Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Toros Kurbağası

Ayşenur Okatan
15/01/2020 - 18:24

Günümüzde birçok canlı şehirleşme, tarım, endüstri gibi nedenlerle yaşam alanlarını kaybediyor. Bu canlılardan biri de Toros kurbağaları (Rana holtzi).

Dünya üzerinde sadece Niğde’nin Ulukışla ilçesinde görülen Toros kurbağaları,  Bolkar Dağları civarında 2500 metre yükseklikteki Karagöl ve 2580 metre yükseklikteki Çinigöl’de yaşar. 2007 yılında 3000 metre yükseklikteki Eğrigöl’de de yaşadıkları tespit edilmiştir. Toros kurbağalarını diğer türlerden ayıran en önemli özelliklerden biri besinin ve suyun bol bulunduğu sıcak alanlar yerine kar ve buzla kaplı Toros Dağları’nda yaşamaları.

Diğer tüm kurbağalar gibi Toros kurbağaları da amfibidir. Yani hem karada hem de suda yaşarlar. Solunum için hem akciğerlerini hem de derilerini kullanırlar. Deri solunumu yapabilmeleri için derilerini sürekli nemli tutmaları gerekir. Yumurtalarını ise suyun içine bırakırlar.

Toros kurbağaları, ova kurbağaları kadar ses çıkaramaz. Sesleri sadece birkaç metre mesafeden duyulabilir.

Toros kurbağaları soğukkanlı canlılardır. Mayıs ayından ekim ayına kadar aktif olurlar; bu süre içerisinde beslenip ürerler. Besinlerini gölün çayırlık ve bitkili yerlerindeki böcekler oluşturur.

Genellikle boyları 6-7,5 cm arasında olan Toros kurbağalarının dişileri erkeklerden daha büyüktür. Derileri düz ve yumuşaktır. Bazı dişilerin derilerinde siğiller bulunur. Başlarının yan taraflarında şeritler vardır. Sırt kısımları sarımsı, kirli yeşil veya sarımsı pembe renkte olabilir. Ayrıca sırt kısımlarında siyah benekler vardır. Bu benekler arka bacaklarının üzerinde de bulunur. Karınlarının altı ise pembe, gri veya sarımsı tonlarda olabilir.

Toros kurbağasının Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’nin “Kritik” kategorisinde yer alması, neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Kaynaklar:
•    Gözcelioğlu, B., “Türkiye Doğası Toros Kurbağası”, Bilim ve Teknik, Sayı 491, s.92, 2008.
•    http://www.ulukisla.gov.tr/toros-kurbagasi-rana-holtzi
•    http://www.turkherptil.org/IcerikDetay.asp?IcerikKatId=19&TurId=471

İlgili İçerikler

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.