Skip to content Skip to navigation

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri “2015 Formula Student” Yarışı İçin Hazırlanıyor

Bilim Genç
20/02/2015 - 09:29

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulan YTU Racing takımı uluslararası Formula Student yarışında Türkiye’yi temsil ediyor.

Formula Student dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin katıldığı, mühendislik alanında düzenlenen en prestijli ve en çekişmeli yarış. Takımlar bu yarışa bir yıl boyunca tasarladıkları ve testlerini yaptıkları tek kişilik formula araçlarıyla katılıyor. Araçlar yarış günü jüri önünde sergilenip çeşitli performans testlerine tabi tutuluyor. Ayrıca takımlardan bir firma gibi çalışarak yönetim yapılarını, organizasyonlarını, araçlarının maliyet analizlerini, pazar analizlerini ve satış tahminlerini içeren bir sunum yapmaları da isteniyor. Yarış, öğrencilere hem üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkânı veriyor hem takım çalışması, yönetim ve organizasyon becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor hem de girişimcilik ve ticaret alanlarında tecrübe kazanmalarına fırsat sağlıyor.

YTU Racing takımında 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyen yer alıyor. 2012 yılında Formula Student’ın maliyet analizi bölümünde 6. olan takım o yıl sundukları projeyi daha sonraki yıllarda hayata geçirmeyi başardı. 2014 yılında İngiltere’de düzenlenen yarışa YTR01 isimli araçla katılan YTU Racing takımı, geçen yıl kazandıkları tecrübe sayesinde 2015’teki yarışa iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Formula Student yarışının Temmuz ve Eylül aylarında İngiltere ve Rusya’da düzenlenecek ayaklarına katılacak ekip sponsorların desteğiyle birlikte iyi dereceler elde etmeyi hedefliyor.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.