Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ Hava Kirliliğiyle Savaşıyor

Dr. Tuba Sarıgül
10/01/2017 - 16:00

Green Horizon

Günümüzde çevreyle ilgili problemler arasında en önemlilerinden biri olan hava kirliliği özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturuyor. Hava kirliliği denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri ise Çin. Aralık ayında Çin’in bazı şehirlerinde hava kirliliğiyle ilgili olarak kırmızı alarm verildi. Bazı fabrikalar üretimlerini durdurdu ya da yavaşlattı, birçok tren ve hava yolu seferi iptal edildi ya da ertelendi. Yapılan bir araştırma Çin’deki 190 şehirden sadece 25’inin hava kalite standartlarını karşıladığını gösteriyor.

Teknoloji şirketi IBM ise hava kirliliğiyle ilgili daha doğru tahminler yapabilmek ve bu sorunu doğru şekilde yönetebilmek amacıyla Green Horizon isimli bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi. Proje ilk kez bu yıl Çin’in en önemli sanayi bölgesi olan Jing-Jin-Ji (JJJ) bölgesinde hayata geçiriliyor. Beijing, Tianjin ve Hebei şehirlerinden oluşan bu bölge dünyanın en kalabalık ve hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerlerinden biri.

EPA

Gökyüzünü kaplayan bir duman tabakasının oluşmasına yol açarak görüş mesafesini azaltan havadaki küçük parçacıkların oranı (çapı 2,5 mikrometreden küçük parçacıklar) bu bölgede dünya ortalamasının üç katı kadar.

Green Horizon’da, geleceği şekillendirecek teknolojilerden biri olarak kabul edilen “nesnelerin interneti” kavramından yararlanılıyor. Nesnelerin interneti, bilgisayarlar dışındaki internete bağlı ve veri toplayabilen diğer cihazların oluşturduğu ağ olarak tanımlanabilir. Bu teknolojinin gelecekte güvenlik ve kişisel bilgilerin korunması konularında sorun oluşturabileceği öngörülse de, hayatımızı kolaylaştıran ve verimliliği artıran birçok farklı uygulamanın geliştirilmesine imkân sağlayacağı düşünülüyor. 

Green Horizon projesinde ise çevre ve hava durumu görüntüleme istasyonları, meteoroloji uyduları ve trafik kameralarından elde edilen veriler bir araya getiriliyor. Daha sonra iklim şartları, yeryüzü şekilleri ve diğer etkenler dikkate alınarak hava kirliliğiyle ilgili koşullardaki değişimlere göre sürekli güncellenen, doğruluğu hayli yüksek tahminler yapıyor.

Green Horizon

Green Horizon ile elde edilen bilgiler sayesinde kirliliğin kaynağının ne olduğu, gelecekte hangi değişimlerin yaşanabileceği ve bu değişimlerin olası etkileri konusunda ayrıntılı öngörülerde bulunularak, buna göre alınacak tedbirlere yönelik farklı hareket planları geliştirilebiliyor. Böylece örneğin trafiğe çıkışla ilgili kısıtlamaların kısa vadedeki etkilerini ya da enerji üretim süreçlerinde uygulanan çevreci çözümlerin uzun vadedeki etkilerini önceden belirlemek mümkün olabilecek.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?