Skip to content Skip to navigation

Uzun Süre Oturmak Sizi Daha Kaygılı Yapıyor Olabilir

Pınar Dündar
08/07/2015 - 18:24

İster televizyon başında ister çalışma sırasında olsun, uzun saatler boyunca oturmanın insanlarda kaygı riskini artırabileceği gözlendi.

Geçtiğimiz ay BMC Public Health’te yayımlanan bir araştırmada katılımcıların kaygı seviyeleri ile oturma davranışları karşılaştırıldı. Bu kapsamda katılımcıların televizyon izlerken, bilgisayar başında çalışırken ve video oyunları oynarken ne kadar zaman harcadıkları incelendi. Araştırma sonucunda oturarak yapılan işlerin yoğunluğu ile kaygı seviyesi arasında bir ilişki olabileceği tespit edildi.

Uzmanlar, insanların kaygı seviyelerinin altında yatan nedenleri anlamanın kaygı yönetimi ve kaygının azaltılması konusunda yeni yöntemlerin geliştirilmesine olanak sağlayacağını belirtiyor.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BenimPenceremden etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Sosyal Bilimler

Herkes sözlü veya yazılı sınavlarda bir miktar kaygı yaşayabilir, bu doğal bir duygudur. Ancak sınav kaygısı bazen çok şiddetlidir ve bu durum sahip olduğumuz bilgileri etkili bir şekilde kullanmakta zorlanmamıza ve sınavdaki performansımızın düşmesine neden olabilir.

Sosyal Bilimler

Atalarımız “Söz uçar, yazı kalır” demiş. Bu yüzden de bildikleri ve bilinmesini istedikleri şeyleri yazıya geçirmişler.

Sosyal Bilimler

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.