Skip to content Skip to navigation

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmaları Sonuçlandı

Mehmet Koçak
05/11/2015 - 17:01

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından her yıl düzenlenen Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması, Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması ve Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezleri Yarışması sonuçlandı. Üniversite öğrencilerini ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlarda çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmalarda 296 proje değerlendirmeye alındı. Ön elemeden geçen 100 proje 7-8 Ekim 2015 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi sergi salonunda sergilendi. Projeler, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu’nun açılışını yaptığı sergide jüri tarafından incelendi. Üç yarışmada dereceye girerek ödüle layık görülen 24 proje, 9 Ekim 2015 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Kongre Merkezi Oditoryum Salonu’nda yapılan törende açıklandı. Yarışmanın birincilerine 10.000 TL, ikincilerine 7000 TL, üçüncülerine ise 5000 TL ödül verildi.

Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’nda Birincilikleri;

Genel Kategoride Güneş Perdesi Projesi ile Ahmet Fuat Yalçın,

Sosyal Girişimcilik Kategorisinde, Ustamdan Projesi ile Gökçe Gülcüler ve Müge Ulusoy,

Teknoloji Kategorisinde, Gömülü Optik Sensörler ile Kompozit Malzemelerin Yapısal Sağlıklarının Sürekli İncelenmesi Projesi ile Çağatay Yılmaz ve Çağdaş Akalın kazandı.

Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda Birincilikleri;

Açık Kaynaklı Yazılım Uygulamaları Kategorisinde, Android Cihaz ile Görüntülü Diafon ve Kablosuz Kontrol Sistemi Projesi ile Sinan Divarcı ve Semih Demir,

Sosyal Yaşam ve Eğlence Uygulamaları Kategorisinde, Sanal Gerçeklik Konsepti İçeren Yapay Zekâ Türk Daması Projesi ile Burak Kılıç, Ahmet Emre Alkan ve Sami Engin Yiğiter,

Akıllı ve Teknolojik Çözümler Kategorisinde, Bütünleşik Uçuş Eğitimi Simülasyonu Projesi ile Emin Berkan Mamak, Caner Topçu ve Musa Çifcibaşı,

Bilimsel Çözümler Kategorisinde, Genim: Gen-Kanser İlişkilerinin Araştırılması İçin Bir İnformasyon Makinası Tasarımı Projesi ile Muhammed Kocabaş ve Umut Şahin kazandı.

Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda Birinciliği;

Ürün Geliştirme Kategorisinde, İğneli Varis Tedavilerinde Kullanılmak Üzere Geliştirilmiş, Damar Bulunmasını Kolaylaştıran Portatif Görüntüleme Cihazı Endüstriyel Tasarımı Projesi ile Gülsevi Esra Uzel,

Süreç Geliştirme Kategorisinde, Atık Meyve Suyu Posalarının Değerlendirilmesi Projesi ile Yaşar İpek kazandı.

Haberin galerisine ulaşmak için tıklayın.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.