Skip to content Skip to navigation

Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Ne Zaman Zararlı?

Dr. Tuba Sarıgül
26/12/2019 - 18:26

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Sesin şiddeti desibel olarak isimlendirilen birimle ifade edilir. 0 desibel insan kulağının duyabileceği en düşük ses şiddetidir. Desibel seviyesindeki bir kat artış (10 desibelden 20 desibele çıkması) ses şiddetinin 10 kart artması anlamına gelir.

Ses dalgaları havada ilerlerken havadaki moleküller belirli bölgelerde yoğunlaşırken belirli bölgelerde seyrekleşir. Bu durum hava basıncında farklılıklar oluşturur. Kulağa gelen ses dalgaları kulak yolu boyunca ilerler ve kulak zarının titreşmesine neden olur. Titreşen kulak zarı orta kulakta çekiç, örs ve üzengi kemiklerini hareket ettirir. Bu sayede titreşimler iç kulaktaki kokleaya iletilir. Kokleadaki tüy hücreleri ise bu titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştürür ve titreşimler sinir hücreleri tarafından beyne iletilir. Bu sayede duyma işlevi gerçekleşir.

Ses şiddetinin yüksek olması kokleadaki tüy hücrelerinin hasar görmesine neden olabilir. Bu durum sesin şiddetine ve maruz kalma süresine bağlı olarak geçici ya da kalıcı duyma kaybına neden olabilir.

Şiddeti 85 desibelin üzerinde olan sesler kulağa zarar verebilir.

Çok gürültülü ortamlarda bulunacaksanız, örneğin bir Formula 1 yarışını canlı izliyorsanız, kulak tıkacı ve dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıklar gibi kulaklarınızı koruyacak ekipmanlar kullanmayı unutmayın!

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?