Skip to content Skip to navigation

Satranç - Mart 2019

Kıvanç Çefle
01/03/2019 - 18:18

Sevgili gençler,

Önce şubat ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Aleksej F. Solovʹev
Moskova-Leningrad maçı, “64”, 1933
 

İki hamlede mat

Çözüm:

1. Fd7! (tehdit 2. Fc6 mat)
a) 1...f6 2. Vg8 mat.
b)1...f5 2. Vg2 mat.

Yalnızca iki varyantı olan bu problemin kuruluş sebebi ne? Her iki varyantta da f7’deki piyonun yedinci yatayı terk etmesiyle birlikte siyahın h7’deki kalesinin yolunun açıldığı dikkatimizi çekiyor. Zaten savunmanın amacı da bu: Beyaz bu savunmayı görmezden gelir ve 2. Fc6+? oynarsa 2...Kb7 ile matı önlemek. Ama her iki piyon hamlesi de (1...f6 ve 2...fe5) bir taraftan beyazın tehdidini savuştururken diğer taraftan zayıflık yaratıyor: Evet, 1...f6 dost kalenin yolunu açıyor ama aynı zamanda h4’teki filin d8’e ulaşımını engelliyor. Beyaz da bundan yararlanarak 2. Vg8 ile mat ediyor. Yani burada bir “ikili valf” mekanizması söz konusu. Tek bir hamle (1...f6) aynı anda bir yolu açıyor, başka bir yolu kapatıyor. Diğer yandan 1...f5 hamlesinde de benzer ikili valf mekanizmasını görüyoruz: H7’deki kalenin yolunu açmak ama bir yandan da h5’teki kalenin yolunu kesmek. Bu zayıflıktan beyaz 2. Vg2 mat ile yararlanıyor.

Kurgucu, aynı taşın iki farklı savunmasında aynı mekanizmayı kullanarak problemde tematik bir bütünlük oluşturmuş.

Ve işte bu ayın sorusu:

Frantişek Havelka
Lucan, 1898

İki hamlede mat

 

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
1

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz: Klavdiya Tuşavina, Smena, 1938.

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Çok acıktığınızı ve arkadaşlarınızla beraber en sevdiğiniz ev yapımı hamburgerciye gittiğinizi hayal edin. Büyük bir iştahla siparişinizi verdiniz. Ancak yan masada oturan kişi meyve suyunu höpürdeterek içiyor. Çok rahatsız oluyor ve hemen orayı terk ediyorsunuz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.