Skip to content Skip to navigation

Unutulan Dillerin Beyindeki İzleri

Dr. Mahir E. Ocak
19/12/2014 - 08:54

McGill Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Montreal Nöroloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacının ortaklaşa yaptığı araştırmalar, çocukken öğrenilen ancak daha sonra kullanılmadığı için unutulan dillerin izlerinin beyinde kalmaya devam ettiğini gösterdi. Araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Dr. L. J. Pierce ve arkadaşları, yaptıkları çalışmalar sırasında yaşları 9 ile 17 arasında değişen 48 kız çocuğunun beyinlerinin konuşmalara verdikleri tepkileri incelemiş. Denekler üç gruptan oluşuyor. Birinci grup, Fransızca konuşan ailelerin tek ana dilli çocukları. İkinci grup, hem Çince hem Fransızca konuşan ailelerin çift ana dilli çocukları. Üçüncü grup ise ana dili Çince olan ancak küçük yaşlarda Fransızca konuşan aileler tarafından evlat edinildikten sonra Çinceyi unutmuş çocuklar.

Deneyler sırasında çocuklara çeşitli Çince konuşmalar dinletilmiş ve fMRI cihazları ile çocukların beyinlerinin konuşmalara verdiği tepkiler incelenmiş. Sonuçlar, ana dili olan Çinceyi unutmuş çocukların ve çift ana dilli çocukların beyinlerinin konuşmalara benzer tepkiler verdiğini gösteriyor. Ayrıca bu tepkiler sadece Fransızca konuşan çocukların beyinlerinin verdiği tepkilerden tamamen farklı.

Elde edilen sonuçlar, erken yaşlarda edinilen bilgilerin uzun yıllar beyinde korunduğunu ve beynin işleyişini etkilemeye devam ettiğini gösteriyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz: Klavdiya Tuşavina, Smena, 1938.

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Çok acıktığınızı ve arkadaşlarınızla beraber en sevdiğiniz ev yapımı hamburgerciye gittiğinizi hayal edin. Büyük bir iştahla siparişinizi verdiniz. Ancak yan masada oturan kişi meyve suyunu höpürdeterek içiyor. Çok rahatsız oluyor ve hemen orayı terk ediyorsunuz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.