Skip to content Skip to navigation

Uydu Verileriyle Sel Tahmini

Dr. Mahir E. Ocak
14/02/2019 - 15:18

Bir grup araştırmacı, uydu verilerini kullanarak nehir havzalarındaki su seviyelerinin değişimini tahmin etmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Eva Boergens ve arkadaşları tarafından Journal of Hydrology’de yayımlandı.

Güneydoğu Asya’daki altı ülkeye yayılan Mekong Nehri havzasındaki su seviyelerinde çok büyük mevsimsel salınımlar görülüyor. Toplam uzunluğu 4300 kilometreye varan bu akarsu sisteminde meydana gelebilecek seller milyonlarca insana zarar verebilir.

Uydulardaki irtifa cihazlarıyla su seviyelerini takip etmek mümkündür. Uydudan yeryüzüne gönderilen radar dalgalarının geriye dönüş süresi, akarsu havzalarındaki su seviyeleri hakkında bilgi verir. Münih Teknik Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Claudia Klüppelberg, Mekong Nehri’ndeki su seviyesiyle ilgili farklı zamanlarda toplanmış uydu verilerini istatistiksel yöntemlerle birbiriyle ilişkilendirmiş. Münih Teknik Üniversitesi’ne bağlı Alman Jeodezi Araştırma Enstitüsü’nde çalışan Dr. Eva Boergens ve arkadaşları ise uydu verilerini kullanarak tahminler yapmak için algoritmalar geliştirmişler. Ortaya çıkan model, tüm nehir havzasındaki herhangi bir noktanın su seviyesinin gelecekte nasıl değişeceğini tahmin etmeye imkân veriyor.

Geliştirilen yöntemi kullanarak herhangi bir nehir havzasındaki su seviyesinin zamanla değişimi hakkında tahminler yapmak ve olası sel felaketlerini öngörmek mümkün.

Seyhan Barajı'nın yukarıdaki fotoğrafı yer gözlem uydumuz RASAT tarafından çekildi. Yer gözlem uyduları; tarımsal faaliyetleri izleme, kent planlama ve afet izleme gibi alanlarda kullanılıyor.
 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.