Skip to content Skip to navigation

Sıvı Çırpıcı

Namdar Gürsönmez
18/11/2015 - 17:32

Elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren araçlara elektrik motoru diyoruz. Elektrik motorlarının çalışması mıknatısların aynı kutuplarının birbirini itmesi, zıt kutuplarının birbirini çekmesi ilkesine dayanır. Elektrik motoru, bir U mıknatıs ve mıknatıs içinde bir eksen etrafında dönebilen bobinden oluşur. Bobin, elektrik akımının etkisiyle manyetik özellik kazanır. Manyetik alan içerisinde bobinden elektrik akımı geçince bobine bir kuvvet etki eder. Bu kuvvet bobinin dönmesine neden olur. Elektrik motorlarının dönmesini sağlayan da bu manyetik kuvvettir.

Günlük hayatta kullandığımız pek çok elektrikli araçta elektrik motorları vardır. Örneğin saç kurutma makinelerinde, mikserlerde, vantilatörlerde, matkaplarda ve oyuncak arabalarda elektrik enerjisini hareket enerjisine çeviren elektrik motorları bulunur. Ayrıca çok küçük boyutlarda üretilen elektrik motorları, sağlık alanında ve uzay araştırmalarında kullanılır.

Bu etkinliğimizde sıvı haldeki maddeleri karıştırmaya ve çırpmaya yarayan bir düzenek hazırlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet plastik kap (küçük boy)
 • 2 adet 1,5 V’luk pil
 • 1 adet pil yatağı (ikili)
 • 1 adet 3 V’luk DC motor (elektrik motoru)
 • 1 adet devre anahtarı
 • 20 cm iletken tel
 • 1 adet 10 cm metal tel
 • 1 adet pipet
 • 1 adet klemens
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Tornavida
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Plastik kabın kapağının merkezinde makas yardımı ile 1 cm çapında bir dairesel bölme açalım.

2- DC motoru, uç kısmı plastik kapakta açtığımız dairesel bölüme gelecek şekilde görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim.

3- Plastik kapağın üst kısmına pil yatağı ve devre anahtarını silikon ile yapıştıralım.

4- Düzeneğimizin çırpıcı kısmını hazırlayalım. 24 cm uzunluğundaki pipeti cetvel kullanarak 8 cm aralıklarla ile işaretleyelim. İşaretlenen yerleri parçalar birbirinden tamamen ayrılmayacak biçimde makas ile yarım keselim. Pipetin orta noktasına metal telin geçebileceği bir delik açalım.

5-Metal teli pipette açtığımız delikten geçirelim. Pipeti yarım kestiğimiz bölümlerden katlayarak uçlarını metal telin uç kısmına yakın bir noktada görseldeki gibi silikon ile yapıştıralım.

6- Metal tel ve pipetin oluşturduğu çırpıcı kısmı klemens kullanarak tornavida ile DC motora bağlayalım.

7- İletken tellerle DC motor, pil yatağı ve devre anahtarı arasındaki bağlantıları yapalım.

8- Pil yatağına kalem pilleri yerleştirdiğimizde sıvı çırpıcı düzeneğimiz çalışmaya hazır hale gelecek.

9- Kabın ¾’ünü geçmeyecek şekilde, çırpacağımız sıvıyı kaba doldurup devre anahtarını kapalı konuma getirerek sıvı çırpma ve karıştırma işlemlerini yapabiliriz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz.