Skip to content Skip to navigation

Uzaktan Kumandalı Ajanlar Penguenleri İzliyor

Pınar Dündar
27/11/2014 - 15:51

Hayvanlar üzerinde araştırma yapan bilim insanları için en büyük zorluklardan biri hayvanları doğal ortamlarında incelemek. Çünkü hem veri toplamak için hayvanlara yaklaşmanın bir yolunu bulmaları hem de bunu, onları rahatsız etmeden yapmaları gerekiyor. Aksi halde yaşadıkları ortama “başkaları” girdiğinde rahatsız olan hayvanların davranışları değişiyor. Bu da onların doğal davranışları hakkında sağlıklı bilgi edinilmesini engelliyor. Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nden uzmanlar bu soruna bir çözüm bulmak amacıyla yeni bir yöntem geliştirmiş. Güney Kutup Bölgesi’nde bulunan bir penguen sürüsü üzerinde denemesi yapılan bu yöntemde, üzerine yavru penguen modeli yerleştirilmiş uzaktan kumandalı bir araçla hayvanlara yaklaşılıyor. Sürüdeki yetişkin ve yavru penguenlerin, tekerlekler üzerinde ilerleyen bu sahte penguene ilk başta tepki verseler de, insanlardan rahatsız oldukları kadar rahatsız olmadıkları gözlenmiş. Bu yöntem sayesinde penguenlerin daha az stres yaşadıkları ve kalp atışlarının, insanların yaklaştığı durumdakine oranla çok daha yavaş olduğu tespit edilmiş.

Uzaktan kumandalı araçla veri toplama yöntemi, daha çeşitli ve güvenilir verilerin elde edilmesine olanak sağlamasının yanında, ileride farklı hayvan toplulukları için de kullanılma olasılığı bakımından bilim insanları için ümit verici bir gelişme.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.