Skip to content Skip to navigation

TRT Çocuk’tan Beş Yeni Eğitici Oyun

Nurulhude Baykal
27/07/2016 - 14:19

2016 yılının başlarında beş oyun uygulaması ile mobil platformlarda yerini alan TRT Çocuk kanalı, yeni dijital projelerini sunmaya devam ediyor.

Oyun uygulamaları kısa sürede çocuklar tarafından büyük ilgi gören TRT Çocuk, beğeniyle izlenen yapımlarından yola çıkarak hazırladığı “Elif’in Düşleri”, “Bulmaca Kulesi”, “Mutlu Oyuncak Dükkânı” ile sadece web ve mobil platformlar için geliştirilen “Orman Doktoru” ve “Animasyon Stüdyosu” adlı özgün oyunları da çocukların beğenisine sundu.

Ücretsiz ve reklamsız olarak sunulan oyunlar, çocuk psikologları ve öğretmenler gözetiminde hazırlanarak çocukların muhakeme yeteneklerini ve düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla tasarlandı. Kişisel gizliliğin ve veri güvenliğinin sağlandığı oyunlar ile aileler, çocuklarıyla birlikte eğitici oyunlar oynayabilecek ve keyifli vakit geçirebilecekler.

Yeni dijital projeleriyle TRT Çocuk, çocukların zekâ becerilerini geliştirirken, çizgi filmler ve programlarla kazandırdığı alışkanlıkları web ve mobil oyun uygulamaları ile pekiştirmeye devam edecek.

TRT Çocuk’un daha önce izleyicileri ile buluşturduğu “Maysa ve Bulut”, “Rafadan Tayfa”, “İbi”, “Telali” ve “Kuzucuk” oyunları da www.trtcocuk.net.tr adresinden ve mobil uygulama üzerinden oynanabiliyor.

www.trtcocuk.net.tr
Facebook.com/trtcocuk
Youtube.com/trtcocuk
Twitter.com/trtcocuk
Instagram.com/trtcocuk

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.