Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ Hava Kirliliğiyle Savaşıyor

Dr. Tuba Sarıgül
10/01/2017 - 16:00

Green Horizon

Günümüzde çevreyle ilgili problemler arasında en önemlilerinden biri olan hava kirliliği özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturuyor. Hava kirliliği denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri ise Çin. Aralık ayında Çin’in bazı şehirlerinde hava kirliliğiyle ilgili olarak kırmızı alarm verildi. Bazı fabrikalar üretimlerini durdurdu ya da yavaşlattı, birçok tren ve hava yolu seferi iptal edildi ya da ertelendi. Yapılan bir araştırma Çin’deki 190 şehirden sadece 25’inin hava kalite standartlarını karşıladığını gösteriyor.

Teknoloji şirketi IBM ise hava kirliliğiyle ilgili daha doğru tahminler yapabilmek ve bu sorunu doğru şekilde yönetebilmek amacıyla Green Horizon isimli bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi. Proje ilk kez bu yıl Çin’in en önemli sanayi bölgesi olan Jing-Jin-Ji (JJJ) bölgesinde hayata geçiriliyor. Beijing, Tianjin ve Hebei şehirlerinden oluşan bu bölge dünyanın en kalabalık ve hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerlerinden biri.

EPA

Gökyüzünü kaplayan bir duman tabakasının oluşmasına yol açarak görüş mesafesini azaltan havadaki küçük parçacıkların oranı (çapı 2,5 mikrometreden küçük parçacıklar) bu bölgede dünya ortalamasının üç katı kadar.

Green Horizon’da, geleceği şekillendirecek teknolojilerden biri olarak kabul edilen “nesnelerin interneti” kavramından yararlanılıyor. Nesnelerin interneti, bilgisayarlar dışındaki internete bağlı ve veri toplayabilen diğer cihazların oluşturduğu ağ olarak tanımlanabilir. Bu teknolojinin gelecekte güvenlik ve kişisel bilgilerin korunması konularında sorun oluşturabileceği öngörülse de, hayatımızı kolaylaştıran ve verimliliği artıran birçok farklı uygulamanın geliştirilmesine imkân sağlayacağı düşünülüyor. 

Green Horizon projesinde ise çevre ve hava durumu görüntüleme istasyonları, meteoroloji uyduları ve trafik kameralarından elde edilen veriler bir araya getiriliyor. Daha sonra iklim şartları, yeryüzü şekilleri ve diğer etkenler dikkate alınarak hava kirliliğiyle ilgili koşullardaki değişimlere göre sürekli güncellenen, doğruluğu hayli yüksek tahminler yapıyor.

Green Horizon

Green Horizon ile elde edilen bilgiler sayesinde kirliliğin kaynağının ne olduğu, gelecekte hangi değişimlerin yaşanabileceği ve bu değişimlerin olası etkileri konusunda ayrıntılı öngörülerde bulunularak, buna göre alınacak tedbirlere yönelik farklı hareket planları geliştirilebiliyor. Böylece örneğin trafiğe çıkışla ilgili kısıtlamaların kısa vadedeki etkilerini ya da enerji üretim süreçlerinde uygulanan çevreci çözümlerin uzun vadedeki etkilerini önceden belirlemek mümkün olabilecek.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.

Bilgisayar ve İnternet

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu daireler çok yoğun olarak algılayıcılarla, otomatik aksesuar ve cihazlarla donatılıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Zekâ genel anlamda kavrama, öğrenme, problem çözme, planlama gibi bilişsel özelliklerin kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlara bu yeteneklerin kazandırılması olarak nitelendirebileceğimiz yapay zekâ önemli bir araştırma alanı.

Bilgisayar ve İnternet

Bugün ülkemizde internet kullanımının 25. yıl dönümü. 12 Nisan 1993’te TÜBİTAK ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) iş birliği ile başlatılan TR-NET projesi kapsamında 64 Kbps kapasiteli bir kiralık hat kullanılarak ODTÜ ile ABD’deki Ulusal Bilim Vakfı Ağı (NSFNet) arasında ilk internet bağlantısı kuruldu.

Bilgisayar ve İnternet

Berkeley’deki (ABD) Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları farklı türlerde, daha önce karşılaşmadığı nesneleri tutup kaldırmayı başaran yeni bir robot tasarladı. Bu basit bir iş gibi görünebilir. Birtakım nesneleri tutup kaldıran robotlar endüstride yaygın olarak kullanılıyor.