Skip to content Skip to navigation

Tesla Yıl Sonunda Tam Otonom Otomobil Özelliği Kazanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
03/11/2019 - 09:00

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Sürücüsüz araçlar için altı seviye var: Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor.

Tesla geçen ay araç sahiplerinin park hâlindeki araçlarını bir uygulama yardımıyla uzaktan çağırabildiği teknolojiyi hayata geçirmişti. Akıllı çağırma olarak isimlendirilen bu uygulama sayesinde yaklaşık 60 metre uzakta park hâlinde bulunan aracınızı uzaktan çağırabiliyorsunuz. Araç, sürücünün kontrolü olmaksızın park yerinden çıkıyor ve etraftaki engelleri algılayarak sürücünün bulunduğu konuma kendi kendine gelebiliyor.

Elon Musk, Tesla’nın otopilotunun görece yüksek hızlarda başarılı bir şekilde görev yaptığını, akıllı çağırma özelliği sayesinde ise artık düşük hızlarda da güvenli bir şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Şu an Tesla araçları ortalama hızlarda hareket ederken (örneğin trafik ışıklarına, kavşaklara yaklaşırken) sürücülerin ellerini direksiyonda tutması isteniyor.

Akıllı çağırma sistemini kullanan sürücülerden bazıları, sistemin, aracın çevresindeki engellerin hepsini algılayamadığını ve aracın çok yavaş hareket ettiğini söylüyor. Tesla, akıllı çağırma sistemi kullanılırken aracın net bir şekilde sürücünün görüş alanında olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca sürücünün aracını uygulama üzerinden sürekli takip etmesi ve acil bir durumda aracını durdurmaya hazır olması gerektiği uyarısında bulunuluyor.

Bir aracın tam otonom olarak sınıflandırılabilmesi için her koşulda ve her yerde otopilot tarafından kontrol edilebilmesi gerekiyor. İnsan hayatını etkileyen teknolojiler olduğundan sürücüsüz otomobil teknolojilerinde hataya yer olmadığı söylenebilir.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.