Skip to content Skip to navigation

Üç Boyutlu Görüntüleri Hissetmek Artık Mümkün

Dr. Tuba Sarıgül
17/12/2014 - 11:23

Bristol Interaction and Graphics Group, University of Bristol

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden araştırmacıların ses dalgalarını kullanarak geliştirdiği yöntem üç boyutlu görüntülerin hissedilebilmesini sağlıyor. Bu teknoloji gelecekte dokunulabilen hologram görüntülerin oluşturulmasına imkân verebilir.

Sonuçları ACM Transactions on Graphics dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları, frekansı insanların duyabileceği ses aralığından daha yüksek olan ses dalgalarını el yüzeyine odaklayan bir cihaz kullanarak üç boyutlu görüntülerin hissedebilmesini sağladı. Bu yöntemde, deri üzerinde dokunma hissi oluşturabilecek güçte ses dalgaları kullanılarak oluşturulan şekillerin havada üç boyutlu olarak algılanması sağlandı. Geliştirilen sistemin üç boyutlu görüntü oluşturan cihazlar ile birleştirilmesiyle, görülebilen ve hissedilebilen üç boyutlu görüntülerin oluşturulması mümkün.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.