Skip to content Skip to navigation

Uydu Verileriyle Sel Tahmini

Dr. Mahir E. Ocak
14/02/2019 - 15:18

Bir grup araştırmacı, uydu verilerini kullanarak nehir havzalarındaki su seviyelerinin değişimini tahmin etmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Eva Boergens ve arkadaşları tarafından Journal of Hydrology’de yayımlandı.

Güneydoğu Asya’daki altı ülkeye yayılan Mekong Nehri havzasındaki su seviyelerinde çok büyük mevsimsel salınımlar görülüyor. Toplam uzunluğu 4300 kilometreye varan bu akarsu sisteminde meydana gelebilecek seller milyonlarca insana zarar verebilir.

Uydulardaki irtifa cihazlarıyla su seviyelerini takip etmek mümkündür. Uydudan yeryüzüne gönderilen radar dalgalarının geriye dönüş süresi, akarsu havzalarındaki su seviyeleri hakkında bilgi verir. Münih Teknik Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Claudia Klüppelberg, Mekong Nehri’ndeki su seviyesiyle ilgili farklı zamanlarda toplanmış uydu verilerini istatistiksel yöntemlerle birbiriyle ilişkilendirmiş. Münih Teknik Üniversitesi’ne bağlı Alman Jeodezi Araştırma Enstitüsü’nde çalışan Dr. Eva Boergens ve arkadaşları ise uydu verilerini kullanarak tahminler yapmak için algoritmalar geliştirmişler. Ortaya çıkan model, tüm nehir havzasındaki herhangi bir noktanın su seviyesinin gelecekte nasıl değişeceğini tahmin etmeye imkân veriyor.

Geliştirilen yöntemi kullanarak herhangi bir nehir havzasındaki su seviyesinin zamanla değişimi hakkında tahminler yapmak ve olası sel felaketlerini öngörmek mümkün.

Seyhan Barajı'nın yukarıdaki fotoğrafı yer gözlem uydumuz RASAT tarafından çekildi. Yer gözlem uyduları; tarımsal faaliyetleri izleme, kent planlama ve afet izleme gibi alanlarda kullanılıyor.
 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok soruna çözümler sunan üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık dünya dışında yaşam alanları oluşturma araştırmalarını kolaylaştıracak adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Gökbilim ve Uzay

Her yıl mayıs ayının ilk günlerinde Eta Kova göktaşı yağmuru en yüksek etkinliğe ulaşır. Bu yıl 6 Mayıs’ta sabaha karşı en yüksek etkinliğe ulaşacak Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında gökyüzünde saatte 60 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bahçenizde, binaların çatılarında, sokakta hatta saçlarınızın arasında bile meteor parçaları olabileceğini biliyor muydunuz? Mikrometeorit adı verilen bu parçacıklar hemen hemen her yerdeler. Peki, nereden geliyor bu mikrometeoritler? Yapılarında ne var? Onları nasıl inceleyebiliriz?

Gökbilim ve Uzay

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur.

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.