Skip to content Skip to navigation

Sıvı Çırpıcı

Namdar Gürsönmez
18/11/2015 - 17:32

Elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren araçlara elektrik motoru diyoruz. Elektrik motorlarının çalışması mıknatısların aynı kutuplarının birbirini itmesi, zıt kutuplarının birbirini çekmesi ilkesine dayanır. Elektrik motoru, bir U mıknatıs ve mıknatıs içinde bir eksen etrafında dönebilen bobinden oluşur. Bobin, elektrik akımının etkisiyle manyetik özellik kazanır. Manyetik alan içerisinde bobinden elektrik akımı geçince bobine bir kuvvet etki eder. Bu kuvvet bobinin dönmesine neden olur. Elektrik motorlarının dönmesini sağlayan da bu manyetik kuvvettir.

Günlük hayatta kullandığımız pek çok elektrikli araçta elektrik motorları vardır. Örneğin saç kurutma makinelerinde, mikserlerde, vantilatörlerde, matkaplarda ve oyuncak arabalarda elektrik enerjisini hareket enerjisine çeviren elektrik motorları bulunur. Ayrıca çok küçük boyutlarda üretilen elektrik motorları, sağlık alanında ve uzay araştırmalarında kullanılır.

Bu etkinliğimizde sıvı haldeki maddeleri karıştırmaya ve çırpmaya yarayan bir düzenek hazırlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet plastik kap (küçük boy)
 • 2 adet 1,5 V’luk pil
 • 1 adet pil yatağı (ikili)
 • 1 adet 3 V’luk DC motor (elektrik motoru)
 • 1 adet devre anahtarı
 • 20 cm iletken tel
 • 1 adet 10 cm metal tel
 • 1 adet pipet
 • 1 adet klemens
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Tornavida
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Plastik kabın kapağının merkezinde makas yardımı ile 1 cm çapında bir dairesel bölme açalım.

2- DC motoru, uç kısmı plastik kapakta açtığımız dairesel bölüme gelecek şekilde görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim.

3- Plastik kapağın üst kısmına pil yatağı ve devre anahtarını silikon ile yapıştıralım.

4- Düzeneğimizin çırpıcı kısmını hazırlayalım. 24 cm uzunluğundaki pipeti cetvel kullanarak 8 cm aralıklarla ile işaretleyelim. İşaretlenen yerleri parçalar birbirinden tamamen ayrılmayacak biçimde makas ile yarım keselim. Pipetin orta noktasına metal telin geçebileceği bir delik açalım.

5-Metal teli pipette açtığımız delikten geçirelim. Pipeti yarım kestiğimiz bölümlerden katlayarak uçlarını metal telin uç kısmına yakın bir noktada görseldeki gibi silikon ile yapıştıralım.

6- Metal tel ve pipetin oluşturduğu çırpıcı kısmı klemens kullanarak tornavida ile DC motora bağlayalım.

7- İletken tellerle DC motor, pil yatağı ve devre anahtarı arasındaki bağlantıları yapalım.

8- Pil yatağına kalem pilleri yerleştirdiğimizde sıvı çırpıcı düzeneğimiz çalışmaya hazır hale gelecek.

9- Kabın ¾’ünü geçmeyecek şekilde, çırpacağımız sıvıyı kaba doldurup devre anahtarını kapalı konuma getirerek sıvı çırpma ve karıştırma işlemlerini yapabiliriz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.