Skip to content Skip to navigation

Yaraların İyileşmesini Hızlandıran Hidrojel

Dr. Mahir E. Ocak
20/08/2019 - 09:25

Söz konusu ciltteki yaraların iyileşmesi olduğunda embriyolar yetişkin insanlarda olmayan bir özelliğe sahiptir. Yaranın etrafındaki hücrelerin kenarından çıkan, aktin proteininden üretilmiş iplikçikler kasılarak yaranın küçülmesini ve zamanla tamamen kapanması sağlar. Yetişkin insanların aksine embriyoların cildindeki yaralar iyileştiğinde hiç iz kalmaz.

Harvard Üniversitesinden David Mooney önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, embriyolardan esinlenerek yetişkinlerdeki cilt yaralarını iyileştirmek için bir malzeme geliştirdi. Bir tür hidrojel olan malzemenin en önemli özelliği 32˚C’nin üzerindeki sıcaklıklarda büzüşmesi. Malzeme, 35-37˚C sıcaklıktaki cildin üzerine uygulandığında büzüşerek altındaki yaranın kapanmasına yardımcı oluyor. Araştırmacılar, hidrojelin içine gümüş nanoparçacıklar ekleyerek malzemenin antimikrobiyal özellik kazanmasını da sağladı.

Deneyler geliştirilen malzemenin yaraları iyileştirmekte başarılı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, farelerin cildindeki yaralara malzemeyi uygulayıp gece boyunca bekledikten sonra yaraların %45 oranında küçüldüğünü gözlemledi.

Yeni geliştirilen malzemenin aynı amaçla kullanılan benzer başka malzemelere göre en önemli avantajı, sadece deriye uygulanmasının yeterli olması, yaranın iyileşmesi için başka malzemelere ya da karmaşık cihazlara ihtiyaç duyulmaması. Malzeme cilde uygulandığında vücut sıcaklığına tepki vererek doğal bir biçimde yaranın iyileşmesine yardımcı oluyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Science Advances’ta yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz. 

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Sayısız bitki ve canlı çeşitliliğiyle su altı keşfedilmeyi bekleyen bir ortam. Su altına olan ilginizin daha önce çekilmiş fotoğrafları incelemekle sınırlı kalmasını istemiyor ve bu keşfedilmemiş dünyayı kendiniz deneyimlemek istiyorsanız, bunun en iyi yollarından biri dalış sporu ile ilgilenmek.

Tıp ve Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti.