Skip to content Skip to navigation

Tesla Bataryaları 1,5 Milyon Kilometreden Fazla Dayanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
20/12/2019 - 16:15

Cep telefonlarınızdan da bilirsiniz. Bataryaların bir kullanım ömrü var. Günümüzde cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve hatta elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon bataryaların belli bir zaman sonra performansları azalıyor. Cep telefonlarımızın bataryaları işlevini kaybettiğinde belli bir ücret karşılığında değiştiriyoruz. Elektrikli araç bataryalarının ise genellikle 6-7 yıl ya da 150.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekiyor. Bu durum elektrikli araçların daha yaygın olarak kullanılmasının önündeki önemli engellerden biri.

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor. Tesla tarafından desteklenen araştırmada geliştirilen bataryalar Tesla elektrikli otomobillerde, uzun menzilli nakliyede kullanılan tırlarda ve otonom robotaksilerde kullanılabilecek.

Ortamın çok sıcak ve çok soğuk olması lityum iyon bataryaların kullanım ömrünü kısaltabiliyor. Bu nedenle araştırmacılar geliştirdikleri bataryayı 20°C, 40°C ve 55°C’de uzun süre test etti.

Geliştirilen bataryada indirgenme tepkimesinin gerçekleştiği elektrot yani katot lityum-nikel-manganez-kobalt oksitten (NMC), yükseltgenme tepkimesinin gerçekleştiği elektron yani anot yapay grafitten üretildi. Artı ve eksi yüklü iyonların içinde hareket ettiği elektrolit çözeltisi ise lityum tuzu ve başka malzemeleri çok az miktarda içeriyor.

Geliştirilen bataryayla ilgili elektrotların bileşimi, elektrolit çözeltisinin içeriği gibi teknik bilgilere yayımlanan makalede ayrıntılı olarak yer verildi. Tesla tarafından desteklenen projeye ait teknik bilgilerin ticari bir sır olarak saklanmayıp yayımlanmasının nedenini araştırmacılar lityum iyon batarya teknolojileriyle ilgili araştırma-geliştirme çalışmalarına destek vermek olarak açıklıyor.

Kaynak:

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.