Skip to content Skip to navigation

Su Buharından Yenilenebilir Enerji

Dr. Mahir E. Ocak
28/07/2015 - 16:35

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı su buharından enerji alarak çalışan iki cihaz geliştirdi. Dr. Xi Chen ve arkadaşlarının Prof. Özgür Şahin liderliğinde yaptıkları araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

 

 

Geliştirilen birinci cihaz su buharından enerji alarak elektrik üreten bir motor. Cihazda, sporların havadaki nem oranına bağlı olarak şişmesinden ve küçülmesinden yararlanılarak üretilen suni kaslar kullanılıyor. Önce sporlar bir bandın iki tarafına –farklı taraftaki sporlar birbiriyle çakışmayacak şekilde- aralıklı olarak yerleştiriliyor. Daha sonra bu bantların düzinelercesi üzeri kapaklı bir haznenin içine konuluyor. Hazne su üzerindeyken ortamdaki nem miktarı artıyor, sporlar şişiyor, bant uzuyor ve böylece kapaklar açılıyor. Serbest kalan nemli hava hazneden çıktıktan sonraysa ortamdaki nem miktarı düşüyor, sporlar küçülüyor, bant kısalarak dalgalı bir hal alıyor ve kapaklar kapanıyor. Dolayısıyla cihaz su üzerindeyken yapay kasların sürekli kasılıp gevşediği bir döngünün içine giriyor ve böylece üzeri sporlarla kaplı bantların piston görevi gördüğü, su buharından enerji alarak elektrik üreten bir cihaz yapmak mümkün oluyor. Prof. Şahin ve öğrencilerinin geliştirdiği bu cihaz, küçük bir lambanın yanıp sönmesine yetecek kadar enerji üretebiliyor.

 

 

Araştırmacıların geliştirdiği ikinci cihazsa nemle çalışan bir değirmen. Bu cihaz plastik bir tekerlek ve bu tekerlekteki çıkıntıların üzerine yerleştirilmiş sporlardan oluşuyor. Tekerleğin bir yarısı kuru hava, diğer yarısı ise nemli hava içinde tutuluyor. Kuru hava içindeki sporların küçülmesi ve nemli havadaki sporların şişmesiyle tekerlek dönmeye başlıyor. Araştırmacılar bu nem değirmenini kullanarak kendi enerjisini üreten bir oyuncak araba yapmayı da başarmış.

İki cihazın ürettiği enerji miktarı şimdilik düşük olsa da gelecekte su buharından çok daha büyük miktarlarda enerjinin elde edilebileceği düşünülüyor.

 

 

İlgili İçerikler

Fizik

Söz konusu elektronlar, protonlar gibi “noktasal” parçacıklar olduğunda aynı işaretli elektrik yüklerinin birbirini ittiği, zıt işaretli elektrik yüklerinin birbirini çektiği bilinir. Ancak çok sayıda elektrik yüklü noktasal parçacığın bir araya gelmesiyle oluşan “bileşke” parçacıklarda durum farklıdır. 

Fizik

Danimarkalı gökbilimci Ole Christensen Romer, ışık hızını belirlemek için çalışmalar yapan ilk bilim insanlarından biridir. Romer, yaptığı uzun süreli gözlemler sonucunda Jüpiter’in uydularından Io’nun iki tutulması arasında geçen zamanlarda farklılıklar tespit etti.

Fizik

Bu etkinliğimizde yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin farklı enerji türlerine dönüştüğünü gözlemleyebileceğimiz bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

James Watt’ın buhar motorunu keşfetmesi Sanayi Devrimi’nin başlangıcı olarak kabul edilir. James Watt, buhar motorunu madenlerde ortaya çıkan suyun dışarı pompalanması için etkili bir yöntem ararken geliştirdi. İlk yazımızda Arşimet, 12. yüzyılda yaşayan el-Cezeri ve 16. yüzyılda yaşayan Takiyüddin’in suyun yukarı taşınması için geliştirdikleri düzenekleri anlatmıştık.

Fizik

Uluslararası bir araştırma grubu, araçların arka kısımlarına hava püskürten cihazlar yerleştirerek hava sürtünmesini azaltmayı başardı. Dr. Ruiying Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Physical Review Fluids’te yayımlandı.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemelerden güneş enerjisi ile çalışan bir yel değirmeni düzeneği tasarlayarak enerji dönüşümünü gözlemleyeceğiz.

Fizik

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, aşırı derecede düşük sıcaklıklara soğutulduğunda bile suyun donmasını engelleyen bir yöntem geliştirdi. 

Fizik

Nano ölçekteki malzemelerin özelliklerinin anlaşılması için gerçekleştirdiği uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Hasan Şahin ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Gözümüz karanlık veya aydınlık ortamlarda, nesnelerin çok uzakta ya da çok yakında olduğu durumlarda net görüntüler oluşturabiliyor. Etkileyici fotoğraflar çekebilmek içinse fotoğraf makinesinde doğru ayarların yapılması gerekiyor. Gelin, görüntü oluşturma özelliğine sahip olan insan gözü ile fotoğraf makinesini karşılaştıralım.

Fizik

İletken, yüksüz iki levhanın birbirine paralel biçimde boşlukta konumlandırıldığını düşünelim. Klasik elektromanyetik kuram levhalara net bir elektriksel kuvvet etki etmeyeceğini söyler. Ancak gerçekte durum çok daha farklıdır.