Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin İlk Yoğun Bakım Tipi Solunum Cihazı

Bilim Genç
17/06/2020 - 13:52

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Mekanik ventilatör, solunumun yeterli olmaması nedeniyle kandaki oksijen seviyesinin düşmesi durumunda kullanılan cihazlardır. Solunum cihazları ile akciğere giren ve akciğerden çıkan hava miktarı kontrol edilebiliyor.

COVID-19 hastalarının yaklaşık %6’sında ciddi solunum sorunları yaşanabiliyor. Bu nedenle yeni tip koronavirüs salgını sürecinde solunum cihazlarının ülkemizde tasarlanarak üretilmesi hayli önemli.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Bilkent Üniversitesi Cyberpark'ın destekleriyle geliştirilen Biyovent yerli solunum cihazı beş yıllık tasarım ve test süreci sonunda Biosys şirketi tarafından üretildi.

Bebek, çocuk, ergen ve yetişkin tüm yaştaki hastalarda uyumlu bir şekilde çalışabilen cihaz, hasta bilgilerinin anlık olarak görülebildiği yüksek çözünürlüklü geniş bir dokunmatik ekrana sahip. Sağlık çalışanları dokunmatik ekranlar sayesinde cihazı hastaların kilo, yaş, boy gibi özelliklerine göre ayarlayıp nabız ve soluk sayılarını takip edebiliyor.

Yerli solunum cihazı, düşük hava ve oksijen basıncını algılayarak acil durumlarda sesli ve görüntülü alarm veriyor. 60 saniyeye kadar ayarlanabilen oksijen alma ve verme özelliğine sahip olan yerli solunum cihazı 2 dakika boyunca %100 oksijen verebiliyor.

Cihazda bulunan akıllı solunum izleme özelliği ise sağlık çalışanlarına hastanın akciğerlerinin durumunu takip etme imkânı sağlıyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının liderliğinde Biosys, ASELSAN, Baykar ve Arçelik şirketleri birlikte çalışarak salgın sürecinde ülkemizin ihtiyacını karşılamak amacıyla yerli solunum cihazının seri üretimini gerçekleştirmeyi başardı.

Mayıs ayı sonu itibarıyla 5000 yerli solunum cihazının üretimi tamamlandı. İhtiyacı olan ülkelere tıbbi yardım malzemesi olarak gönderilen solunum cihazları ayrıca farklı ülkelere de ihraç ediliyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?