Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim Genç Robot Bilim Şenliği Ankara’da Gerçekleştirildi

Mehmet Sığırcı
18/06/2015 - 11:50

TÜBİTAK’ın yeni, ücretsiz ve elektronik yayını Bilim Genç, 2014-2015 eğitim öğretim yılında gençleri robot teknolojileriyle tanıştırmak amacıyla Robot Bilim etkinliği düzenledi. Gençlere görsel programlama ile sanal ve gerçek ortamlarda robot bilim projeleri gerçekleştirme imkânı sağlayan Robot Bilim etkinliğine Türkiye’nin dört bir yanından binlerce öğrenci katıldı.

TÜBİTAK’ın desteği, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezlerinin koordinatörlüğü ve okulların katılımıyla 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Robot Bilim etkinliğinde bu yıl yaklaşık 200 okul, 400 öğretmen ve 6000 öğrenci yer aldı.

Etkinliğin ilk aşamasında, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezleri tarafından görevlendirilen koordinatörlere robot kitin programlanmasına ve robot bilim projelerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler verildi. Ardından koordinatörler etkinliğe katılan okullarda öğrencilerle birlikte robot bilim projelerini gerçekleştirecek öğretmenlere eğitim verdi. Bu eğitimlerin sonunda 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri öğretmenleri ile birlikte yaklaşık 1200 robot bilim projesi hazırladı ve projelerini TÜBİTAK Bilim Genç’in internet sayfasında yayınladı.

Hazırlanan projelerle yenilikçi düşünme ve problem çözme yeteneklerini ilerletme imkânı bulan gençler, tasarım ve programlama yapma fırsatı da yakaladı. Ayrıca altışar kişilik gruplar halinde hazırlanan projeler sayesinde takım çalışması yapmanın kazanımlarını da elde ettiler.

Robot Bilim etkinliğinin son aşamasında özgünlük, günlük hayatta karşılaşılan sorunlara çözüm getirme, gençlerde “ben de yapabilirim” duygusunu pekiştirme gibi kriterlere göre seçilen projeler Ankara’da düzenlenen final sergisine katılmaya hak kazandı.

Türkiye’nin 20 farklı ilinden ortaokul öğrencilerinin projelerini sergilediği Robot Bilim Şenliği, 16 Haziran 2015 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Şenlikte 115 robot projesinin yanı sıra eğlenceli bilim gösterileri, bilim atölyesi çalışmaları, bilim söyleşileri, ödüllü robot oyunları gibi birçok etkinlik yer aldı.

Alanında uzman bilim insanlarından oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından dereceye giren projeler belirlendi. “Yardımcı Robotlar” dalında İstanbul Hakkıdeğer Ortaokulu’nun Akıllı Şehir Projesi, “Sağlık Robotları” dalında Niğde 19 Mayıs Ortaokulu’nun Horlama Önleyici Titreşimli Yastık Projesi, “Güvenlik Robotları” dalında İzmir Güzelcan Kardeşler Ortaokulu’nun Cankurtaran Madenci Robot Projesi, “Akıllı Robotlar” dalında Ankara Şahin Ortaokulu’nun Park Yeri Bulan Robot Projesi, “Eğitim ve Eğlence Robotları” dalında ise Muş Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu’nun O-Bot Kargo Projesi ödüle layık görüldü.

Batman Doğankavak Ortaokulu'ndan Rojin Akyıldız, Teşekkür Eden Çöp Kovası Robotu Projesi; Adana Ceyhan Haydar Aliyev Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ise takım olarak Robotik Kuş Besleme Sistemi Projesi ile özel ödül aldı.

Robot Bilim Şenliği'nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi’ne TÜBİTAK olarak teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.