Skip to content Skip to navigation

Sanal Öğretmen'e Harvard’lı Profesörler Talip

Mehmet Koçak
18/09/2015 - 17:54

Sanal Öğretmen olarak da bilinen "Adaptif Öğrenme Platformu"nun başarısı ülke sınırlarını aştı. İntel İstanbul Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ve insan hareketlerini algılayıp kullanıcıyla daha doğal iletişim kurmayı sağlayan proje, Harvard’lı profesörlerden oluşan dünyaca ünlü CAST organizasyonunun da dikkatini çekti.

Bu projede bilgisayar ya da tabletle ders çalışan öğrencilerin göz ve yüz hareketleri üç boyutlu kameralarla algısal hesaplama teknolojisi sayesinde izleniyor. Elde edilen bilgiler yapay zeka ile desteklenip, eğitim alan kişinin hangi konuları sıkça tekrar ettiği, ne zaman mola vermesi gerektiği ve hangi konularda dikkatinin dağıldığı gibi veriler toplanıyor. Kişinin duygularıyla empati kurabilen bu sistem sayesinde kişiye, dikkati dağıldığında ilgisini daha çok çekebilecek konuların önerilmesi vb. alternatifler sunulması sağlanıyor.

CAST ile imzalanan anlaşma kapsamında Sanal Öğretmen projesinin "Geleceğin Öğrenme Ortamı" olarak global düzeye getirilmesi hedefleniyor. Dünya çapında ses getirecek bir başarı hikayesini Türkiye’den çıkarmak için Ar-Ge merkezini oluşturduklarını söyleyen İntel Türkiye genel müdürü Burak Aydın, bu merkezde "nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler ve eğitim teknolojileri" alanlarında başarılı projeler yürüttüklerini, Türkiye’den yapılan 800 tane uluslararası patent başvurusunun dört tanesinin kendi Ar-Ge merkezlerinden olduğunu kaydetti. 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.