Skip to content Skip to navigation

Uçak Parçaları Kendi Kendini Onarabilecek

Dr. Zeynep Bilgici
29/06/2015 - 18:43

Bristol Üniversitesi’nde çalışan bir grup bilim insanı uçak parçalarının kendi kendini onarmasını sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Kalkış, iniş ve hatta uçuş sırasında uçakların genellikle gövdelerinde ya da kanatlarında oluşan küçük çatlaklar bazen çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Kimya bölümünden Prof. Dr. Duncan Wass ve ekibinin uçak mühendisleri ile ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile bu çatlakların kendi kendini onarması hedefleniyor. Çalışmaya göre, uçak parçalarının üretildiği karbon elyaf kompozit malzemeye özel bir sıvı karışımı ile dolu mikroküreler ekleniyor. Bu küreler, herhangi bir darbe aldıklarında kırılıyor. Böylece içlerindeki sıvı karışım açığa çıkıyor, hasar gören yüzeydeki çatlakların içine sızıyor ve gerçekleşen kimyasal tepkime sonucunda burada katılaşıyor. Bu sayede çatlakların içleri sert bir malzeme ile doluyor. Yapılan laboratuvar testleri, onarılan malzemenin aslı kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor. Ancak, onarım süresi uçağın bulunduğu ortamın sıcaklığına göre değişiyor; sıcaklık arttıkça bu süre kısalıyor.

Proje, uçaklardaki hasar tespitinin daha kolay yapılması için de bir öneri sunuyor. Şöyle ki: Mikrokürelerin içindeki sıvı karışıma boyar madde eklenerek çatlakların onarılırken renklendirilmesi mümkün. Fakat uçak kanadında onarılmış renkli çatlakları görmek, çatlaklar tehlikeli olmasa bile, yolcuları huzursuz edebileceğinden bu renklerin çıplak gözle görülmemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

İnsan cildinin yaralandığında kabuk bağlamasından ilham alan bütün bu çalışmalar, kendi kendini onarabilme özelliğinin sadece uçak parçalarına değil, günlük hayatımızdaki pek çok cihaza da kazandırılmasını hedefliyor. Bu listenin üst sıralarında ise sıkça çatlayan telefon ve bilgisayar ekranları bulunuyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.