Skip to content Skip to navigation

Uydu Verileriyle Sel Tahmini

Dr. Mahir E. Ocak
14/02/2019 - 15:18

Bir grup araştırmacı, uydu verilerini kullanarak nehir havzalarındaki su seviyelerinin değişimini tahmin etmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Eva Boergens ve arkadaşları tarafından Journal of Hydrology’de yayımlandı.

Güneydoğu Asya’daki altı ülkeye yayılan Mekong Nehri havzasındaki su seviyelerinde çok büyük mevsimsel salınımlar görülüyor. Toplam uzunluğu 4300 kilometreye varan bu akarsu sisteminde meydana gelebilecek seller milyonlarca insana zarar verebilir.

Uydulardaki irtifa cihazlarıyla su seviyelerini takip etmek mümkündür. Uydudan yeryüzüne gönderilen radar dalgalarının geriye dönüş süresi, akarsu havzalarındaki su seviyeleri hakkında bilgi verir. Münih Teknik Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Claudia Klüppelberg, Mekong Nehri’ndeki su seviyesiyle ilgili farklı zamanlarda toplanmış uydu verilerini istatistiksel yöntemlerle birbiriyle ilişkilendirmiş. Münih Teknik Üniversitesi’ne bağlı Alman Jeodezi Araştırma Enstitüsü’nde çalışan Dr. Eva Boergens ve arkadaşları ise uydu verilerini kullanarak tahminler yapmak için algoritmalar geliştirmişler. Ortaya çıkan model, tüm nehir havzasındaki herhangi bir noktanın su seviyesinin gelecekte nasıl değişeceğini tahmin etmeye imkân veriyor.

Geliştirilen yöntemi kullanarak herhangi bir nehir havzasındaki su seviyesinin zamanla değişimi hakkında tahminler yapmak ve olası sel felaketlerini öngörmek mümkün.

Seyhan Barajı'nın yukarıdaki fotoğrafı yer gözlem uydumuz RASAT tarafından çekildi. Yer gözlem uyduları; tarımsal faaliyetleri izleme, kent planlama ve afet izleme gibi alanlarda kullanılıyor.
 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri (ötegezegen olarak adlandırılır) keşfetmek için tasarladığı Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) 18 Nisan 2018’de ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Gökbilim ve Uzay

Göktaşı çarpmaları, gezegenlerin oluşumunda ve zamanla geçirdiği değişimlerde çok önemli rol oynar. Ancak bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş bir krateri, çarpmanın üzerinden yüz milyonlarca yıl geçtikten sonra inceleyerek çarpmanın hangi koşullar altında meydana geldiğini belirlemek çok zordur.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayı Kuzey Yarımküre’ye baharı getiriyor. Çünkü 20 Mart’ta gerçekleşecek ilkbahar ılımı (yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih) Kuzey Yarımküre’de bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Gökbilim ve Uzay

Uzayda görev yapan yer gözlem uydularımızla iletişim kurmak amacıyla gerçekleştirilen Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi’nin önemli bir aşaması olan, 7,3 metre çapındaki reflektör antenin üretimi geçtiğimiz yıl aralık ayında tamamlandı.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Mars’ın yüzeyinde yaklaşık on beş yıldır araştırmalar yapan Opportunity keşif aracının görevi sonlandı. 

Gökbilim ve Uzay

2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 8 Mart’a kadar devam edecek.

Gökbilim ve Uzay

Ay’ın görünmeyen yüzüne inen ilk uzay aracıolan Chang’e-4 Ay’ın görünmeyen yüzünün bugüne kadar kaydedilen yüksek uzaysal çözünürlüklü ve en güncel görüntülerini Dünya’ya gönderiyor.

Gökbilim ve Uzay

2021’de uzaya fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Patlama’dan Güneş Sistemi’nin oluşumuna kadar daha birçok konuda önemli bilgiler sağlayabilir.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’ya 200 milyon ışık yılı uzaklıktaki Herkül Takımyıldızı’nda AT2018cow adı verilen bir gökcismi hızla parlaklaştıktan sonra kısa süre içinde sönükleşmişti. Uluslararası bir araştırma grubu bu olayın bir karadelik ya da bir nötron yıldızı gibi yoğun bir gökcisminin doğumu olduğunu ileri sürdü.

Gökbilim ve Uzay

1 Şubat’ta Ay, Venüs, Jüpiter ve Satürn Güneş’in doğuşundan önce güneydoğu ufkunun üzerinde bir arada olacak. Bir sonraki gün ise yeniay evresine yaklaşan Ay ve Satürn çok yakın görünümde.