Skip to content Skip to navigation

Sanal Öğretmen'e Harvard’lı Profesörler Talip

Mehmet Koçak
18/09/2015 - 17:54

Sanal Öğretmen olarak da bilinen "Adaptif Öğrenme Platformu"nun başarısı ülke sınırlarını aştı. İntel İstanbul Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ve insan hareketlerini algılayıp kullanıcıyla daha doğal iletişim kurmayı sağlayan proje, Harvard’lı profesörlerden oluşan dünyaca ünlü CAST organizasyonunun da dikkatini çekti.

Bu projede bilgisayar ya da tabletle ders çalışan öğrencilerin göz ve yüz hareketleri üç boyutlu kameralarla algısal hesaplama teknolojisi sayesinde izleniyor. Elde edilen bilgiler yapay zeka ile desteklenip, eğitim alan kişinin hangi konuları sıkça tekrar ettiği, ne zaman mola vermesi gerektiği ve hangi konularda dikkatinin dağıldığı gibi veriler toplanıyor. Kişinin duygularıyla empati kurabilen bu sistem sayesinde kişiye, dikkati dağıldığında ilgisini daha çok çekebilecek konuların önerilmesi vb. alternatifler sunulması sağlanıyor.

CAST ile imzalanan anlaşma kapsamında Sanal Öğretmen projesinin "Geleceğin Öğrenme Ortamı" olarak global düzeye getirilmesi hedefleniyor. Dünya çapında ses getirecek bir başarı hikayesini Türkiye’den çıkarmak için Ar-Ge merkezini oluşturduklarını söyleyen İntel Türkiye genel müdürü Burak Aydın, bu merkezde "nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler ve eğitim teknolojileri" alanlarında başarılı projeler yürüttüklerini, Türkiye’den yapılan 800 tane uluslararası patent başvurusunun dört tanesinin kendi Ar-Ge merkezlerinden olduğunu kaydetti. 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?