Skip to content Skip to navigation

TRT Çocuk’tan Beş Yeni Eğitici Oyun

Nurulhude Baykal
27/07/2016 - 14:19

2016 yılının başlarında beş oyun uygulaması ile mobil platformlarda yerini alan TRT Çocuk kanalı, yeni dijital projelerini sunmaya devam ediyor.

Oyun uygulamaları kısa sürede çocuklar tarafından büyük ilgi gören TRT Çocuk, beğeniyle izlenen yapımlarından yola çıkarak hazırladığı “Elif’in Düşleri”, “Bulmaca Kulesi”, “Mutlu Oyuncak Dükkânı” ile sadece web ve mobil platformlar için geliştirilen “Orman Doktoru” ve “Animasyon Stüdyosu” adlı özgün oyunları da çocukların beğenisine sundu.

Ücretsiz ve reklamsız olarak sunulan oyunlar, çocuk psikologları ve öğretmenler gözetiminde hazırlanarak çocukların muhakeme yeteneklerini ve düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla tasarlandı. Kişisel gizliliğin ve veri güvenliğinin sağlandığı oyunlar ile aileler, çocuklarıyla birlikte eğitici oyunlar oynayabilecek ve keyifli vakit geçirebilecekler.

Yeni dijital projeleriyle TRT Çocuk, çocukların zekâ becerilerini geliştirirken, çizgi filmler ve programlarla kazandırdığı alışkanlıkları web ve mobil oyun uygulamaları ile pekiştirmeye devam edecek.

TRT Çocuk’un daha önce izleyicileri ile buluşturduğu “Maysa ve Bulut”, “Rafadan Tayfa”, “İbi”, “Telali” ve “Kuzucuk” oyunları da www.trtcocuk.net.tr adresinden ve mobil uygulama üzerinden oynanabiliyor.

www.trtcocuk.net.tr
Facebook.com/trtcocuk
Youtube.com/trtcocuk
Twitter.com/trtcocuk
Instagram.com/trtcocuk

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?