Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Bilim Genç Robot Bilim Şenliği Ankara’da Gerçekleştirildi

Mehmet Sığırcı
18/06/2015 - 11:50

TÜBİTAK’ın yeni, ücretsiz ve elektronik yayını Bilim Genç, 2014-2015 eğitim öğretim yılında gençleri robot teknolojileriyle tanıştırmak amacıyla Robot Bilim etkinliği düzenledi. Gençlere görsel programlama ile sanal ve gerçek ortamlarda robot bilim projeleri gerçekleştirme imkânı sağlayan Robot Bilim etkinliğine Türkiye’nin dört bir yanından binlerce öğrenci katıldı.

TÜBİTAK’ın desteği, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezlerinin koordinatörlüğü ve okulların katılımıyla 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Robot Bilim etkinliğinde bu yıl yaklaşık 200 okul, 400 öğretmen ve 6000 öğrenci yer aldı.

Etkinliğin ilk aşamasında, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezleri tarafından görevlendirilen koordinatörlere robot kitin programlanmasına ve robot bilim projelerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler verildi. Ardından koordinatörler etkinliğe katılan okullarda öğrencilerle birlikte robot bilim projelerini gerçekleştirecek öğretmenlere eğitim verdi. Bu eğitimlerin sonunda 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri öğretmenleri ile birlikte yaklaşık 1200 robot bilim projesi hazırladı ve projelerini TÜBİTAK Bilim Genç’in internet sayfasında yayınladı.

Hazırlanan projelerle yenilikçi düşünme ve problem çözme yeteneklerini ilerletme imkânı bulan gençler, tasarım ve programlama yapma fırsatı da yakaladı. Ayrıca altışar kişilik gruplar halinde hazırlanan projeler sayesinde takım çalışması yapmanın kazanımlarını da elde ettiler.

Robot Bilim etkinliğinin son aşamasında özgünlük, günlük hayatta karşılaşılan sorunlara çözüm getirme, gençlerde “ben de yapabilirim” duygusunu pekiştirme gibi kriterlere göre seçilen projeler Ankara’da düzenlenen final sergisine katılmaya hak kazandı.

Türkiye’nin 20 farklı ilinden ortaokul öğrencilerinin projelerini sergilediği Robot Bilim Şenliği, 16 Haziran 2015 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Şenlikte 115 robot projesinin yanı sıra eğlenceli bilim gösterileri, bilim atölyesi çalışmaları, bilim söyleşileri, ödüllü robot oyunları gibi birçok etkinlik yer aldı.

Alanında uzman bilim insanlarından oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından dereceye giren projeler belirlendi. “Yardımcı Robotlar” dalında İstanbul Hakkıdeğer Ortaokulu’nun Akıllı Şehir Projesi, “Sağlık Robotları” dalında Niğde 19 Mayıs Ortaokulu’nun Horlama Önleyici Titreşimli Yastık Projesi, “Güvenlik Robotları” dalında İzmir Güzelcan Kardeşler Ortaokulu’nun Cankurtaran Madenci Robot Projesi, “Akıllı Robotlar” dalında Ankara Şahin Ortaokulu’nun Park Yeri Bulan Robot Projesi, “Eğitim ve Eğlence Robotları” dalında ise Muş Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu’nun O-Bot Kargo Projesi ödüle layık görüldü.

Batman Doğankavak Ortaokulu'ndan Rojin Akyıldız, Teşekkür Eden Çöp Kovası Robotu Projesi; Adana Ceyhan Haydar Aliyev Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ise takım olarak Robotik Kuş Besleme Sistemi Projesi ile özel ödül aldı.

Robot Bilim Şenliği'nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi’ne TÜBİTAK olarak teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.