Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Toros Kurbağası

Ayşenur Okatan
15/01/2020 - 18:24

Günümüzde birçok canlı şehirleşme, tarım, endüstri gibi nedenlerle yaşam alanlarını kaybediyor. Bu canlılardan biri de Toros kurbağaları (Rana holtzi).

Dünya üzerinde sadece Niğde’nin Ulukışla ilçesinde görülen Toros kurbağaları,  Bolkar Dağları civarında 2500 metre yükseklikteki Karagöl ve 2580 metre yükseklikteki Çinigöl’de yaşar. 2007 yılında 3000 metre yükseklikteki Eğrigöl’de de yaşadıkları tespit edilmiştir. Toros kurbağalarını diğer türlerden ayıran en önemli özelliklerden biri besinin ve suyun bol bulunduğu sıcak alanlar yerine kar ve buzla kaplı Toros Dağları’nda yaşamaları.

Diğer tüm kurbağalar gibi Toros kurbağaları da amfibidir. Yani hem karada hem de suda yaşarlar. Solunum için hem akciğerlerini hem de derilerini kullanırlar. Deri solunumu yapabilmeleri için derilerini sürekli nemli tutmaları gerekir. Yumurtalarını ise suyun içine bırakırlar.

Toros kurbağaları, ova kurbağaları kadar ses çıkaramaz. Sesleri sadece birkaç metre mesafeden duyulabilir.

Toros kurbağaları soğukkanlı canlılardır. Mayıs ayından ekim ayına kadar aktif olurlar; bu süre içerisinde beslenip ürerler. Besinlerini gölün çayırlık ve bitkili yerlerindeki böcekler oluşturur.

Genellikle boyları 6-7,5 cm arasında olan Toros kurbağalarının dişileri erkeklerden daha büyüktür. Derileri düz ve yumuşaktır. Bazı dişilerin derilerinde siğiller bulunur. Başlarının yan taraflarında şeritler vardır. Sırt kısımları sarımsı, kirli yeşil veya sarımsı pembe renkte olabilir. Ayrıca sırt kısımlarında siyah benekler vardır. Bu benekler arka bacaklarının üzerinde de bulunur. Karınlarının altı ise pembe, gri veya sarımsı tonlarda olabilir.

Toros kurbağasının Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan Kırmızı Liste’nin “Kritik” kategorisinde yer alması, neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Kaynaklar:
•    Gözcelioğlu, B., “Türkiye Doğası Toros Kurbağası”, Bilim ve Teknik, Sayı 491, s.92, 2008.
•    http://www.ulukisla.gov.tr/toros-kurbagasi-rana-holtzi
•    http://www.turkherptil.org/IcerikDetay.asp?IcerikKatId=19&TurId=471

İlgili İçerikler

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.

Biyoloji

2019 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak, kanser araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye binlerce deniz canlısı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu canlılardan biri de denizanası. Ülkemizdeki denizlerde sekiz denizanası türü yaşıyor. Bu türler ay denizanası, pusula denizanası, maviş denizanası, mor sokar denizanası, deniz ciğeri denizanası, ters-düz denizanası, göçmen denizanası ve beyaz noktalı denizanası.

Biyoloji

Papağanlar ve kargalar, vücutlarının büyüklüklerine nazaran görece büyük beyinlere sahiptir ve sosyal zekâya sahip olmalarıyla bilinir. Geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar kargaların birbirleriyle yardımlaşmadığını göstermişti. Yakın zamanda yapılan araştırmada ise bu kez papağanların birbirleriyle yardımlaşıp yardımlaşmadığı incelenmiş.

Biyoloji

Göz renginiz annenizden, saç şekliniz ise babanızdan... Peki ama bu özellikler nesilden nesile nasıl aktarılıyor?

Biyoloji

Mitokondrilerin hücrelerin enerji santralleri olduğu biliniyordu. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, mitokondrilerin daha önceleri bilinmeyen yeni bir işlevini ortaya çıkardı. Dr. Zheng Wu ve arkadaşlarının Nature Metabolism’de yayımladıkları sonuçlara göre, mitokondriler DNA’ya zarar veren etkenleri algılayarak çekirdekteki DNA’nın daha iyi korunmasını sağlıyor.

Biyoloji

Uluslararası bir araştırma grubu sıradan nesnelerin içinde bilgi depolamak için bir yöntem geliştirdi. Dr. Julian Koch ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

“Birincil düzenleme” adı verilen yeni yöntem DNA sarmalındaki iplikçiklerin ikisinin birden kesilmesini gerektirmiyor. Üstelik bu yöntem temel düzenleme gibi sadece belirli türdeki nokta mutasyonları değil herhangi bir türdeki nokta mutasyonu düzeltmek için kullanılabiliyor.

Biyoloji

2017’de Madagaskar’da keşfettiği yeni çekirge türleri ile tanınan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Ünal ile araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.