Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması Artık Liseler Arasında da Düzenlenecek

Bilim Genç
14/02/2020 - 18:35

2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması gerçekleştiriliyordu. Bu yıldan itibaren ulusal düzeyde yalnızca lise öğrencilerinin katılacağı ayrı bir yarışma düzenlenecek. 1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, TEKNOFEST kapsamında 16-20 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve çevrimiçi olarak yapılacak.

“Sabit Kanat” ve “Döner Kanat” kategorilerinde yapılması planlanan etkinlikte lise öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği insansız hava araçları ile manevra kabiliyeti, otonom uçuş, yük taşıma ve yükü istenen bölgeye bırakma gibi farklı uçuş görevlerini gerçekleştirmeleri isteniyor.

Yarışmaya katılan takımlar danışman öğretmen, sorumlu öğretmen, takım kaptanı ve yedi üye olmak üzere toplamda en fazla on kişiden oluşacak. Takım üyeleri arasında yer alan İHA pilotunun uçuş sertifikası eğitimi TÜBİTAK tarafından verilecek.

Yarışmalarda birinci olan takımlar 20.000 TL, ikinci olan takımlar 15.000 TL, üçüncü olan takımlar ise 10.000 TL ödül kazanacak. Ayrıca her iki kategoride birinci olan takımlara Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından ayrı ayrı 6000 TL ödül verilecek.

TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması ile ülke genelinde İHA konusundaki farkındalığın yaygınlaştırılması, bu alandaki teknolojik gelişmelere katkı sağlanması ve aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırılması amaçlanıyor. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://ihaliseler.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Evrendeki toplam madde miktarının %85’ini karanlık madde oluşturur. Karanlık madde ışıkla etkileşmediği için doğrudan görülemez.

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Güneş’in batışından sonra gökyüzünde çıplak gözle görülebilen tek gezegen Venüs.

Gökbilim ve Uzay

Filmlerde görmüşsünüzdür, uzay boşluğuna koruyucu kıyafeti olmadan çıkmak zorunda kalan astronotun kolları ve bacakları donmaya başlar, sonra porselen gibi kırılır. O hâlde uzay çok soğuk olmalı değil mi?  Zavallı uydularımız uzayda donuyor olmalı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı çalışmalar WASP-76b adlı bir ötegezegenin atmosferinde demir yağmurları yağdığına işaret ediyor. Dr. D. Ehrenreich ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci bilinen en büyük kozmik patlamayı gözlemledi. Dünya’ya 390 milyon ışık yılı mesafedeki Yılancı Gökada Kümesi’nde meydana gelen patlama sırasında yayılan enerjinin daha önceleri bilinen en büyük patlamadakinin beş katı kadar olduğu belirtiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir yıldan uzun süredir Mars’ta görev yapan InSight, bulunduğu bölgede daha önceleri tahmin edilenden on kat daha büyük manyetik alan tespit etti. Uzay aracının gönderdiği veriler, Mars’ın yüzeyindeki manyetik alanın günlük hatta saniyelik olarak değiştiğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Mars’ın jeolojik yapısını incelemek için özel olarak tasarlanan InSight aracı, 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmişti. InSight’ın topladığı verilerin analiz edilmesiyle elde edilen ilk bilgiler Nature Geoscience’ın özel bir sayısında yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayında gökyüzünde görebileceğiniz takımyıldızlardan biri, ters soru işaretine benzeyen şekliyle dikkat çeken Aslan Takımyıldızı. Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus -Aslan’ın Kalbi olarak da isimlendirilir- ise bu soru işaretinin noktasını oluşturur.

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.