Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ Oynayarak Öğreniyor

İlay Çelik Sezer
03/05/2018 - 16:02

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

DeepMind’dan Misha Denil fiziksel çevremizle ilgili pek çok şeyi, örneğin “Burası oturulabilecek bir yer mi?” ya da “Bu yumuşak mı?” gibi soruların cevabını en iyi deneyimleyerek öğrendiğimizi söylüyor. Araştırmada Denil ve ekibi bir yapay zekâ uygulamasını, farklı iki sanal ortamda nesnelerle etkileşerek onların fiziksel özelliklerini öğrenmesi için eğitti.

İlk sanal ortamda yapay zekâya aynı büyüklükte olan ancak deneyin her yapılışında kütlesi rastgele olarak değişen bloklar verildi. Yapay zekâ en ağır bloğu her tespit edişinde ödüllendirildi, her yanılışında ise olumsuz geribildirim aldı. Deney tekrar edildikçe yapay zekâ en ağır bloğu tespit etmenin tek yolunun seçim yapmadan önce her biriyle etkileşim kurmak olduğunu “anladı”.

İkinci ortamda ise yine beş blok vardı, ancak bu defa kule gibi düzenlenmişlerdi. Bazı bloklar birbirine yapışmıştı, daha büyük ve tek bir blok oluşturuyordu, diğerleri ise ayrı ayrıydı. Yapay zekânın ayrı kaç blok olduğunu tespit etmesi gerekiyordu. Yine cevabına bağlı olarak ödül ya da olumsuz geribildirim aldı. Yapay zekâ zamanla doğru cevabı bulmak için kuleyle etkileşmesi, onu parçalarına ayırması gerektiğini öğrendi.

Tabii ki araştırmadaki sanal ortam son derece basit. Yapay zekânın deneyimleyebileceği farklı etkileşim biçimlerinin sayısı çok az. Yine de nesnelerin fiziksel özelliklerine ve fizik yasalarına ilişkin hiçbir ön bilgi olmadan problem çözebiliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Jiajun Wu, bu çalışmanın sonuçlarının günün birinde robotikte kullanılabileceğini, örneğin robotlara tehlikeli arazilerde ilerlerken yardımcı olabileceğini düşünüyor.

DeepMind’ı meşhur eden, bilgisayarları ödüller ve cezalar vererek eğitme yöntemi “pekiştirmeli öğrenme” olarak adlandırılıyor. 2014’te DeepMind bir yapay zekâ uygulamasına bu yöntemle Atari video oyunlarını insanlardan daha iyi oynamayı öğretmiş, sonunda şirket Google tarafından satın alınmıştı.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

“Makineler insanların zekâlarını kullanarak yaptıkları işleri benzer şekilde yerine getirebilir mi?” sorusuyla başlayan yapay zekâ çalışmaları 1950’lerden beri popülerliğini artırarak devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.