Skip to content Skip to navigation

Su Döngüsü

Merve İnce - Sancaktepe Bilim Merkezi
07/07/2015 - 17:32

 

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinliğimizde ekosistemdeki su döngüsünden yola çıkarak kendi su döngümüzü oluşturacağız.

Yeryüzünün yaklaşık üçte ikisini kaplayan su, canlıların yapısında da önemli bir yere sahiptir. Su döngüsü, buharlaşma ve yoğunlaşma (yağmur, kar) gibi iki fiziksel kurala dayalı olarak gerçekleşir. Isı alarak buharlaşan su, soğuk hava akımlarıyla karşılaşınca yağmur ve kar şeklinde yeryüzüne ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu yağış süzülerek yeraltı sularına da karışabilir. Yeryüzünden buharlaşan suların yanı sıra bitki ve hayvanların terlemesi ve soluması da atmosferdeki su buharı miktarının artmasına neden olur.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

1- 25 cm x 30 cm boyutlarında 1adet kilitli torba

2- 5-6 adet çakıl taşı

3- Kilitli torbanın dörtte birini dolduracak kadar su

Etkinliğin yapılışı:

1- Çakıl taşlarını kilitli torbanın içine koyalım.

2- Kilitli poşetin dörtte birini su ile dolduralım.

3- Ardından poşetin ağzını sıkıca kapatarak güneş gören bir yerde yaklaşık 2 saat boyunca bekletelim. Bu sürenin sonunda poşetin üst kısmında su damlacıklarının oluştuğunu göreceksiniz. Buharlaşan su, tekrar yoğunlaşarak poşetin üst kısmında yağmur damlacıklarını oluşturacaktır.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.