Skip to content Skip to navigation

Satranç - Mart 2019

Kıvanç Çefle
01/03/2019 - 18:18

Sevgili gençler,

Önce şubat ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Aleksej F. Solovʹev
Moskova-Leningrad maçı, “64”, 1933
 

İki hamlede mat

Çözüm:

1. Fd7! (tehdit 2. Fc6 mat)
a) 1...f6 2. Vg8 mat.
b)1...f5 2. Vg2 mat.

Yalnızca iki varyantı olan bu problemin kuruluş sebebi ne? Her iki varyantta da f7’deki piyonun yedinci yatayı terk etmesiyle birlikte siyahın h7’deki kalesinin yolunun açıldığı dikkatimizi çekiyor. Zaten savunmanın amacı da bu: Beyaz bu savunmayı görmezden gelir ve 2. Fc6+? oynarsa 2...Kb7 ile matı önlemek. Ama her iki piyon hamlesi de (1...f6 ve 2...fe5) bir taraftan beyazın tehdidini savuştururken diğer taraftan zayıflık yaratıyor: Evet, 1...f6 dost kalenin yolunu açıyor ama aynı zamanda h4’teki filin d8’e ulaşımını engelliyor. Beyaz da bundan yararlanarak 2. Vg8 ile mat ediyor. Yani burada bir “ikili valf” mekanizması söz konusu. Tek bir hamle (1...f6) aynı anda bir yolu açıyor, başka bir yolu kapatıyor. Diğer yandan 1...f5 hamlesinde de benzer ikili valf mekanizmasını görüyoruz: H7’deki kalenin yolunu açmak ama bir yandan da h5’teki kalenin yolunu kesmek. Bu zayıflıktan beyaz 2. Vg2 mat ile yararlanıyor.

Kurgucu, aynı taşın iki farklı savunmasında aynı mekanizmayı kullanarak problemde tematik bir bütünlük oluşturmuş.

Ve işte bu ayın sorusu:

Frantişek Havelka
Lucan, 1898

İki hamlede mat

 

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
1

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Aralık 2019 probleminin çözümüne ve Ocak 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2019 probleminin çözümüne ve Aralık 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.