Skip to content Skip to navigation

Yapay Zekâ ve Futbolcu Robotlar

Bilim Genç
08/01/2016 - 16:08

Yapay zekâ (artificial intelligence/AI) bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez ögelerindendir. Blade Runner, Terminatör, Matrix, I-Robot ve yakın zamanda çekilen Yenilmezler-Ultron Çağı gibi filmler yapay zekâ konusunun işlendiği filmlerden bazıları. Bu filmlerde gerçekleştiği varsayılan senaryoyu bir örnekle anlamaya çalışalım. Yapay zekâyı bir bilgisayar yazılımı olarak düşünürsek, bu yazılım, içinde programlandığı bilgisayarı kontrol etmeye başlar ve kararlarına dışarıdan müdahale etmenize fırsat vermeyecek kadar gelişir. Yazılım yeterince zeki olduğu için hareketli bir bedeni olmasını da ister, bu bedene de robot diyebiliriz. Bu filmlerin çoğunda bağımsız kararlar alabilen, yapay zekâya sahip sistemlerin ve robotların insanlığı yok edeceği teması işlenir. Terminatör filmindeki yapay zekâ Skynet, dünyanın geleceği için en büyük tehlike olarak insanları gördüğü için insanlığı yok etmeye başlar. Matrix film serisinde makineler dünyada  insanlığa karşı üstünlük kurar, insan zihinlerini Matrix denilen bir yazılıma hapseder ve insan tarlalarıyla onlardan enerji elde ederek kendi devamlılıklarını sağlarlar.

Günümüzde yapay zekâyla robotlara belirli işleri yaptırmanın yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Aşağıdaki videoda Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın yapay zekâ ve robot teknolojileri üzerine yaptıkları çalışmaları ve katıldıkları yarışmaları anlatıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Okan Aşık robot takımları Cerberus ve Robocup yarışma kurallarından ve bu yarışma için tasarlanan standart robotların çalışma prensiplerinden bahsediyor.

 

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Ergin Özkucur, ev içi hizmet robotunu ve bu robotun çalışma prensiplerini anlatıyor.

 

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor.