Skip to content Skip to navigation

Yaraların İyileşmesini Hızlandıran Hidrojel

Dr. Mahir E. Ocak
20/08/2019 - 09:25

Söz konusu ciltteki yaraların iyileşmesi olduğunda embriyolar yetişkin insanlarda olmayan bir özelliğe sahiptir. Yaranın etrafındaki hücrelerin kenarından çıkan, aktin proteininden üretilmiş iplikçikler kasılarak yaranın küçülmesini ve zamanla tamamen kapanması sağlar. Yetişkin insanların aksine embriyoların cildindeki yaralar iyileştiğinde hiç iz kalmaz.

Harvard Üniversitesinden David Mooney önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, embriyolardan esinlenerek yetişkinlerdeki cilt yaralarını iyileştirmek için bir malzeme geliştirdi. Bir tür hidrojel olan malzemenin en önemli özelliği 32˚C’nin üzerindeki sıcaklıklarda büzüşmesi. Malzeme, 35-37˚C sıcaklıktaki cildin üzerine uygulandığında büzüşerek altındaki yaranın kapanmasına yardımcı oluyor. Araştırmacılar, hidrojelin içine gümüş nanoparçacıklar ekleyerek malzemenin antimikrobiyal özellik kazanmasını da sağladı.

Deneyler geliştirilen malzemenin yaraları iyileştirmekte başarılı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, farelerin cildindeki yaralara malzemeyi uygulayıp gece boyunca bekledikten sonra yaraların %45 oranında küçüldüğünü gözlemledi.

Yeni geliştirilen malzemenin aynı amaçla kullanılan benzer başka malzemelere göre en önemli avantajı, sadece deriye uygulanmasının yeterli olması, yaranın iyileşmesi için başka malzemelere ya da karmaşık cihazlara ihtiyaç duyulmaması. Malzeme cilde uygulandığında vücut sıcaklığına tepki vererek doğal bir biçimde yaranın iyileşmesine yardımcı oluyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Science Advances’ta yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz. 

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.

Tıp ve Sağlık

Hiç hata yapmamayı mı yoksa çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra başarılı olmayı mı tercih edersiniz? Hata yapmak zaman zaman insanlar tarafından bir eksiklik olarak görülse de araştırmalar hata yapmanın öğrenmeyi olumlu etkilediğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Mutluluğumuzun nelere bağlı olduğu konusu tarih boyunca insanların ilgisini çekmiştir. 80 yıl süren araştırma mutluluğu belirleyen en önemli faktörün çevremizdeki insanlarla iyi ve olumlu ilişkiler kurmak olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Geçtiğimiz on yılda elde edilen bulgular, kızamık aşısının sadece kızamık hastalığına karşı değil uzun vadede diğer hastalıklara karşı da koruma sağladığını göstermişti. Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda Science’ta yayımladıkları sonuçlar, bağışıklık sistemindeki hafıza kaybı hipotezinin doğru olduğuna işaret ediyor.