Skip to content Skip to navigation

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri “2015 Formula Student” Yarışı İçin Hazırlanıyor

Bilim Genç
20/02/2015 - 09:29

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulan YTU Racing takımı uluslararası Formula Student yarışında Türkiye’yi temsil ediyor.

Formula Student dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin katıldığı, mühendislik alanında düzenlenen en prestijli ve en çekişmeli yarış. Takımlar bu yarışa bir yıl boyunca tasarladıkları ve testlerini yaptıkları tek kişilik formula araçlarıyla katılıyor. Araçlar yarış günü jüri önünde sergilenip çeşitli performans testlerine tabi tutuluyor. Ayrıca takımlardan bir firma gibi çalışarak yönetim yapılarını, organizasyonlarını, araçlarının maliyet analizlerini, pazar analizlerini ve satış tahminlerini içeren bir sunum yapmaları da isteniyor. Yarış, öğrencilere hem üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkânı veriyor hem takım çalışması, yönetim ve organizasyon becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor hem de girişimcilik ve ticaret alanlarında tecrübe kazanmalarına fırsat sağlıyor.

YTU Racing takımında 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyen yer alıyor. 2012 yılında Formula Student’ın maliyet analizi bölümünde 6. olan takım o yıl sundukları projeyi daha sonraki yıllarda hayata geçirmeyi başardı. 2014 yılında İngiltere’de düzenlenen yarışa YTR01 isimli araçla katılan YTU Racing takımı, geçen yıl kazandıkları tecrübe sayesinde 2015’teki yarışa iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Formula Student yarışının Temmuz ve Eylül aylarında İngiltere ve Rusya’da düzenlenecek ayaklarına katılacak ekip sponsorların desteğiyle birlikte iyi dereceler elde etmeyi hedefliyor.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.