Skip to content Skip to navigation

Satranç - Ağustos 2019

Kıvanç Çefle
01/08/2019 - 08:30

Sevgili gençler,

Geçen ay sorduğumuz üç hamlelik problemin çözümüyle başlayalım:

Reinhold Laaber
Neue Leipziger Zeitung, 1935
Üç hamlede mat

Çözüm:

1. Ka1! Şh6 2. Kb1! Şg5 3. Vc1 mat!

Geçen ay bu problemin temasını tanımanızı istemiştik. Evet, bu üç hamlelik problemde Bristol teması gösterilmiş. Şimdi bu çok ünlü temayı hatırlayalım:

“Başlangıç durumunda, doğrusal hareketli bir taş (fil, kale ya da vezir) yine kendi gibi doğrusal hareketli bir taşın kritik bir kareye ulaşmasını engellemektedir. İşte bu engelleyici taş kritik karenin ötesindeki bir kareye hamle yaparak yolu açar.”

Bizim örneğimizde bu fikrin iki kez tekrarlandığına dikkat edelim. Önce f1’deki kale, b1 kritik karesinin üzerinden geçerek a1’e geliyor. Daha sonra, bu kez g1’deki kare c1 kritik karesinin üzerinden geçerek b1’e geliyor. Ve son olarak h1’deki vezir daha önce kalelerin yaptığı hazırlık hamlelerinden sonra  c1’e gelerek mat ediyor!

Bristol teması için iki öğretici örnek için Aralık 2018 yazısına bakabilirsiniz.

Sıra sizin çözeceğiniz problemde. Yine Bristol teması kullanılmış. Kolay gelsin.

Klavdiya Tuşavina
Smena, 1938

Üç hamlede mat

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Franz Palatz, 1930.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Aralık 2019 probleminin çözümüne ve Ocak 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2019 probleminin çözümüne ve Aralık 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?