Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim Genç Antarktika Yolunda

Bilim Genç
27/03/2016 - 18:06

Hiçbir ülkenin tek başına hak sahibi olmadığı Antarktika kıtası 53 ülkenin bayrağı altında yönetiliyor. 1961’de yürürlüğe giren, ülkemizin de taraf olduğu “Antarktika Antlaşması” ile kıtada sadece bilimsel çalışmalara ve araştırma istasyonlarının faaliyet göstermesine izin veriliyor. 2048’e kadar kıtanın bütün yeraltı kaynakları ve yer üstü kaynakları koruma altında. Şu anda kıtada etkin olan ülkelerin 24’ü gözlemci statüsünde. 29 ülkeyse Antarktika ile ilgili alınacak kararlarda oy kullanabiliyor. Ülkemiz ise gözlemci statüsünde bulunuyor. Kıtayla ilgili kararlarda oy hakkı elde edebilmek yani kıtanın geleceği ile ilgili söz sahibi olmak için kıtada önemli bilimsel araştırmaların yapılması gerekiyor. Kıtada bilimsel araştırmaların aktif olarak sürmesi ve yapılan bu araştırmaların sonuçlarının düzenli olarak yayınlanabilmesi için bir araştırma üssünün kurulması fayda sağlayacak.

Türkiye’nin Antarktika’da bilimsel araştırma üssü kurması ile ilgili çalışmalar yapan birçok bilim insanı var. Bu araştırmacıların çoğu ilk kez ortak bir projede buluşuyor. Proje kapsamında, ilgili  araştırmacılardan oluşan Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi, 2-16 Nisan 2016 tarihleri arasında Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi araştırmacıları ile birlikte Antarktika’da araştırmalar gerçekleştirmeyi planlıyor.

Gezi programı dâhilinde, 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde seyahat öncesi eğitime katılacak olan ekip, 29 Mart’ta İstanbul’dan ayrılarak ilk olarak Buenos Aires’se (Arjantin) gidecek. Burada Antarktika Antlaşması Sekretaryası’nı ziyaret ederek bilgi alışverişi yaptıktan sonra Güney Amerika’nın en ucundaki yerleşim yeri olan Ushuaia’ya geçerek Antarktika iklimine belli bir süre uyum sağlayabilmek için bekleyecekler. 2 Nisan günü kentle aynı adı taşıyan buzkıran gemisi “Ushuaia” ile Antarktika’ya doğru deniz yolculuğuna başlayacaklar. Antarktika’nın Peninsula, Galindez Adası ve çevresinde gerçekleştirilecek gezi kapsamında buzullar, okyanus, çevre kirliliği ve iklim değişikliği ile ilgili incelemelerin yanı sıra deniz canlıları, biyoçeşitlilik gibi konularda da araştırmalar yapılacak.

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi ekibi içinde TÜBİTAK’tan dergimiz yayın yönetmeni Dr. Bülent Gözcelioğlu da yer alıyor. Dr. Gözcelioğlu bu gezinin tüm ayrıntılarını Bilim Genç’te paylaşacak. Antarktika seyir defterini Dr. Bülent Gözcelioğlu’nun kaleminden Bilim Genç’te takip edebilirsiniz.

Fotoğraflar daha önce Antarktika'da araştırmalar yapmış Doç. Dr. İzzet Noyan Yılmaz'a aittir.

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi

Sefer Lideri
. Prof. Dr. Bayram Öztürk, İstanbul Üniversitesi

Sefer Lideri Yardımcıları

. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, İstanbul Teknik Üniversitesi

. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, Kocaeli Üniversitesi

Araştırma Ekibi

. Prof. Dr. Şamil Aktaş, İstanbul Üniversitesi

. Prof. Dr. Hasan Birol Çotuk, Marmara Üniversitesi

. Doç. Dr. İzzet Noyan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi

. Doç. Dr. Mehmet Gökhan Halıcı, Erciyes Üniversitesi

. Doç. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya, İstanbul Teknik Üniversitesi

. Dr. Sinan Mavruk, Çukurova Üniversitesi

. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Arda Tonay, İstanbul Üniversitesi

. Dr. Bülent Gözcelı̇oğlu, TÜBİTAK

. Melike İdil Öz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

. Kaptan Özgün Oktar, İstanbul Teknik Üniversitesi

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.