Skip to content Skip to navigation

Şekil Hafızalı Yeni Polimerler

Dr. Zeynep Bilgici
24/02/2016 - 10:07

Rochester Üniversitesi

Polimerler, çok sayıda molekülün kimyasal bağlarla bir araya gelerek oluşturdukları yüksek molekül ağırlıklı bileşiklerdir. Kolay ve uygun maliyetle üretilen bu bileşikler üstün mekanik özelliklere sahiptir. Hatta bazı polimerlerin bu özellikleri çevreden gelen uyarılara göre değişiklik gösterebilir. “Akıllı polimer” olarak adlandırılan bu polimerler, ortamdaki sıcaklık, nem, pH, ışık yoğunluğu, manyetik alan gibi parametrelere bağlı olarak şekil, renk, iletkenlik gibi özelliklerini değiştirirler. Bu yönleriyle diğer polimerlerden ayrılan akıllı polimerler tıbbi uygulamalardan inşaat sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılabiliyor.

Çeşitli kullanım alanları nedeniyle son yıllarda akıllı polimerleri konu alan pek çok çalışma yapılıyor. Bu çalışmalardan biri de yakın zaman önce Journal of Polymer Science: Part B’de yayımlandı. Araştırmada şekil hafızalı yani dışarıdan bir etkiyle şekil değiştirebilen ve etki ortadan kalktığında eski şekline dönebilen polimerler sentezlendi. Belli bir kuvvetle şekli değiştirilen bu polimerlerin yapısındaki zincirlerin bir kısmı aynı yönde hizalanarak kristalin bölgeler oluşturuyor. Bu sayede polimer yeni şeklini koruyabiliyor. Polimer 35-37°C civarında bir sıcaklığa maruz kaldığında ise tekrar eski halini alıyor. Bu nedenle polimerlerin eski şeklini alabilmesi için insan vücudunun sıcaklığı bile yeterli oluyor. Çalışmaya göre, bu akıllı polimerler, şekil hafızalı olmalarının yanı sıra bu değişim sırasında açığa çıkan enerji sayesinde kendi ağırlıklarının yaklaşık 1000 katını taşıyabiliyor.

Vücut sıcaklığında kalıcı şekline kolayca dönebilen bu polimerlerin öncelikli olarak biyomedikal alanda kullanılması planlanıyor. Özellikle de yapay deri, cerrahi dikiş ve vücut sıcaklığına bağlı ilaç dağıtımı gibi farklı uygulamalarda tercih edilebileceği düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Günümüzde kullanılan su geçirmez kumaşların hem çevreye hem de sağlığa zararlı olmaları önemli bir sorun. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar bu soruna çözüm olabilecek yeni bir kaplama malzemesi geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Bilim dünyasında yeni keşifler yapmak için hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. Dr. Ruike Zhao, Japon kâğıt sanatlarından biri olan kirigamiden ilham alarak esnek yüzeylere yapıştırılan bantlar için bir çözüm üretti. Kirigami, kâğıdın katlanıp üzerinde kesikler açılarak biçimlendirildiği bir sanat dalı.

Malzeme Bilimi

Utah Üniversitesi mühendislerinin keşfettiği yeni bir malzemeden yapılan yüzükle vücut ısısı kullanılarak elektrikli küçük bir tavayı çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretilebilecek ve hatta birkaç saat içinde cep telefonununuz şarj edilebilecek.

Malzeme Bilimi

Metalik camlar, yapıları camlarınkine benzeyen ve genellikle farklı tür metal atomları içeren malzemelerdir. Plastiklerden sonraki en önemli malzeme bilimi ürünü olduğu söylenen bu malzemelerin metal alaşımlarından (farklı metaller içeren karışımlardan) temel farkı yapılarının düzensiz olmasıdır.

Malzeme Bilimi

Yakın zamanlarda ABD’deki Maryland Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Liangbing Hu ve öğrencileri ahşabı yoğunlaştırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Konstanz Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı deniz kestanelerinin omurgalarından esinlenerek yeni bir tür çimento geliştirdi. Araştırmacılar bu malzemeyi kullanarak 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmenin mümkün olduğunu belirtiyor. 

Malzeme Bilimi

Tükenmez kalemlerde mürekkep kütleçekimi etkisiyle akarak kalemin ucundaki bilyeye ulaşır. Dönebilen bu bilye yardımıyla mürekkep...

Malzeme Bilimi

Freiburg’daki Fraunhofer Malzeme Mekaniği Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı camları şekillendirmek için lazerlerin kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Cam bir malzeme ufak bir darbe ile paramparça olurken plastik malzemeler üzerlerine uygulanan basınca karşı çok daha dirençlidir.

Malzeme Bilimi

Alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri Doç. Dr. Yunus Eren Kalay ile Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeydi.