Skip to content Skip to navigation

Uçak Parçaları Kendi Kendini Onarabilecek

Dr. Zeynep Bilgici
29/06/2015 - 18:43

Bristol Üniversitesi’nde çalışan bir grup bilim insanı uçak parçalarının kendi kendini onarmasını sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Kalkış, iniş ve hatta uçuş sırasında uçakların genellikle gövdelerinde ya da kanatlarında oluşan küçük çatlaklar bazen çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Kimya bölümünden Prof. Dr. Duncan Wass ve ekibinin uçak mühendisleri ile ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile bu çatlakların kendi kendini onarması hedefleniyor. Çalışmaya göre, uçak parçalarının üretildiği karbon elyaf kompozit malzemeye özel bir sıvı karışımı ile dolu mikroküreler ekleniyor. Bu küreler, herhangi bir darbe aldıklarında kırılıyor. Böylece içlerindeki sıvı karışım açığa çıkıyor, hasar gören yüzeydeki çatlakların içine sızıyor ve gerçekleşen kimyasal tepkime sonucunda burada katılaşıyor. Bu sayede çatlakların içleri sert bir malzeme ile doluyor. Yapılan laboratuvar testleri, onarılan malzemenin aslı kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor. Ancak, onarım süresi uçağın bulunduğu ortamın sıcaklığına göre değişiyor; sıcaklık arttıkça bu süre kısalıyor.

Proje, uçaklardaki hasar tespitinin daha kolay yapılması için de bir öneri sunuyor. Şöyle ki: Mikrokürelerin içindeki sıvı karışıma boyar madde eklenerek çatlakların onarılırken renklendirilmesi mümkün. Fakat uçak kanadında onarılmış renkli çatlakları görmek, çatlaklar tehlikeli olmasa bile, yolcuları huzursuz edebileceğinden bu renklerin çıplak gözle görülmemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

İnsan cildinin yaralandığında kabuk bağlamasından ilham alan bütün bu çalışmalar, kendi kendini onarabilme özelliğinin sadece uçak parçalarına değil, günlük hayatımızdaki pek çok cihaza da kazandırılmasını hedefliyor. Bu listenin üst sıralarında ise sıkça çatlayan telefon ve bilgisayar ekranları bulunuyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.