Skip to content Skip to navigation

Tesla Yıl Sonunda Tam Otonom Otomobil Özelliği Kazanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
03/11/2019 - 09:00

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Sürücüsüz araçlar için altı seviye var: Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor.

Tesla geçen ay araç sahiplerinin park hâlindeki araçlarını bir uygulama yardımıyla uzaktan çağırabildiği teknolojiyi hayata geçirmişti. Akıllı çağırma olarak isimlendirilen bu uygulama sayesinde yaklaşık 60 metre uzakta park hâlinde bulunan aracınızı uzaktan çağırabiliyorsunuz. Araç, sürücünün kontrolü olmaksızın park yerinden çıkıyor ve etraftaki engelleri algılayarak sürücünün bulunduğu konuma kendi kendine gelebiliyor.

Elon Musk, Tesla’nın otopilotunun görece yüksek hızlarda başarılı bir şekilde görev yaptığını, akıllı çağırma özelliği sayesinde ise artık düşük hızlarda da güvenli bir şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Şu an Tesla araçları ortalama hızlarda hareket ederken (örneğin trafik ışıklarına, kavşaklara yaklaşırken) sürücülerin ellerini direksiyonda tutması isteniyor.

Akıllı çağırma sistemini kullanan sürücülerden bazıları, sistemin, aracın çevresindeki engellerin hepsini algılayamadığını ve aracın çok yavaş hareket ettiğini söylüyor. Tesla, akıllı çağırma sistemi kullanılırken aracın net bir şekilde sürücünün görüş alanında olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca sürücünün aracını uygulama üzerinden sürekli takip etmesi ve acil bir durumda aracını durdurmaya hazır olması gerektiği uyarısında bulunuluyor.

Bir aracın tam otonom olarak sınıflandırılabilmesi için her koşulda ve her yerde otopilot tarafından kontrol edilebilmesi gerekiyor. İnsan hayatını etkileyen teknolojiler olduğundan sürücüsüz otomobil teknolojilerinde hataya yer olmadığı söylenebilir.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...