Skip to content Skip to navigation

Tesla Bataryaları 1,5 Milyon Kilometreden Fazla Dayanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
20/12/2019 - 16:15

Cep telefonlarınızdan da bilirsiniz. Bataryaların bir kullanım ömrü var. Günümüzde cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve hatta elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon bataryaların belli bir zaman sonra performansları azalıyor. Cep telefonlarımızın bataryaları işlevini kaybettiğinde belli bir ücret karşılığında değiştiriyoruz. Elektrikli araç bataryalarının ise genellikle 6-7 yıl ya da 150.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu durum elektrikli araçların daha yaygın olarak kullanılmasının önündeki önemli engellerden biri.

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor. Tesla tarafından desteklenen araştırmada geliştirilen bataryalar Tesla elektrikli otomobillerde, uzun menzilli nakliyede kullanılan tırlarda ve otonom robotaksilerde kullanılabilecek.

Ortamın çok sıcak ve çok soğuk olması lityum iyon bataryaların kullanım ömrünü kısaltabiliyor. Bu nedenle araştırmacılar geliştirdikleri bataryayı 20°C, 40°C ve 55°C’de uzun süre test etti.

Geliştirilen bataryada indirgenme tepkimesinin gerçekleştiği elektrot yani katot lityum-nikel-manganez-kobalt oksitten (NMC), yükseltgenme tepkimesinin gerçekleştiği elektron yani anot yapay grafitten üretildi. Artı ve eksi yüklü iyonların içinde hareket ettiği elektrolit çözeltisi ise lityum tuzu ve başka malzemeleri çok az miktarda içeriyor.

Geliştirilen bataryayla ilgili elektrotların bileşimi, elektrolit çözeltisinin içeriği gibi teknik bilgilere yayımlanan makalede ayrıntılı olarak yer verildi. Tesla tarafından desteklenen projeye ait teknik bilgilerin ticari bir sır olarak saklanmayıp yayımlanmasının nedenini araştırmacılar lityum iyon batarya teknolojileriyle ilgili araştırma-geliştirme çalışmalarına destek vermek olarak açıklıyor.

Kaynak:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor.