Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ ve Futbolcu Robotlar

Bilim Genç
08/01/2016 - 16:08

Yapay zekâ (artificial intelligence/AI) bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez ögelerindendir. Blade Runner, Terminatör, Matrix, I-Robot ve yakın zamanda çekilen Yenilmezler-Ultron Çağı gibi filmler yapay zekâ konusunun işlendiği filmlerden bazıları. Bu filmlerde gerçekleştiği varsayılan senaryoyu bir örnekle anlamaya çalışalım. Yapay zekâyı bir bilgisayar yazılımı olarak düşünürsek, bu yazılım, içinde programlandığı bilgisayarı kontrol etmeye başlar ve kararlarına dışarıdan müdahale etmenize fırsat vermeyecek kadar gelişir. Yazılım yeterince zeki olduğu için hareketli bir bedeni olmasını da ister, bu bedene de robot diyebiliriz. Bu filmlerin çoğunda bağımsız kararlar alabilen, yapay zekâya sahip sistemlerin ve robotların insanlığı yok edeceği teması işlenir. Terminatör filmindeki yapay zekâ Skynet, dünyanın geleceği için en büyük tehlike olarak insanları gördüğü için insanlığı yok etmeye başlar. Matrix film serisinde makineler dünyada  insanlığa karşı üstünlük kurar, insan zihinlerini Matrix denilen bir yazılıma hapseder ve insan tarlalarıyla onlardan enerji elde ederek kendi devamlılıklarını sağlarlar.

Günümüzde yapay zekâyla robotlara belirli işleri yaptırmanın yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Aşağıdaki videoda Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın yapay zekâ ve robot teknolojileri üzerine yaptıkları çalışmaları ve katıldıkları yarışmaları anlatıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Okan Aşık robot takımları Cerberus ve Robocup yarışma kurallarından ve bu yarışma için tasarlanan standart robotların çalışma prensiplerinden bahsediyor.

 

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Ergin Özkucur, ev içi hizmet robotunu ve bu robotun çalışma prensiplerini anlatıyor.

 

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.