Skip to content Skip to navigation

Suyu Arıtarak Enerji Üreten Yakıt Gözesi

Dr. Mahir E. Ocak
17/02/2015 - 11:18

Norveçli araştırmacılar bakterileri kullanarak kirli suyu arıtmayı ve bu sırada elektrik üretmeyi başardı. Üretilen elektrik miktarı şimdilik düşük olsa da gelecekte bu yöntemin kullanılmasıyla çok daha büyük miktarda enerji elde edilebileceği düşünülüyor.

SINTEF isimli araştırma merkezinde çalışan L. C. Colmenares ve R. Netzer tarafından geliştirilen yakıt gözesinde enerji elde etmek için atık su kullanılıyor. Bakteriler kirli suyun içindeki atıkları tüketerek enerji üretiyor ve bu sırada atık su arıtılmış oluyor. Araştırmacılar, yakıt gözesinin geliştirilmesindeki en zor aşamanın süreci gerçekleştirmeye uygun bakterilerin bulunması olduğunu söylüyor. Deneyler bol miktarda organik asit içeren atık sular kullanılarak yapılmış, ancak atık suyun içeriğinin çok da önemli olmadığı belirtiliyor. Yakıt gözesi ile üretilen enerji şimdilik ancak küçük bir fanı çalıştırmaya yetiyor.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.