Skip to content Skip to navigation

Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü (VAŞAK)

Dr. Zeynep Bilgici
27/01/2016 - 15:52

Genellikle belgesellerde görmeye alışkın olduğumuz vahşi hayvanlar doğaları gereği insanlara uzak alanlarda yaşasalar da özellikle şehirlere yakın doğal alanlarda yaralı yaban hayvanlarına rastlamak mümkün. Bu hayvanların yaralanmasına içinde bulundukları hayat şartlarının yanı sıra insanlar da sebep olabiliyor. Dolayısıyla doğada araba çarpmış bir karacaya veya izinsiz avlanan bir avcının yaraladığı atmacaya rastlanabiliyor. Bu yaralı hayvanların tedavisi Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü (VAŞAK) tarafından gönüllü olarak yapılıyor. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde kurulan bu öğrenci kulübü, doğada bulunup duyarlı insanlar tarafından kendilerine teslim edilen yaban hayvanlarını tedavi ediyor, tedavisi tamamlananlardan doğaya dönebilecek durumda olanları doğal yaşam alanlarına bırakıyor, dönemeyecek durumda olanların ise bakımını üstleniyor.

Şimdiye kadar pek çok hayvanı iyileştiren kulübün yaptığı çalışmaları, uzun süredir bu alanda gönüllü olarak çalışan İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Seda Güngörmüş anlatıyor.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.

Biyoloji

2019 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak, kanser araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye binlerce deniz canlısı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu canlılardan biri de denizanası. Ülkemizdeki denizlerde sekiz denizanası türü yaşıyor. Bu türler ay denizanası, pusula denizanası, maviş denizanası, mor sokar denizanası, deniz ciğeri denizanası, ters-düz denizanası, göçmen denizanası ve beyaz noktalı denizanası.

Biyoloji

Papağanlar ve kargalar, vücutlarının büyüklüklerine nazaran görece büyük beyinlere sahiptir ve sosyal zekâya sahip olmalarıyla bilinir. Geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar kargaların birbirleriyle yardımlaşmadığını göstermişti. Yakın zamanda yapılan araştırmada ise bu kez papağanların birbirleriyle yardımlaşıp yardımlaşmadığı incelenmiş.

Biyoloji

Göz renginiz annenizden, saç şekliniz ise babanızdan... Peki ama bu özellikler nesilden nesile nasıl aktarılıyor?

Biyoloji

Günümüzde birçok canlı şehirleşme, tarım, endüstri gibi nedenlerle yaşam alanlarını kaybediyor. Bu canlılardan biri de Toros kurbağaları (Rana holtzi).

Biyoloji

Mitokondrilerin hücrelerin enerji santralleri olduğu biliniyordu. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, mitokondrilerin daha önceleri bilinmeyen yeni bir işlevini ortaya çıkardı. Dr. Zheng Wu ve arkadaşlarının Nature Metabolism’de yayımladıkları sonuçlara göre, mitokondriler DNA’ya zarar veren etkenleri algılayarak çekirdekteki DNA’nın daha iyi korunmasını sağlıyor.

Biyoloji

Uluslararası bir araştırma grubu sıradan nesnelerin içinde bilgi depolamak için bir yöntem geliştirdi. Dr. Julian Koch ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

“Birincil düzenleme” adı verilen yeni yöntem DNA sarmalındaki iplikçiklerin ikisinin birden kesilmesini gerektirmiyor. Üstelik bu yöntem temel düzenleme gibi sadece belirli türdeki nokta mutasyonları değil herhangi bir türdeki nokta mutasyonu düzeltmek için kullanılabiliyor.

Biyoloji

2017’de Madagaskar’da keşfettiği yeni çekirge türleri ile tanınan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Ünal ile araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.