Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışması Artık Liseler Arasında da Düzenlenecek

Bilim Genç
14/02/2020 - 18:35

2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması gerçekleştiriliyordu. Bu yıldan itibaren ulusal düzeyde yalnızca lise öğrencilerinin katılacağı ayrı bir yarışma düzenlenecek. 1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması, TEKNOFEST kapsamında 16-20 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve çevrimiçi olarak yapılacak.

“Sabit Kanat” ve “Döner Kanat” kategorilerinde yapılması planlanan etkinlikte lise öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği insansız hava araçları ile manevra kabiliyeti, otonom uçuş, yük taşıma ve yükü istenen bölgeye bırakma gibi farklı uçuş görevlerini gerçekleştirmeleri isteniyor.

Yarışmaya katılan takımlar danışman öğretmen, sorumlu öğretmen, takım kaptanı ve yedi üye olmak üzere toplamda en fazla on kişiden oluşacak. Takım üyeleri arasında yer alan İHA pilotunun uçuş sertifikası eğitimi TÜBİTAK tarafından verilecek.

Yarışmalarda birinci olan takımlar 20.000 TL, ikinci olan takımlar 15.000 TL, üçüncü olan takımlar ise 10.000 TL ödül kazanacak. Ayrıca her iki kategoride birinci olan takımlara Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından ayrı ayrı 6000 TL ödül verilecek.

TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması ile ülke genelinde İHA konusundaki farkındalığın yaygınlaştırılması, bu alandaki teknolojik gelişmelere katkı sağlanması ve aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırılması amaçlanıyor. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://ihaliseler.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.