Skip to content Skip to navigation

Saydamlığı Değiştirilebilen Malzeme

Dr. Mahir E. Ocak
30/03/2016 - 15:32

Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, pencerelerde kullanılabilecek malzemelerin saydamlıklarını kısa süre içerisinde değiştirmeye imkân veren yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. Samuel Shian ve Dr. David R. Clarke tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Optics Letters’ta yayımlandı.

Günümüzde saydamlığı değiştirilebilen malzemelerde elektrokimyasal tepkimelerden yararlanılıyor. Bu malzemelerin saydamlığını voltaj uygulayarak kısa sürede değiştirmek mümkün olsa da üretimleri için kullanılan yöntem hem zor hem de pahalı. Harvard Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği yeni yöntemse çok daha ucuz bir biçimde saydamlığı değiştirilebilen malzemeler üretmeye imkân veriyor. Bu durumun nedeni yeni yöntemde karmaşık kimyasal tepkimelerin değil basit fiziksel süreçlerin kullanılması.

Geliştirilen yeni malzeme, transparan ve yumuşak elastomerlerin (esnek malzemelerin) arasına yerleştirilmiş cam ya da plastik katmanlar içeriyor. Elastomerler, kendi başlarına ışığı saçamayacak kadar çok küçük gümüş tellerle kaplanıyor. Bu gümüş teller, voltaj uygulandığı zaman birbirlerine doğru hareket ederek yumuşak elastomer katmanların şeklinin bozulmasına sebep oluyor. Böylece malzeme daha fazla ışık saçmaya başlıyor ve transparanlığını kaybediyor. Uygulanan voltajın büyüklüğünü değiştirerek malzemenin ışık geçirgenliğini ayarlamak da mümkün. Üstelik malzemenin saydamlığının değiştirilmesi bir saniyeden daha kısa sürüyor.

Eğer bu malzemeler gelecekte günlük hayatımızda yer etmeye başlarsa evlerimizdeki ışık miktarını ayarlamak için perdelere ihtiyacımız kalmayacak. Çünkü gece yatmadan önce evimizin yeterince karanlık olması için pencerelere bir miktar voltaj uygulamamız yeterli olacak. Sabah kalktığımızda evimizi aydınlatmak için yapmamız gereken tek şeyse pencerelere uyguladığımız voltajı azaltmak.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.