Skip to content Skip to navigation

Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Ne Zaman Zararlı?

Dr. Tuba Sarıgül
26/12/2019 - 18:26

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Sesin şiddeti desibel olarak isimlendirilen birimle ifade edilir. 0 desibel insan kulağının duyabileceği en düşük ses şiddetidir. Desibel seviyesindeki bir kat artış (10 desibelden 20 desibele çıkması) ses şiddetinin 10 kart artması anlamına gelir.

Ses dalgaları havada ilerlerken havadaki moleküller belirli bölgelerde yoğunlaşırken belirli bölgelerde seyrekleşir. Bu durum hava basıncında farklılıklar oluşturur. Kulağa gelen ses dalgaları kulak yolu boyunca ilerler ve kulak zarının titreşmesine neden olur. Titreşen kulak zarı orta kulakta çekiç, örs ve üzengi kemiklerini hareket ettirir. Bu sayede titreşimler iç kulaktaki kokleaya iletilir. Kokleadaki tüy hücreleri ise bu titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştürür ve titreşimler sinir hücreleri tarafından beyne iletilir. Bu sayede duyma işlevi gerçekleşir.

Ses şiddetinin yüksek olması kokleadaki tüy hücrelerinin hasar görmesine neden olabilir. Bu durum sesin şiddetine ve maruz kalma süresine bağlı olarak geçici ya da kalıcı duyma kaybına neden olabilir.

Şiddeti 85 desibelin üzerinde olan sesler kulağa zarar verebilir.

Çok gürültülü ortamlarda bulunacaksanız, örneğin bir Formula 1 yarışını canlı izliyorsanız, kulak tıkacı ve dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıklar gibi kulaklarınızı koruyacak ekipmanlar kullanmayı unutmayın!

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?

Tıp ve Sağlık

Stanford Tıp Fakültesinde çalışan bir grup araştırmacı kök hücre üretmek için kullanılan bir yöntemle insan hücrelerini gençleştirmeyi başardı.

Tıp ve Sağlık

Hem bakteriyel hastalıkların hem de kanserin tedavisinde kullanılan ilaçların zamanla etkisizleşmesine karşı bir çözüm bulmaya çalışan bir grup araştırmacı, hücrelerin ne şekilde mutasyona uğrayacağı hakkında tahminler yapılmasına imkân veren bir model geliştirmişler.

Tıp ve Sağlık

Suya ve sabuna ulaşma imkânımızın olmadığı durumlarda ellerimizi nasıl dejenfekte edebiliriz? Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kolay temin edebileceğimiz malzemelerle el dezenfektanı yapıyoruz.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, henüz aşısı veya tedavisi bulunmayan yeni tip koronavirüse karşı alınan önlem yöntemleri üzerine bir çalışma gerçekleştirdi.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, stresin saçları beyazlatma sürecinin nasıl gerçekleştiğiyle ilgili ilk bulgulara ulaştı.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün sebep olduğu salgın ortaya çıktığından beri etkilerini daha iyi anlamak, karşılaştırma yapmak ve neler olabileceğini öngörmek adına dünya üzerinde bugüne kadar yaşanan büyük salgınlara odaklanıldı. Biz de tarihteki önemli salgınları sizin için özetledik.