Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Denizanaları

Ayşenur Okatan
13/02/2020 - 18:11

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye binlerce deniz canlısı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu canlılardan biri de denizanası. Ülkemizdeki denizlerde sekiz denizanası türü yaşıyor. Bu türler ay denizanası, pusula denizanası, maviş denizanası, mor sokar denizanası, deniz ciğeri denizanası, ters-düz denizanası, göçmen denizanası ve beyaz noktalı denizanası.

Sölenterler şubesinde yer alan denizanaları omurgasız canlılardır. Yani balık ve kuşların aksine iç iskeletleri veya omurgaları bulunmaz. Başları şemsiyeye benzer ve şeffaf yapıdadır. Bazı denizanaları sadece dokunaçlara sahiptir. Bazılarınınsa hem dokunaçları hem de kolları vardır. Dokunaçları başlarına bitişiktir ve başlarından sarkar. Dokunaçlarında yakıcı hücreler bulunur. Zehirli ve ipliğe benzer yapılarla dolu olan bu hücreler avlarını zehirleyerek beslenmelerini ya da düşmanlarından korunmalarını sağlar. Besinlerini çoğunlukla zooplankton adı verilen küçük deniz canlıları oluşturur.

 

Ay Denizanası

Türkiye’de en sık rastlanan denizanası türü ay denizanasıdır. Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarında ve Türkiye’nin bütün denizlerinde bulunurlar. Vücut çapları en fazla 50 cm’ye kadar ulaşabilir. Zehirsizdirler.

 

Pusula Denizanası

Atlantik Okyanusu’nda yaşayan pusula denizanası ülkemizde Akdeniz’de görülür. Başlarında “V” şeklinde kahverengi şeritler bulunur. Çapları en fazla 20 cm’ye kadar ulaşabilir. Zehirleri acı veren, kaşıntılı isiliklere sebep olur.

 

Maviş Denizanası

Maviş denizanası Ege Denizi, Akdeniz, Adriyatik Denizi’nde bulunur. Başları ve dokunaçları birbirinden ayrıymış gibi görünür. Tepeden bakıldığında kızarmış yumurtaya benzerler. Çapları en fazla 40 cm olur. Zehirsizdirler.

 

Mor Sokar Denizanası

Mor sokar denizanası Ege Denizi, Akdeniz ve Atlantik Okyanusu’nda görülür. Çapları en fazla 9 cm olabilir. Renkleri pembe ile sarı arasında değişir. Zooplanktonların yanı sıra balıklarla da beslenirler. Zehirleri vücutta şişme, yanma, kızarıklık ve ateşe sebep olabilir.

 

Deniz Ciğeri Denizanası

Deniz ciğeri denizanası Kuzeydoğu Atlantik’te, Adriyatik Denizi’nde, Akdeniz, Karadeniz ve Azak Denizi’nde bulunur. Çapları 90 cm’ye kadar ulaşabilir. Renkleri mavi, sarı veya pembe tonlarda olabilir. Zehirsizdirler.

 

Ters-Düz Denizanası

Ters-düz denizanası Hint ve Pasifik okyanuslarının belirli bölgelerinde yaşar. Ülkemizde ise Güney Ege ve Akdeniz’de görülürler. Sürekli baş aşağı durduklarından ters-düz denizanası olarak isimlendirilirler. Bu duruşları nedeniyle genellikle denizşakayıkları ile karıştırılırlar. Çapları 30 cm’ye kadar ulaşabilir. Zehirleri vücutta acı, deride kızarıklık ve kaşıntının yanı sıra kusma ve iskelet ağrılarına sebep olabilir.

 

Göçmen Denizanası

Göçmen denizanası, Hint ve Pasifik okyanuslarına özgü bir tür olsa da ülkemizde Ege Denizi ve Akdeniz’de de görülür. Buz mavisi renklere sahip olan bu türün çapı 100 cm’ye kadar ulaşabilir. Zehirlidirler.

 

Beyaz Noktalı Denizanası

Beyaz noktalı denizanası Pasifik Okyanusu’nun batı kesimlerinde yaşar. Ülkemizde ise Akdeniz’de görülürler. Çapları en fazla 50 cm olabilir. Zehirsizdirler.

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi.

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.