Skip to content Skip to navigation

Sivrisineklere Karşı Koruma Sağlayan Kumaş

Dr. Mahir E. Ocak
12/09/2019 - 09:17

Brown Univercity 

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. Araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı. 

Her yıl dünya genelinde yaklaşık bir milyon insan sivrisineklerin taşıdığı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Sivrisinekler, mikro büyüklükteki iğneleriyle kolaylıkla kumaşları ve cildi delebiliyor. Ayrıca terdeki kimyasal maddeleri algılayarak kolaylıkla insan cildini arayıp bulabiliyorlar. Günümüzde sivrisineklere karşı alınan önlemler arasında sineksavar kimyasal maddeler ve koruyucu kıyafetler var. Ancak bu yöntemlerin hiçbirinin tam anlamıyla etkin olduğu söylenemez.

Grafen, karbon atomlarından oluşan tek katmanlı bir malzemedir. Yüksek mekanik dayanıklılığıyla ve kimyasal maddelere karşı bariyer olmasıyla bilinir. Araştırmacılar da grafenin bu özelliklerinin sivrisineklere karşı koruyucu kumaş geliştirmede yararlı olacağını düşünerek çalışmalara başlamışlar.

Deneyler kısaca GO olarak adlandırılan grafen oksit filmleri ve kısaca rGO olarak adlandırılan, çeşitli işlemlerle oksijen içeriği azaltılmış grafen oksit filmleri üzerinde yapılmış. Sonuçlar, hem GO’nun hem de rGO’nun kuru hâldeyken sivrisinekler tarafından algılanan terdeki kimyasal sinyalleri engelleyebildiğini gösteriyor. Üstelik malzemeler delinmeye karşı da çok dayanıklı. Malzemeler terle ıslatıldığındaysa GO yumuşuyor ve etkinliğini kaybediyor ancak rGO hâlâ sinyalleri engellemeye ve direnç göstermeye devam ediyor.

Elde edilen sonuçlar, rGO’nun sivrisineklere karşı koruma sağlayan giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesinde yararlı olacağını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, canlı organizmalardan esinlenerek betonun daha dayanıklı hâle gelmesini sağlayan bir polimer üretti. 

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.