Skip to content Skip to navigation

Vücut Saatinin Sıfırlama Butonu

Dr. Mahir E. Ocak
19/06/2015 - 13:16

McGill ve Concordia üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı, vücut saatini sıfırlayan bir yöntem geliştirdi. Dr. R. Cao ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature Neuroscience’ta yayımlandı.

Geliştirilen yöntem, ışık kullanılarak periyot proteinleri olarak adlandırılan belirli proteinlerin sentezlenmesinin uyarılmasına dayanıyor. Beyindeki bu proteinler, vücudun günlük saatinin sıfırlanmasını ve böylece günlük çevresel döngülerle uyumlu olmasını sağlıyor.

Araştırma ile ilgili deneyler, fareler üzerinde yapılmış. Sonuçlar, beyinlerindeki eIF4E proteinleri mutasyona uğratılan farelerin ışığın sıfırlayıcı etkisine normal farelerden daha az tepki verdiğini gösteriyor. Tüm memeliler benzer beyin saatlerine sahip olduğu için elde edilen sonuçların insanlar ile ilgili çalışmalarda da yararlı olacağı düşünülüyor. Gelecekte bu araştırma sayesinde jet lag, vardiyalı çalışma ya da gece ışığa maruz kalma ile ilişkilendirilen uyku ve davranış bozukluklarının tedavisinde önemli gelişmeler kaydedilebilir.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.

Biyoloji

2019 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak, kanser araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye binlerce deniz canlısı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu canlılardan biri de denizanası. Ülkemizdeki denizlerde sekiz denizanası türü yaşıyor. Bu türler ay denizanası, pusula denizanası, maviş denizanası, mor sokar denizanası, deniz ciğeri denizanası, ters-düz denizanası, göçmen denizanası ve beyaz noktalı denizanası.

Biyoloji

Papağanlar ve kargalar, vücutlarının büyüklüklerine nazaran görece büyük beyinlere sahiptir ve sosyal zekâya sahip olmalarıyla bilinir. Geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar kargaların birbirleriyle yardımlaşmadığını göstermişti. Yakın zamanda yapılan araştırmada ise bu kez papağanların birbirleriyle yardımlaşıp yardımlaşmadığı incelenmiş.

Biyoloji

Göz renginiz annenizden, saç şekliniz ise babanızdan... Peki ama bu özellikler nesilden nesile nasıl aktarılıyor?