Skip to content Skip to navigation

Sözcükleri Görseller Olarak Algılıyoruz

Pınar Dündar
27/04/2015 - 15:53

Okuma sürecinin nasıl gerçekleştiğini düşündünüz mü hiç?

Journal of Neuroscience’ta yayımlanan bir araştırmaya göre sözcükleri sanıldığının aksine harfler, heceler ya da sesler olarak değil birer görsel olarak algılıyoruz. Buna göre beynimizdeki sinir hücreleri yeni bir sözcükle karşılaştığında onu kaydediyor ve bir anlamda resimli bir sözlük oluşturuyor. İleride, kaydetmiş olduğu sözcüklerden biriyle karşılaştığında onu tanıyor ve hemen okumamızı sağlıyor.

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Maximilian Riesenhuber ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre bu işlem tıpkı tanıdığımız insanların yüzünü hatırlamamıza benziyor. Ancak sözcük tanıma işlemi beynimizin sol lobunda gerçekleşirken yüz tanıma işlemi sağ lopta gerçekleşiyor. Beynimizin belli bir bölümü tanıdığımız insanların kim olduklarını hatırlamamız için yüzlere odaklanırken bir başka bölümü ise sözcüklerin bütününe odaklanarak onları hızla okumamızı sağlıyor.

Okumanın genellikle sözcüklerin sesli olarak hecelenmesi şeklinde öğretildiği klasik yöntemde bazı insanların başarılı olamadığını belirten araştırmacılar, sözcüklerin birer görsel olarak öğretilmesinin bu insanlar üzerinde işe yarayabileceğini öne sürüyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Çok acıktığınızı ve arkadaşlarınızla beraber en sevdiğiniz ev yapımı hamburgerciye gittiğinizi hayal edin. Büyük bir iştahla siparişinizi verdiniz. Ancak yan masada oturan kişi meyve suyunu höpürdeterek içiyor. Çok rahatsız oluyor ve hemen orayı terk ediyorsunuz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mart 2019 probleminin çözümüne ve Nisan 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.