Skip to content Skip to navigation

Sözcükleri Görseller Olarak Algılıyoruz

Pınar Dündar
27/04/2015 - 15:53

Okuma sürecinin nasıl gerçekleştiğini düşündünüz mü hiç?

Journal of Neuroscience’ta yayımlanan bir araştırmaya göre sözcükleri sanıldığının aksine harfler, heceler ya da sesler olarak değil birer görsel olarak algılıyoruz. Buna göre beynimizdeki sinir hücreleri yeni bir sözcükle karşılaştığında onu kaydediyor ve bir anlamda resimli bir sözlük oluşturuyor. İleride, kaydetmiş olduğu sözcüklerden biriyle karşılaştığında onu tanıyor ve hemen okumamızı sağlıyor.

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Maximilian Riesenhuber ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre bu işlem tıpkı tanıdığımız insanların yüzünü hatırlamamıza benziyor. Ancak sözcük tanıma işlemi beynimizin sol lobunda gerçekleşirken yüz tanıma işlemi sağ lopta gerçekleşiyor. Beynimizin belli bir bölümü tanıdığımız insanların kim olduklarını hatırlamamız için yüzlere odaklanırken bir başka bölümü ise sözcüklerin bütününe odaklanarak onları hızla okumamızı sağlıyor.

Okumanın genellikle sözcüklerin sesli olarak hecelenmesi şeklinde öğretildiği klasik yöntemde bazı insanların başarılı olamadığını belirten araştırmacılar, sözcüklerin birer görsel olarak öğretilmesinin bu insanlar üzerinde işe yarayabileceğini öne sürüyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mart 2019 probleminin çözümüne ve Nisan 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni bilgiler öğrenmek ya da yeni bir hobi edinmek konusunda uzman olan beynimizde bu süreçte birtakım değişiklikler meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gelin, bu süreci daha yakından inceleyelim.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Şubat 2019 probleminin çözümüne ve Mart 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Günümüze kadar denge ve hareket olaylarını kontrol eden yapı olarak bilinen beyinciğin sosyal davranışların kontrol edilmesinde de işlevi olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2019 probleminin çözümüne ve Şubat 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

 Türkiye Zekâ Vakfı (TZV) tarafından düzenlenen 24. Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması Oyun 2019’un başvuruları bugün başladı.