Skip to content Skip to navigation

Uzaktan Kumandalı Ajanlar Penguenleri İzliyor

Pınar Dündar
27/11/2014 - 15:51

Hayvanlar üzerinde araştırma yapan bilim insanları için en büyük zorluklardan biri hayvanları doğal ortamlarında incelemek. Çünkü hem veri toplamak için hayvanlara yaklaşmanın bir yolunu bulmaları hem de bunu, onları rahatsız etmeden yapmaları gerekiyor. Aksi halde yaşadıkları ortama “başkaları” girdiğinde rahatsız olan hayvanların davranışları değişiyor. Bu da onların doğal davranışları hakkında sağlıklı bilgi edinilmesini engelliyor. Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nden uzmanlar bu soruna bir çözüm bulmak amacıyla yeni bir yöntem geliştirmiş. Güney Kutup Bölgesi’nde bulunan bir penguen sürüsü üzerinde denemesi yapılan bu yöntemde, üzerine yavru penguen modeli yerleştirilmiş uzaktan kumandalı bir araçla hayvanlara yaklaşılıyor. Sürüdeki yetişkin ve yavru penguenlerin, tekerlekler üzerinde ilerleyen bu sahte penguene ilk başta tepki verseler de, insanlardan rahatsız oldukları kadar rahatsız olmadıkları gözlenmiş. Bu yöntem sayesinde penguenlerin daha az stres yaşadıkları ve kalp atışlarının, insanların yaklaştığı durumdakine oranla çok daha yavaş olduğu tespit edilmiş.

Uzaktan kumandalı araçla veri toplama yöntemi, daha çeşitli ve güvenilir verilerin elde edilmesine olanak sağlamasının yanında, ileride farklı hayvan toplulukları için de kullanılma olasılığı bakımından bilim insanları için ümit verici bir gelişme.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood 1920’li yılların başlarında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sineması ise özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.