Skip to content Skip to navigation

Tarihte İlk Defa Bir Kadın Bilim İnsanı Abel Ödülü’nü Kazandı

Dr. Tuncay Baydemir
27/05/2019 - 17:24

Matematik alanının Nobel Ödülü olarak kabul edilen Abel Ödülü’nün 2019 yılındaki sahibi ABD Texas Üniversitesi onursal profesörü Karen Keskulla Uhlenbeck oldu.

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi tarafından verilen Abel Ödülü’nü Uhlenbeck’in kazanması bilimin pek çok alanında olduğu gibi matematik alanında da kadın bilim insanlarının ön planda olduklarının önemli bir göstergesi.

ABD’li bilim insanı Karen Keskulla Uhlenbeck önemli çalışmalar yaptı ve çok sayıda ödülün sahibi oldu. 1990’da matematik alanındaki en saygın organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Uluslararası Matematikçiler Kongresinde kürsüde yer aldı. Çalışmalarıyla bilimde kadınların öneminin göstergesi ve kadın bilim insanlarının rol modeli oldu.

Analiz, geometri ve matematiksel fizik alanlarına yaptığı katkılar nedeniyle ödüle hak kazanan Uhlenbeck’in “minimal yüzey analizleri ve ayar kuramında atom altı parçacıklar ve kuvvetler arasındaki etkileşimler” konularında önemli çalışmaları var. Ayrıca geometrik analiz alanında geliştirdiği teknikler matematikçiler tarafından yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Abel Ödülü matematik alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan bilim insanlarına her yıl Oslo’da düzenlenen törenle veriliyor. İsmini matematik alanına üstün katkılarda bulunan Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel’den (d.1802-ö.1829) alan ödül, Abel’in 200. doğum yıldönümü olan 2002’den bu yana sahiplerini buluyor. Karen Keskulla Uhlenbeck ödülünü 21 Mayıs’ta Oslo’daki Aula Üniversitesinde düzenlenen törenle aldı.

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Haziran 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı

Matematik

Aşağıda, okun üstündeki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu fonksiyonların çıktıları okun alt tarafındaki harfler oluyor. Buna göre...

Matematik

8 × 8’lik satranç tahtasının her birimkaresine birer sayı yazılmıştır. Her satır üzerinde en fazla 4 farklı sayı ve her sütun üzerinde en fazla...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Haziran 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mayıs 2020 sorusunu doğru çözen 1 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işaretleri ile belirtilen rakamlar hangileridir?

Matematik

Keloğlan, cücelerin bir doğru üzerinde dizilmiş 7 kutudan birine 1, birine 2, ... ,

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mayıs 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işareti ile belirtilen rakam nedir?