Skip to content Skip to navigation

Tesla Yıl Sonunda Tam Otonom Otomobil Özelliği Kazanabilir

Dr. Tuba Sarıgül
03/11/2019 - 09:00

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Sürücüsüz araçlar için altı seviye var: Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor.

Tesla geçen ay araç sahiplerinin park hâlindeki araçlarını bir uygulama yardımıyla uzaktan çağırabildiği teknolojiyi hayata geçirmişti. Akıllı çağırma olarak isimlendirilen bu uygulama sayesinde yaklaşık 60 metre uzakta park hâlinde bulunan aracınızı uzaktan çağırabiliyorsunuz. Araç, sürücünün kontrolü olmaksızın park yerinden çıkıyor ve etraftaki engelleri algılayarak sürücünün bulunduğu konuma kendi kendine gelebiliyor.

Elon Musk, Tesla’nın otopilotunun görece yüksek hızlarda başarılı bir şekilde görev yaptığını, akıllı çağırma özelliği sayesinde ise artık düşük hızlarda da güvenli bir şekilde kullanılabileceğini söylüyor. Şu an Tesla araçları ortalama hızlarda hareket ederken (örneğin trafik ışıklarına, kavşaklara yaklaşırken) sürücülerin ellerini direksiyonda tutması isteniyor.

Akıllı çağırma sistemini kullanan sürücülerden bazıları, sistemin, aracın çevresindeki engellerin hepsini algılayamadığını ve aracın çok yavaş hareket ettiğini söylüyor. Tesla, akıllı çağırma sistemi kullanılırken aracın net bir şekilde sürücünün görüş alanında olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca sürücünün aracını uygulama üzerinden sürekli takip etmesi ve acil bir durumda aracını durdurmaya hazır olması gerektiği uyarısında bulunuluyor.

Bir aracın tam otonom olarak sınıflandırılabilmesi için her koşulda ve her yerde otopilot tarafından kontrol edilebilmesi gerekiyor. İnsan hayatını etkileyen teknolojiler olduğundan sürücüsüz otomobil teknolojilerinde hataya yer olmadığı söylenebilir.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.