor. Gündüzleri elde edilen enerjiyi geceleri kullanabilmek içinse başka enerji biçimlerine dönüştürüp depolamak gerekiyor.

Fizik

Fren pedalına hafif bir dokunmayla, yüklü bir kamyonun nasıl durduğunu öğrenmek ister misiniz? Sürücü tarafından fren pedalına uygulanan kuvvet, fren hidroliği tarafından balatalara iletilir. Balatalar da tekerleklerle bağlantılı fren disklerini sıkıştırarak aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlar.

Fizik

Yarasalar ilgi çekici bir özelliğe sahip: Ses dalgalarını kullanarak tamamen karanlık bir ortamda çevrelerindeki nesnelerin yerini belirleyebiliyorlar. Görme engelli bazı insanların da bu özelliğe sahip olduğu biliniyor.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun malzemeler kullanarak elektrik enerjisi elde edip enerjiyi ışık, hareket ve ses enerjisine dönüştüren bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Su, elektrik enerjisi kullanılmadan bulunduğu yerden daha yükseğe nasıl taşınabilir? Arşimet bu sorunu milattan önce üçüncü yüzyılda icat ettiği Arşimet vidası ile çözmüştü. Deneyler köşesinin bu etkinliğinde, Arşimet vidası tasarlayarak suyu yukarı taşımak amacıyla kullanılabilecek bir pompa yapıyoruz.

Fizik

Bilim Genç olarak ODTÜ Saçılmalı Demet Hattı ve İVME-R’de yürütülen çalışmalarla ilgili ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve İVME-R Müdürü Prof. Dr. Bilge Demirköz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Bundan yüzyıllar önce Dünya’nın kendi etrafında dönüp dönmediği, ayrıca Dünya’nın mı Güneş’in etrafında yoksa Güneş’in mi Dünya’nın etrafında dolandığı bilim insanları arasındaki en hararetli tartışma konularından biriydi.