Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ Hava Kirliliğiyle Savaşıyor

Dr. Tuba Sarıgül
10/01/2017 - 16:00

Green Horizon

Günümüzde çevreyle ilgili problemler arasında en önemlilerinden biri olan hava kirliliği özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturuyor. Hava kirliliği denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri ise Çin. Aralık ayında Çin’in bazı şehirlerinde hava kirliliğiyle ilgili olarak kırmızı alarm verildi. Bazı fabrikalar üretimlerini durdurdu ya da yavaşlattı, birçok tren ve hava yolu seferi iptal edildi ya da ertelendi. Yapılan bir araştırma Çin’deki 190 şehirden sadece 25’inin hava kalite standartlarını karşıladığını gösteriyor.

Teknoloji şirketi IBM ise hava kirliliğiyle ilgili daha doğru tahminler yapabilmek ve bu sorunu doğru şekilde yönetebilmek amacıyla Green Horizon isimli bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi. Proje ilk kez bu yıl Çin’in en önemli sanayi bölgesi olan Jing-Jin-Ji (JJJ) bölgesinde hayata geçiriliyor. Beijing, Tianjin ve Hebei şehirlerinden oluşan bu bölge dünyanın en kalabalık ve hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerlerinden biri.

EPA

Gökyüzünü kaplayan bir duman tabakasının oluşmasına yol açarak görüş mesafesini azaltan havadaki küçük parçacıkların oranı (çapı 2,5 mikrometreden küçük parçacıklar) bu bölgede dünya ortalamasının üç katı kadar.

Green Horizon’da, geleceği şekillendirecek teknolojilerden biri olarak kabul edilen “nesnelerin interneti” kavramından yararlanılıyor. Nesnelerin interneti, bilgisayarlar dışındaki internete bağlı ve veri toplayabilen diğer cihazların oluşturduğu ağ olarak tanımlanabilir. Bu teknolojinin gelecekte güvenlik ve kişisel bilgilerin korunması konularında sorun oluşturabileceği öngörülse de, hayatımızı kolaylaştıran ve verimliliği artıran birçok farklı uygulamanın geliştirilmesine imkân sağlayacağı düşünülüyor. 

Green Horizon projesinde ise çevre ve hava durumu görüntüleme istasyonları, meteoroloji uyduları ve trafik kameralarından elde edilen veriler bir araya getiriliyor. Daha sonra iklim şartları, yeryüzü şekilleri ve diğer etkenler dikkate alınarak hava kirliliğiyle ilgili koşullardaki değişimlere göre sürekli güncellenen, doğruluğu hayli yüksek tahminler yapıyor.

Green Horizon

Green Horizon ile elde edilen bilgiler sayesinde kirliliğin kaynağının ne olduğu, gelecekte hangi değişimlerin yaşanabileceği ve bu değişimlerin olası etkileri konusunda ayrıntılı öngörülerde bulunularak, buna göre alınacak tedbirlere yönelik farklı hareket planları geliştirilebiliyor. Böylece örneğin trafiğe çıkışla ilgili kısıtlamaların kısa vadedeki etkilerini ya da enerji üretim süreçlerinde uygulanan çevreci çözümlerin uzun vadedeki etkilerini önceden belirlemek mümkün olabilecek.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Türkiye’nin en önemli bilim etkinliklerinden biri olan ve bu yıl yedincisi düzenlenen Bursa Bilim Şenliği 26-29 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen şenlik sırasında bilimseverler birbirinden farklı etkinliklere katılabilecek.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü Blokzincir Araştırma Laboratuvarı tarafından düzenlenen 1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı 2-3 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ denilince ilk olarak insanların kontrolünden çıkan robotlar akla gelir. Oysa yapay zekâ teknolojileri sayesinde günümüzde daha önce sadece insanların yapabildiği işlevler makineler, robotlar ya da bilgisayarlar tarafından daha hızlı, doğru ve etkin şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Peki gelecekte bilgisayarlar insanlar gibi düşünebilecek mi?

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojisi hastalıkların doğru ve erken teşhisinde doktorlara yardımcı olabilir.

Bilgisayar ve İnternet

1939 yılında eğitim öğretime başlayan Cebeci Ortaokulu, devlet okulları arasında Ankara genelinde ilk kez oyun kodlama yarışmasının yapılmasına öncülük etti. “Oyunumu Kodluyorum” adıyla düzenlenen yarışma TÜBİTAK’ın yanı sıra EBA, Hacettepe Stem & Maker Lab, Roketsan, Havelsan gibi kurumların desteğiyle yapıldı.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın kamu kurumlarında açık kaynaklı yazılımlar ve teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve bu konulardaki farkındalığın artırılması için bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Kamu Açık Kaynak Konferansı 25-26 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Congresium'da gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarların nasıl çalıştığı birçoğumuz için karmaşık bir bulmaca gibidir. Bu inanışın doğru olmadığını düşünen Minnesota Üniversitesi’nden Paul Boswell, çocuklara ve yetişkinlere programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek için bir oyun geliştirdi.

Bilgisayar ve İnternet

Spor karşılaşmalarında genellikle çoğunluğun favorisi olan bir taraf vardır. Bu değerlendirme, takımın ya da oyuncunun performansına göre yapılır.

Bilgisayar ve İnternet

Tesla’nın otomatik pilot kazasını inceleyen ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun raporu, kazadan önceki 37 dakika boyunca sistemin sürücüyü ellerini direksiyon üzerinde tutması için yedi kez uyardığını gösteriyor.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kişisel bilgisayarlar 1980’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlandı.