Skip to content Skip to navigation

Unutulan Dillerin Beyindeki İzleri

Dr. Mahir E. Ocak
19/12/2014 - 08:54

McGill Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Montreal Nöroloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacının ortaklaşa yaptığı araştırmalar, çocukken öğrenilen ancak daha sonra kullanılmadığı için unutulan dillerin izlerinin beyinde kalmaya devam ettiğini gösterdi. Araştırmanın sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Dr. L. J. Pierce ve arkadaşları, yaptıkları çalışmalar sırasında yaşları 9 ile 17 arasında değişen 48 kız çocuğunun beyinlerinin konuşmalara verdikleri tepkileri incelemiş. Denekler üç gruptan oluşuyor. Birinci grup, Fransızca konuşan ailelerin tek ana dilli çocukları. İkinci grup, hem Çince hem Fransızca konuşan ailelerin çift ana dilli çocukları. Üçüncü grup ise ana dili Çince olan ancak küçük yaşlarda Fransızca konuşan aileler tarafından evlat edinildikten sonra Çinceyi unutmuş çocuklar.

Deneyler sırasında çocuklara çeşitli Çince konuşmalar dinletilmiş ve fMRI cihazları ile çocukların beyinlerinin konuşmalara verdiği tepkiler incelenmiş. Sonuçlar, ana dili olan Çinceyi unutmuş çocukların ve çift ana dilli çocukların beyinlerinin konuşmalara benzer tepkiler verdiğini gösteriyor. Ayrıca bu tepkiler sadece Fransızca konuşan çocukların beyinlerinin verdiği tepkilerden tamamen farklı.

Elde edilen sonuçlar, erken yaşlarda edinilen bilgilerin uzun yıllar beyinde korunduğunu ve beynin işleyişini etkilemeye devam ettiğini gösteriyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mart 2019 probleminin çözümüne ve Nisan 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni bilgiler öğrenmek ya da yeni bir hobi edinmek konusunda uzman olan beynimizde bu süreçte birtakım değişiklikler meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gelin, bu süreci daha yakından inceleyelim.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Şubat 2019 probleminin çözümüne ve Mart 2019 problemine yer veriyoruz.