Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Balon Balıkları

Ayşenur Okatan
19/12/2019 - 17:50

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Kendi karasularımızda çok sayıda farklı canlı türü yaşar. Bunun yanı sıra Akdeniz ve Kızıldeniz’den birçok tür denizlerimize ulaşır. Kızıldeniz’den sularımıza ulaşan türlerden biri de balon balıkları.

Kızıldeniz kökenli balon balıklarının bazıları zehirli olabiliyor. Bu türlerden biri gümüş yanaklı balon balığı. Bu balıklar özellikle üreme dönemlerinde etkisi daha fazla olan zehir salgılayabiliyor.

Balon balıklarının derileri pulsuz ve serttir. Bazı türlerinin derilerinin üzerinde küçük iğneye benzer yapılar bulunur. Karın yüzgeçleri yoktur. Sırt yüzgeçleri ise kısadır. Yaralandıklarında ya da korktuklarında av olmamak için karınlarını su ile doldurarak kurbağa gibi şişirebilirler. Bu şekilde normal boyutlarının birkaç katına çıkarak avcıları tarafından yenilemez hâle gelirler. Derilerinde veya karaciğerlerinde salgıladıkları zehir ise hem insanlar için hem de avcı hayvanlar için öldürücü olabilir. Bu balıkların zehir seviyeleri türe, yaşadıkları bölgeye veya mevsime göre değişiklik gösterir.

Gümüş yanaklı balon balıklarının boyları genellikle 4 cm kadar olmasına rağmen kayıt edilen en uzun boylu balık 11 cm olarak ölçülmüştür. Bu balığın kayıtlara geçen kütlesi ise 7 kg’dır. Gümüş yanaklı balon balıkları 100 metreye kadar olan derinliklerde kumlu veya çamurlu zeminlerde yaşar. Dipteki yengeç ve karideslerle beslenirler.

Gümüş yanaklı balon balıklarının karın kısımları gümüşümsü ve parlak, sırt kısımları ise yeşilimsi kahverengi renktedir. Sırt kısımlarında siyah benekler bulunur.

Ülkemizde yaşayan bir başka balon balığı türü ise cüce balon balığı. Cüce balon balıklarının boyu 13 cm kadar olabilir. Bu tür 57 metreye kadar olan derinliklerde resif kenarlarında bulunur. Gümüş yanaklı balon balıkları gibi denizin dibinde yaşayan cüce balon balıkları zaman zaman kumu oyarak yuva yapar.

Cüce balon balıklarının sırt kısımları açık kahverengi ya da yeşilimsi renkte olup üzerinde beyaz benekler bulunur. Karın bölgeleri ise beyaz renktedir.

Ülkemizde yaşayan bu iki türün de Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’nin “Düşük Riskli” kategorisinde yer alması, tehdit altında olmadıklarını ve doğadaki nüfuslarının yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak denizlerin insan kaynaklı etkinlikler nedeniyle kirletilmesi yaşam alanlarını gitgide daraltıyor.

 

Kaynaklar:

 

 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.