Skip to content Skip to navigation

Yeni Nesil Bilgisayarlar Manyetik “Girdap”larla mı Çalışacak?

Çağla Burcu Aloğlu
22/10/2014 - 15:27

Modern elektronik depolama aygıtlarında verileri kodlamak için manyetik malzemelerden yararlanılıyor. Sheffield Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma grubu ise manyetik malzemelerin kullanıldığı yeni nesil bilgisayar işlemcileri geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Araştırma grubunun lideri Dr. Tom Hayward, manyetik materyallerin veri depolamak için ideal olduğunu çünkü verileri uzun süre hafızada saklamak için enerji gerekmediğini belirtiyor. Bu nedenle manyetik materyaller kullanılarak üretilecek işlemciler, modern işlemcilere göre çok daha az enerjiyle çalışabilir.

Araştırmacılar, işlemcilerde, temel mantık işlemlerinin gerçekleştirildiği birimlerde manyetik malzemeler kullanılabilmesinin de mümkün olduğunu bilgisayar benzetimleriyle gösterdi.

Dr. Hayward, kalınlığı saç telinin 200’de biri kadar olan manyetik tellerde, girdap benzeri manyetik yapılar oluştuğunu belirtiyor. Girdabın farklı dönme yönlerini (saat yönü ve saat yönünün tersi), farklı bit değerlerini (0 ve 1) kodlamak için kullanarak bilgisayarların işlem yapması mümkün olabilir. Manyetik girdapların tellerde akması ve bu sırada tellerdeki özel yapılarla etkileşmesiyle mantık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Araştırmacılar, kuramsal hesaplar yoluyla üretilmelerinin mümkün olduğunu öne sürdükleri bu işlemcilerin önce ilk prototiplerini üretmeyi daha sonra bu işlemcileri mümkün olduğu kadar küçük ve hızlı hale getirmeyi planlıyor.

 

 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.